IBPB3/423-7/08/AM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-7/08/AM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2007 r. (data wpływu do tut. BKIP 27 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości uznania, przez Spółkę otrzymującą aport amortyzacji bilansowej naliczonej od wartości początkowej budynku ustalonej na podstawie jego ceny rynkowej jako amortyzacji podatkowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 grudnia 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości uznania, przez Spółkę otrzymującą aport amortyzacji bilansowej naliczonej od wartości początkowej budynku ustalonej na podstawie jego ceny rynkowej jako amortyzacji podatkowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością zawiązaną w dniu 7 września 2006 r.. Zgodnie z § 17 ust. 1 umowy spółki rokiem obrotowym Spółki jest rok kalendarzowy, z tym, że pierwszy rok obrotowy kończy się 31 grudnia 2007 r.. Udziałowcem Wnioskodawcy jest jedna osoba fizyczna. Zgodnie z planami, zgromadzenie wspólników Wnioskodawcy w dniu 31 grudnia 2007 r. podejmie uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego, w którym wszystkie nowoutworzone udziały obejmie inna spółka (dalej jako "Spółka Dominująca"). W tym samym dniu, to jest 31 grudnia 2007 r., zostanie sporządzone oświadczenie o objęciu udziałów oraz umowa przenosząca własność przedsiębiorstwa Spółki Dominującej na Wnioskodawcę. Powyższa operacja związana jest z restrukturyzacją Spółki Dominującej, mającej na celu zoptymalizowanie jej struktury organizacyjnej oraz zwiększenie zyskowności, a przeprowadzana jest zgodnie z opracowaną Strategią Rozwoju.

Jednym z założeń powołanej Strategii Rozwoju jest utworzenie grupy spółek holdingu, w którym Spółka Dominująca będzie pełnić funkcję holdera. Pismem z dnia 16 czerwca 2007 r. Strategia Rozwoju została zaakceptowana przez Ministra Skarbu Państwa, a akcjonariusze Spółki Dominującej (w tym Skarb Państwa) uchwałą z dnia 29 października 2007 r. jednomyślnie wyrazili zgodę na podjęcie stosownych działań, w tym wniesienie aportem całego przedsiębiorstwa Spółki Dominującej do Wnioskodawcy. Dla ustalenia wartości rynkowej aportu (przedsiębiorstwa) została sporządzona przez uprawnione podmioty wycena przedsiębiorstwa Spółki Dominującej oraz nieruchomości (w tym prawa użytkowania wieczystego) wchodzących w skład tego przedsiębiorstwa. Udziały zostaną objęte po wartości nominalnej, a łączna wartość nominalna wydanych udziałów będzie równa wartości rynkowej wniesionego przedsiębiorstwa. W skład przedsiębiorstwa Spółki Dominującej wchodzi między innymi: prawo własności nieruchomości oraz prawo użytkowania wieczystego gruntu, ruchomości, w tym urządzenia (m.in. środki trwałe), materiały, towary, wyroby, prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy, prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych, wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne, prawa własności przemysłowej, majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne, tajemnice przedsiębiorstwa, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wszystkie te składniki zostaną objęte umową przeniesienia aportu sporządzoną w dniu 31 grudnia 2007 r..

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy amortyzacja bilansowa naliczana od wartości początkowej budynku ustalonej na podstawie jego ceny rynkowej jest jednocześnie amortyzacją podatkową w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dla spółki otrzymującej aport.

Wnioskodawca podlega ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. dalej jako "p.d.o.p."), a jego rok podatkowy, rozpoczęty 7 września 2006 r., skończy się 31 grudnia 2007 r.. Umowa przeniesienia przedsiębiorstwa tytułem wkładu niepieniężnego zostanie zawarta w dniu 31 grudnia 2007 r., a więc jeszcze w trakcie trwania pierwszego roku podatkowego, rozpoczętego w 2006 r.. Z tego względu, na mocy przepisów przejściowych tj. art. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1589), do skutków wniesienia tego aportu będzie się stosować przepisy p.d.o.p. obowiązujące przed wejściem w życie ustawy nowelizującej. Wnioskodawca, czyli spółka otrzymująca aport, powinna podjąć następujące działania: ustalić wartość początkową firmy w rozumieniu art. 16g p.d.o.p., następnie ustalić łączną wartość początkową środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, poczym alokować tak ustaloną wartość początkową na poszczególne środki trwałe a następnie ustalić moment rozpoczęcia amortyzacji nabytych środków trwałych.

Dla ustalenia wartości firmy należy posłużyć się przepisem art. 16g ust. 2 p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym w 2006 r.. Zgodnie z nim, wartość początkową firmy stanowi dodatnia różnica między nominalną wartością wydanych udziałów w zamian za wkład niepieniężny a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład wniesionego do spółki przedsiębiorstwa z dnia wniesienia.

Z kolei pojęcie składników majątkowych zostało zdefiniowane w art. 4a pkt 2 p.d.o.p., zgodnie z którym są to aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości, pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy. W niniejszym stanie faktycznym wystąpi dodatnia wartość początkowa firmy w rozumieniu p.d.o.p., ponieważ łączna wartość nominalna wydanych udziałów zostanie ustalona w wysokości wartości rynkowej wniesionego przedsiębiorstwa (zgodnie z dokonaną wyceną), a wartość ta jest wyższa od łącznej wartości rynkowej poszczególnych składników majątkowych.

Skoro powstała dodatnia wartość firmy, łączną wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych należy ustalić na podstawie art. 16g ust. 10 pkt 1 p.d.o.p. Będzie to wobec tego suma ich wartości rynkowych. Tak ustaloną wartość należy alokować pomiędzy poszczególne środki trwałe i wartości niematerialne prawne, zgodnie z wartością rynkową poszczególnych składników. Przykładowo w przypadku nieruchomości i prawa użytkowania wieczystego będzie to wartość określona w wycenie sporządzonej przez uprawnionego rzeczoznawcę. Natomiast wartość pozostałych składników zostanie ustalona na poziomie wartości księgowej, gdyż w ich wypadku wartość księgowa jest równa wartości rynkowej. Tak ustalone wartości początkowe będą stanowiły podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych - zarówno podatkowych jak i bilansowych. W przypadku pokrycia się podatkowych oraz rachunkowych stawek amortyzacyjnych, odpisy bilansowe będą równocześnie podatkowymi odpisami amortyzacyjnymi.

Wykreowana dodatnia wartość firmy w rozumieniu art. 33 ust. 4 ustawy o rachunkowości (różnica między ceną nabycia a niższą od niej wartością godziwą przejętych aktywów netto) nie stanowi podstawy dokonywania podatkowych odpisów amortyzacyjnych (art. 16b ust. 2 pkt 2 p.d.o.p.), a jedynie może być amortyzowana bilansowo.

W świetle stanu prawnego obowiązującego do 31 grudnia 2006 r. stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względnie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego do 31 grudnia 2006 r.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl