IBPB3/423-613/08/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 września 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-613/08/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 18 lipca 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 22 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

* czy powstanie dla Spółki przychód z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej (pytanie oznaczone we wniosku nr 1),

* dochodu Spółki z tytułu partycypacji w zysku spółki osobowej w związku ze sprzedażą nieruchomości wniesionej uprzednio do tej spółki w formie aportu (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)

- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lipca 2008 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

* czy powstanie dla Spółki przychód z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki osobowej,

* dochodu Spółki z tytułu partycypacji w zysku spółki osobowej w związku ze sprzedażą nieruchomości wniesionej uprzednio do tej spółki w formie aportu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka zostanie wspólnikiem spółki osobowej (dalej "Spółka Osobowa"). Na poczet swojego wkładu Spółka wniesie nieruchomość, uzyskując tym samym prawo do udziału w zysku Spółki Osobowej. Spółka będzie partycypować w zysku Spółki Osobowej zgodnie z umową Spółki Osobowej. Spółka Osobowa będzie wykorzystywać nieruchomość będącą przedmiotem aportu w ramach swojej działalności lub w przypadku otrzymania odpowiedniej oferty kupna nieruchomość ta może zostać odpłatnie zbyta.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w związku z wniesieniem przez Spółkę wkładu niepieniężnego do spółki osobowej powstanie dla Spółki przychód zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych.

2.

Jak należy określić wartość początkową wnoszonej przez Spółkę nieruchomości w ewidencji środków trwałych Spółki Osobowej.

3.

Jak należy określić dochód od opodatkowania Spółki z tytułu partycypacji w zysku Spółki Osobowej w związku ze sprzedażą nieruchomości przez Spółkę Osobową.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytania oznaczone we wniosku nr 1 i 3. Natomiast wniosek w części dotyczącej pytania nr 2 zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją indywidualną. Tut. organ pragnie zaznaczyć, że spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych ani podatku dochodowego od osób prawnych, bowiem podatnikami są poszczególni wspólnicy. Jak wynika z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jej regulacje prawne mają zastosowanie m.in. do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej. Natomiast na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wartość początkową aportu ustala się wyłącznie w sytuacji wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej. W omawianym przypadku mamy natomiast do czynienia ze spółką osobową.Biorąc pod uwagę rozwiązania prawne zawarte w ww. ustawach podatkowych, podstawę do ustalenia wartości początkowej wkładu niepieniężnego wnoszonego do spółki osobowej powinny stanowić przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy:

1)

Spółka planuje utworzenie Spółki osobowej oraz wniesienie nieruchomości na poczet swojego wkładu w Spółce Osobowej w ramach restrukturyzacji Grupy Kapitałowej Spółki. Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku wniesienia do Spółki Osobowej wkładu niepieniężnego nie powstaje dla Spółki - wnoszącego aport, przychód w podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. - dalej "ustawa o CIT"), przychodem osoby prawnej jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Spółka Osobowa jest spółką nie posiadającą osobowości prawnej, zaliczoną zgodne z przepisami kodeksu spółek handlowych do spółek osobowych. Spółkami kapitałowymi są wyłącznie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna. Wynika z tego, że Spółka Osobowa nie jest spółką kapitałową ani spółdzielnią.W konsekwencji wniesienie do Spółki Osobowej wkładu niepieniężnego nie powoduje powstania przychodu u wspólnika wnoszącego aport.Na potwierdzenie swojego stanowiska Spółka powołuje interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 maja 2008 r. sygn. IP-PB3-423-323/08-2/DG.

3)

Zdaniem Spółki, w przypadku ewentualnej sprzedaży nieruchomości przez Spółkę Osobową dochód podatkowy Spółki z tytułu partycypacji w zysku Spółki Osobowej powinien zostać określony proporcjonalnie do udziału Spółki w zysku Spółki Osobowej; dochód ten będzie stanowił różnicę pomiędzy alokowanym do Spółki przychodom ze sprzedaży nieruchomości oraz kosztem uzyskania przychodu odpowiadającym wartości początkowej nieruchomości określonej w ewidencji Spółki Osobowej na dzień wniesienia wkładu pomniejszonej o ewentualne dokonane odpisy amortyzacyjne.Spółka Osobowa nie posiada osobowości prawnej i z punktu widzenia prawa podatkowego podatnikami są poszczególni wspólnicy tej spółki. Zgodnie z art. 5 ustawy o CIT, przychody z udziału w Spółce Osobowej łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.Zasady te znajdują również zastosowanie w przypadku sprzedaży przez Spółkę Osobową, której wspólnikiem jest Spółka, nieruchomości nabytej w ramach wkładu od wspólników. Sprzedaż nieruchomości przez Spółkę Osobową spowoduje zatem powstanie przychodu opodatkowanego u wspólników tej spółki proporcjonalnie do ich udziału w spółce oraz kosztów uzyskania przychodów związanych z tym przychodem. Art. 12 ust. 1 ustawy o CIT stanowi, że przychodami są m.in. otrzymane pieniądze i wartości pieniężne.Zgodnie z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie umowy określonej w umowie. Natomiast kosztami uzyskania przychodów, stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Artykuł 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków m.in. na nabycie gruntów, prawa wieczystego użytkowania, na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części. Wydatki takie, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, są jednak kosztem uzyskania przychodów, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.Reasumując, Spółka stoi na stanowisku, iż w przypadku sprzedaży przez Spółkę Osobową nieruchomości, po stronie Spółki opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych będzie dochód stanowiący różnicę pomiędzy alokowanym do Spółki przychodem ze sprzedaży nieruchomości oraz kosztem uzyskania przychodu odpowiadającym wartości początkowej nieruchomości określonej w ewidencji Spółki Osobowej na dzień wniesienia wkładu pomniejszonej o ewentualne dokonane odpisy amortyzacyjne.Na potwierdzenie swojego stanowiska Spółka powołuje interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19 maja 2008 r. sygn. IP-PB3-423-323/08-2/DG.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl