IBPB3/423-644/08/MO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 października 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-644/08/MO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 1 sierpnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych działania spółki komandytowej, której wspólnikiem jest spółka kapitałowa odnośnie kwestii:

* zawartej w punktach 1,2, 3, 4, 7 stanowiska - jest prawidłowe,

* zawartej w punkcie 5, 6 stanowiska - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 sierpnia 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych działania spółki komandytowej, której wspólnikiem jest spółka kapitałowa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wariant I

Spółka zamierza założyć wspólnie z osobą fizyczną spółkę komandytową ("Spółka Komandytowa"). Zgodnie z planami przyszłych wspólników Spółki Komandytowej ("Wspólnicy"), Wnioskodawca ma zostać komplementariuszem, a wspólnik będący osobą fizyczną - komandytariuszem Spółki Komandytowej.

Na pokrycie udziału kapitałowego w Spółce Komandytowej obaj Wspólnicy mają zamiar wnieść wkład niepieniężny, przy czym:

* przedmiotem wkładu Wnioskodawcy ma być zabudowana nieruchomość (dalej "Nieruchomość"), tj. prawo użytkowania wieczystego gruntu ("Grunt") wraz z prawem własności posadowionego na tym gruncie Budynku ("Budynek"),

* przedmiotem wkładu Wspólnika będącego osobą fizyczną mają być akcje innej spółki kapitałowej, nabyte w obrocie wtórnym na rynku regulowanym, w zamian za wkład pieniężny, notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych ("Akcje").

Przedmiotem działalności Spółki Komandytowej ma być m.in. zagospodarowanie i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek. Środki na zagospodarowanie Nieruchomości zgodnie z planowanym przedsięwzięciem Spółka Komandytowa pozyska m.in. ze sprzedaży Akcji.

W ramach działalności Spółki Komandytowej Wspólnicy planują zrealizować przedsięwzięcie polegające na:

1.

wyburzeniu Budynku posadowionego obecnie na Gruncie,

2.

przygotowaniu Gruntu pod zabudowę nowym budynkiem, w tym uzyskanie pozwoleń na budowę, projektów architektonicznych itp.,

3.

zabudowaniu Gruntu nowym budynkiem, wydzieleniu w nim lokali (dalej "Lokale"), a następnie

4.

sprzedaży zabudowanego Gruntu bądź poszczególnych Lokali (wraz z udziałem w Gruncie).

Opisane powyżej przedsięwzięcie będzie w dalszej części niniejszego wniosku zwane "Przedsięwzięciem".

Wariant II

Jak w Wariancie I, z tym że w przypadku, gdyby Spółce Komandytowej nie udało się (np. z przyczyn ekonomicznych lub losowych) zrealizować Przedsięwzięcia w całości, Nieruchomość zostałaby sprzedana przed zakończeniem realizacji wszystkich etapów inwestycji, wymienionych powyżej w Wariancie I.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W jaki sposób na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych opodatkowana będzie realizacja Przedsięwzięcia w Wariancie I i w Wariancie II.

Zdaniem Spółki:

1.

Wniesienie wkładu niepieniężnego.

Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki osobowej jest zdarzeniem nie powodującym powstania przychodu w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) (zwanej dalej "ustawą p.d.o.p."). Na uwagę zasługuje w szczególności art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy p.d.o.p., który przewiduje wprawdzie powstanie przychodu w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego, ale dotyczy to tylko takiej sytuacji, gdy wkład niepieniężny (w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część) wnoszony jest do spółki kapitałowej lub do spółdzielni.Dlatego samo wniesienie przez Wnioskodawcę Nieruchomości tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki Komandytowej nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu w rozumieniu ustawy p.d.o.p.

2.

Ujęcie Akcji i Nieruchomości w księgach Spółki Komandytowej.

Akcje, po ich wniesieniu tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki Komandytowej, staną się składnikiem jej majątku obrotowego, księgowanym jako "inne papiery wartościowe".

Z kolei wniesiona jako wkład niepieniężny do Spółki Komandytowej Nieruchomość powinna zostać zaksięgowana pod pozycją "produkcja w toku" - z uwagi na to, że Nieruchomość nie będzie wykorzystywana na potrzeby własne Spółki Komandytowej, lecz - zgodnie z planowanym Przedsięwzięciem - ma zostać sprzedana po jej zabudowaniu (lub przynajmniej po jej przygotowaniu pod zabudowę).

Wartość początkowa Akcji oraz Nieruchomości powinna zostać określona w ewidencji księgowej Spółki Komandytowej według wartości rynkowej tych składników majątku ustalonej na dzień wniesienia wkładu do Spółki Komandytowej.

3.

Udział w przychodach i kosztach z działalności prowadzonej w formie spółki osobowej.Spółka Komandytowa, jako spółka osobowa, nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Przychody i koszty zrealizowane przez Spółkę Komandytową będą wykazywane i rozliczane przez Wspólników, proporcjonalnie do ich udziału zysku (art. 5 ust. 1 i ust. 2 ustawy p.d.o.p. Skoro tak, to wspólnik Spółki Komandytowej (tj. Wnioskodawca) powinien co miesiąc wykazywać w swych księgach przypadającą na niego część przychodów i kosztów Spółki Komandytowej. Konieczne będzie zatem comiesięczne ustalanie wyniku podatkowego Spółki Komandytowej; w każdym miesiącu ustalany będzie tym samym dochód przypadający na każdego Wspólnika. Taki sposób rozliczania sugeruje, że uzyskiwane przez Wnioskodawcę przychody z tytułu udziału w Spółce Komandytowej powinny zostać zaliczone do źródła "przychody z działalności gospodarczej" (art. 12 ust. 3 ustawy p.d.o.p.).

4.

Przychód ze sprzedaży Akcji oraz ze sprzedaży Nieruchomości

Wspólnicy uzyskają przychód z działalności gospodarczej prowadzonej w formie Spółki Komandytowej:- w dniu zawarcia umowy sprzedaży Akcji, a także

- w dniu zawarcia pierwszej umowy sprzedaży Lokalu (w Wariancie I) bądź umowy sprzedaży Nieruchomości (w Wariancie II).

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy p.d.o.p. przychodem będą kwoty należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane.

5.

Koszty uzyskania przychodu.

5.1. Uwagi ogólne.

Zgodnie z ogólną regułą zawartą w art. 15 ust. 1 ustawy p.d.o.p., podatnik może obniżyć swój przychód o wszelkie koszty, które poniósł w celu jego uzyskania. Z uwagi na to, że w przypadku spółki osobowej podatnikiem podatku dochodowego nie jest spółka, lecz jej Wspólnicy, partycypujący w przychodach i kosztach spółki proporcjonalnie do swych udziałów w zysku Spółki Komandytowej (art. 5 ust. 1 i ust. 2 ustawy p.d.o.p. oraz art. 8 ust. 1 i ust. 2 ustawy p.d.o.f.) dla ustalenia wysokości kosztów podatkowych przypadających na poszczególnych Wspólników konieczne jest najpierw ustalenie wysokości kosztów Spółki Komandytowej, pomniejszających uzyskany przez nią przychód ze sprzedaży Akcji oraz pomniejszający przychód ze sprzedaży Lokali bądź Nieruchomości.

5.2. Koszty obniżające przychód ze sprzedaży Akcji.

Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że w przypadku zbycia przez Spółkę Komandytową Akcji (wniesionych do jej majątku jako wkład niepieniężny) przychód z tego tytułu będzie mógł zostać obniżony o wartość początkową tych Akcji ustaloną w księgach Spółki Komandytowej w chwili wniesienia Akcji tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki Komandytowej. Wynika to z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy p.d.o.p., zgodnie z którym wydatki na objęcie lub nabycie m.in. udziałów lub akcji w spółce nie podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu; jednakże wydatki takie są kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów/akcji.

W świetle powyższego przepisu, w momencie sprzedaży Akcji przez Spółkę Komandytową przychód z tego tytułu będzie mógł zostać pomniejszony o wydatki "poniesione" przez Spółkę Komandytową na nabycie Akcji.

W przedmiotowej sprawie wydatkami na nabycie Akcji (przez Spółkę Komandytową) będzie właśnie ich wartość początkowa, wykazana w ewidencji księgowej Spółki Komandytowej, ustalona (według wartości rynkowej) na dzień wniesienia wkładu. Otrzymując Akcje jako wkład niepieniężny Spółka wprawdzie nie "ponosi wydatków" na ich nabycie w sensie dosłownym. Jednakże Wspólnik, wnosząc do Spółki Komandytowej wkład niepieniężny w postaci Akcji, nie przenosi ich na spółkę pod tytułem darmym. W zamian bowiem za wniesiony wkład Wspólnicy uzyskują bowiem pewnego rodzaju świadczenie ekwiwalentne ze strony Spółki Komandytowej, a to prawo do udziału w jej zysku.

Mając więc na względzie wykładnię funkcjonalną art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy p.d.o.p. należy uznać, że wartość początkową Akcji wykazaną w księgach Spółki Komandytowej, określoną według wartości rynkowej na dzień wniesienia wkładu, należy traktować jako wydatki Spółki Komandytowej poniesione na nabycie Akcji w sensie art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy p.d.o.p.

Do podobnej konkluzji doszedł Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim w piśmie z dnia 2 czerwca 2006 r., oznaczonym znakiem US I/1-415/8a/2006, twierdząc, iż:

"Stanowisko podatnika, wg którego jeżeli udziały zostały wniesione do spółki komandytowej po określonej wartości, to w momencie ich dalszego wniesienia przez spółkę komandytową do spółki kapitałowej, kosztem uzyskania przychodu będzie wartość udziałów ustalona w chwili ich wniesienia do spółki komandytowej tut. organ uznaje - za prawidłowe."

Zawarta w powyższym piśmie interpretacja została udzielona wprawdzie na gruncie art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy p.d.o.f., pozwalającego na ustalenie zasad opodatkowania wspólnika spółki osobowej będącego osobą fizyczną. Przepis ten jest jednak odpowiednikiem art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy p.d.o.p., na podstawie którego należy ustalić zasady opodatkowania wspólnika spółki osobowej będącego osobą prawną.

Stanowisko wyrażone w powyższym postanowieniu dotyczy - podobnie jak w przedmiotowej sprawie - sytuacji, w której:- do spółki komandytowej wniesiony zostaje wkład niepieniężny (jego przedmiotem są udziały w spółce z o.o.),

- następnie spółka komandytowa zbywa przedmiot tego wkładu (tyle tylko, że w przypadku opisanym w powyższym piśmie to zbycie polega nie na sprzedaży, lecz na dalszym wniesieniu tych składników majątkowych przez spółkę komandytową aportem do spółki kapitałowej).

Istotne jest jednak to, że w powyższym postanowieniu Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim uznał, iż w momencie zbycia przez spółkę komandytową udziałów (akcji) wniesionych do niej tytułem wkładu niepieniężnego, kosztem uzyskania przychodu z tego zbycia będzie właśnie "wartość udziałów ustalona w chwili ich wniesienia do spółki komandytowej".

Powyższe stanowisko potwierdza zatem zasadność dokonanej przez Wnioskodawcę wykładni, że w przypadku wniesienia określonych składników majątkowych do spółki osobowej tytułem wkładu niepieniężnego, ich wartość początkowa ujęta w ewidencji księgowej spółki osobowej powinna być traktowana jak "wydatki poniesione" przez spółkę osobową na nabycie składników majątkowych - w momencie ustalania kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia tych składników majątkowych przez spółkę osobową, czy to w formie sprzedaży, czy dalszego wniesienia tytułem wkładu do innej spółki.

Ponadto Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż mając na uwadze ogólną regułę zaliczalności wydatków do kosztów podatkowych (art. 15 ust. 1 ustawy p.d.o.p.), do kosztów Spółki Komandytowej, przypadających na Wspólników proporcjonalnie do ich udziału w kapitale Spółki Komandytowej, będzie można zaliczyć wszelkie wydatki, jakie Spółka Komandytowa poniosła w związku z posiadaniem Akcji oraz ich sprzedażą w szczególności wszelkie opłaty i prowizje maklerskie związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie (poniesione przez Spółkę Komandytową za okres od dnia nabycia Akcji tytułem wkładu do dnia ich sprzedaży), koszty transferu Akcji itp.

5.3. Koszty obniżające przychód ze sprzedaży Lokali / Nieruchomości.

Zdaniem Wnioskodawcy przychód uzyskany przez Spółkę Komandytową ze sprzedaży Lokali (w Wariancie I) bądź ze sprzedaży Nieruchomości (w Wariancie II) będzie mógł zostać pomniejszony o:

(1) wartość początkową Nieruchomości (tj. Gruntu oraz posadowionego na nim Budynku) wykazaną w ewidencji księgowej Spółki Komandytowej, równą wartości rynkowej Nieruchomości z dnia jej wniesienia do Spółki Komandytowej tytułem wkładu niepieniężnego oraz

(2) całkowity koszt realizacji Przedsięwzięcia, tj. koszty związane z przygotowaniem Nieruchomości pod realizację Przedsięwzięcia oraz koszty budowy nowego budynku na Gruncie, w tym:- koszty wyburzenia Budynku,

- koszty zakupu materiałów i usług budowlanych,

- koszty uzyskania wszelkich zezwoleń administracyjnych,

- koszty projektów architektonicznych.

Ad. 1)

(i) Grunt

Możliwość pomniejszenia przychodów Spółki Komandytowej ze sprzedaży Lokali (w Wariancie I) lub ze sprzedaży Nieruchomości (w Wariancie II) o wartość początkową Gruntu wykazaną w ewidencji księgowej Spółki Komandytowej (wartość rynkową z dnia wniesienia wkładu) jest uzasadniona na gruncie art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy p.d.o.p. Z przepisu tego wynika, że w przypadku odpłatnego zbycia związanych z działalnością gospodarczą gruntów, do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wydatki na ich nabycie.

W analizowanym przypadku wydatkami na nabycie Gruntu będzie właśnie jego wartość początkowa, wykazana w ewidencji księgowej Spółki Komandytowej, ustalona według wartości rynkowej na dzień wniesienia wkładu do tej spółki. W zakresie wykładni pojęcia "wydatków poniesionych" w odniesieniu do składników nabytych przez spółkę osobową tytułem wkładu niepieniężnego w pełni aktualna pozostaje argumentacja powołana powyżej w punkcie 5.2.

A zatem, również w kontekście art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy p.d.o.p., pod pojęciem "wydatków poniesionych" na nabycie Gruntu wniesionego do Spółki Komandytowej tytułem wkładu niepieniężnego, należy rozumieć wartość początkową Gruntu wykazaną w księgach Spółki Komandytowej, ustaloną na dzień wniesienia wkładu. W konsekwencji, wartość ta będzie kosztem uzyskania przychodu ze sprzedaży Gruntu przez Spółkę Komandytową.

(ii) Budynek posadowiony na Gruncie w dniu wniesienia wkładu

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży przez Spółkę Komandytową Lokali (w Wariancie I) lub Nieruchomości (w Wariancie II), zaliczeniu podlega również wartość początkowa Budynku (posadowionego na Gruncie w dniu wniesienia wkładu) wykazana w ewidencji księgowej Spółki Komandytowej ustalona według wartości rynkowej Budynku na dzień wniesienia go do Spółki Komandytowej tytułem wkładu. Stanowisko takie jest uzasadnione w świetle ogólnej reguły zaliczalności wydatków do kosztów podatkowych, zawartej w art. 15 ust. 1 ustawy p.d.o.p. W zakresie wykładni pojęcia "wydatków poniesionych" w odniesieniu do składników nabytych przez spółkę osobową tytułem wkładu niepieniężnego w pełni aktualna pozostaje argumentacja powołana powyżej w punkcie 5.2.

Nie ulega przy tym wątpliwości, że składniki majątkowe wniesione do Spółki Komandytowej tytułem wkładu mają na celu umożliwienie (lub ułatwienie) realizacji przez tą spółkę jej działalności, a zatem pozostają w ścisłym związku z osiąganymi przez nią w przyszłości przychodami. Warunki zastosowania art. 15 ust. 1 ustawy p.d.o.p. są więc spełnione.

Ad. 2)

Wszelkie wydatki poniesione przez Spółkę Komandytową w związku z realizacją Przedsięwzięcia będą bezpośrednio związane z uzyskanymi przez Spółkę Komandytową przychodami ze sprzedaży Lokali (w Wariancie I) lub Nieruchomości (w Wariancie II), w związku z czym zasadne jest przyjęcie, że ich poniesienie przez Spółkę Komandytową ma na celu uzyskanie przez nią przychodów. Spełniona jest więc przesłanka pozytywna art. 15 ust. 1 ustawy p.d.o.p. Jednocześnie nie ma zastosowania żaden z przypadków wymienionych w katalogu wyłączeń zawartym w 16 ust. 1 ustawy p.d.o.p. W konsekwencji, koszty realizacji Przedsięwzięcia, wymienione powyżej w punkcie 5.3. (2), w świetle 15 ust. 1 ustawy p.d.o.p. będą mogły zostać zaliczone do kosztów Spółki Komandytowej i w odpowiedniej proporcji - do kosztów uzyskania przychodu Wnioskodawcy.

6.

Opodatkowanie dochodu uzyskanego ze sprzedaży Akcji i ze sprzedaży Nieruchomości.Dochód ze sprzedaży Akcji, jak i dochód ze sprzedaży Nieruchomości (tj. przychód określony w sposób opisany powyżej w punkcie 4, pomniejszony o koszty podatkowe określone w sposób wskazany powyżej w punkcie 5) przypadający na Wnioskodawcę (jako Wspólnika Spółki Komandytowej) opodatkowany będzie według 19% stawki liniowej, a to na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy p.d.o.p. Dochód uzyskany z tytułu działalności prowadzonej w formie Spółki Komandytowej będzie podlegał połączeniu z pozostałymi dochodami z działalności gospodarczej Wnioskodawcy.

7.

Wnioski - opodatkowanie dochodów z realizacji Przedsięwzięcia w Wariancie I i w Wariancie II

Niezależnie od tego, czy Spółce Komandytowej uda się zrealizować Przedsięwzięcie w całości (Wariant I) czy jedynie częściowo (Wariant II), zasady opodatkowania dochodów Wnioskodawcy uzyskane z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej w formie Spółki Komandytowej, opisane powyżej, będą takie same.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego (stanu faktycznego), w części dotyczącej zagadnień ujętych w kwestiach zawartych w punktach: nr 1, 2, 3, 4, 7 stanowiska uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej,), w części dotyczącej zagadnień ujętych w kwestiach zawartych w punktach: nr 1, 3, 4, 7 stanowiska, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W części dotyczącej zagadnień ujętych w punktach: nr 5, 6 na tle przedstawionego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) stwierdzam co następuje:

Ad. 5

Kosztami uzyskania przychodów, stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego m.in. do osobowej spółki handlowej za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie wyższa jednak od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu.

Wobec powyższego, kosztem uzyskania przychodów w przypadku zbycia przez spółkę komandytową akcji wniesionych tytułem wkładu niepieniężnego będzie wartość w jakiej przedmiotowe akcje zostały wniesione do spółki komandytowej - zapisane w księgach rachunkowych spółki przyjmującej aport.

W przypadku sprzedaży nieruchomości wraz z gruntem, która została wniesiona do spółki komandytowej tytułem wkładu niepieniężnego będzie miał zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o p.d.o.p. który stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:

a.

nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,

b.

nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,

c.

ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 16g ust. 13 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych

- wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.

Biorąc pod uwagę fakt, iż stosownie do art. 16c pkt 1 ustawy o p.d.o.p., amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów, kosztem uzyskania przychodów w przypadku zbycia nieruchomości gruntowej będzie wartość początkowa nieruchomości określona w ewidencji środków trwałych prowadzonych przez spółkę komandytową z zastrzeżeniem, iż wartość ta nie może być wyższa od wartości rynkowej z dnia wniesienia tego wkładu.

Natomiast koszt uzyskania przychodu ze zbycia nieruchomości (budynku) należy ustalić w wysokości wartości początkowej nieruchomości wniesionej aportem do spółki komandytowej, pomniejszonej o dokonane dotychczas odpisy amortyzacyjne, czyli wartości rynkowej określonej w umowie spółki osobowej, pomniejszonej o dokonane odpisy amortyzacyjne.

Wydatki związane przygotowaniem nieruchomości pod realizację przedsięwzięcia oraz koszty budowy nowego budynku i związane z tym prace Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w odpowiedniej proporcji, gdyż są poniesione w celu uzyskania przychodu.

Ponieważ przedstawiając własne stanowisko w omówionej wyżej kwestii prawnej Spółka nie uwzględniła odpisów amortyzacyjnych jako wielkości mającej wpływ na wysokość kosztów uzyskania przychodów przy sprzedaży budynku wniesionego wcześniej aportem do spółki komandytowej, stanowisko należało uznać za nieprawidłowe.

Ad. 6

Zgodnie z przepisem art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedmiotem opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych, z wyjątkiem przypadków, o których mowa w art. 21 i 22, jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich został osiągnięty. Dochód stanowi nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym (z zastrzeżeniem art. 10 i 11). W sytuacji natomiast, gdy koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą (art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Natomiast w myśl art. 19 ust. 1 ww. ustawy podatek, z zastrzeżeniem art. 21 i 22, wynosi 19% podstawy opodatkowania.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy wspólnik spółki komandytowej będący osobą prawną łączy przychody i koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności w formie spółki komandytowej z pozostałą działalnością gospodarczą. Tak obliczony dochód po pomniejszeniu o ewentualne zwolnienia i ulgi podatkowe podlega opodatkowaniu w wysokości 19%.

W uwagi na fakt, iż stanowisko w punkcie 5 jest nieprawidłowe a Spółka we własnym stanowisku stwierdziła, iż wyliczając dochód należy wziąść pod uwagę "przychód określony w sposób opisany powyżej w punkcie 4, pomniejszony o koszty podatkowe określone w sposób wskazany w punkcie 5" stanowisko w punkcie 6 również należy uznać za nieprawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego (stanu faktycznego), w części dotyczącej zagadnień ujętych w kwestiach zawartych w punktach: nr 5, 6 stanowiska uznaje się za nieprawidłowe.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że brak jest podstaw do udzielenia interpretacji dotyczącej wspólnika będącego osobą fizyczną oraz ustawy o rachunkowości. W sprawie tej wydano postanowienie nr IBPB3/423-947/08/MO z dnia października 2008 r. o odmownie wszczęcia postępowania.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl