IBPB3/423-609/08/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 października 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-609/08/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 14 lipca 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 21 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia dochodu wypłaconego akcjonariuszowi z tytułu wynagrodzenia uzyskanego ze sprzedaży akcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 lipca 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia dochodu wypłaconego akcjonariuszowi z tytułu wynagrodzenia uzyskanego ze sprzedaży akcji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka posiada 27,84% akcji w Spółce Akcyjnej.Dokładna struktura akcjonariuszy Spółki Akcyjnej przedstawia się następująco:

* A posiada 72,15% akcji Spółki Akcyjnej,

* Spółka posiada 27,84% akcji Spółki Akcyjnej,

* B (spółka zależna od A) posiada 0,01% akcji Spółki Akcyjnej.

Założycielami Spółki Akcyjnej były C, B oraz Spółka, które objęły akcje Spółki Akcyjnej w 1999 r. za wkład pieniężny, przy czym część akcji imiennych Spółki Akcyjnej objęte zostało następnie przez Spółkę od B jako aport w zamian za udziały własne, w związku z podniesieniem kapitału zakładowego Spółki. W grudniu 2000 r. akcje Spółki Akcyjnej zostały dopuszczone do publicznego obrotu, a od stycznia 2001 r. są notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W dniu 3 grudnia 2007 r. A ogłosiła wezwanie na zakup akcji imiennych Spółki Akcyjnej po 80 złotych za akcję. W wyniku wezwania A nabyła wszystkie akcje posiadane przez C, a następnie nabyła od akcjonariuszy Spółki Akcyjnej (innych niż B i Spółka) pozostałe akcje notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych, osiągając poziom właścicielski w wysokości 72,15% akcji Spółki Akcyjnej.

Zarówno B jak i Spółka są spółkami zależnymi od A, która jest 100% właścicielem akcji B, która z kolei posiada 99,9% udziałów Spółki (pozostałe 0,1% udziałów posiada A).Wraz z podmiotami zależnymi A posiada 100% akcji Spółki Akcyjnej.Spółka Akcyjna zamierza przeprowadzić transakcję polegającą na umorzeniu imiennych akcji należących do Spółki. Planowane umorzenie zostanie przeprowadzone dobrowolnie zgodnie z art. 359 Kodeksu spółek handlowych. W związku z planowaną czynnością Spółka Akcyjna nabędzie od Spółki pakiet posiadanych przez tego akcjonariusza imiennych akcji w celu ich umorzenia. Planowane umorzenie nastąpi za wypłatą Spółce za zbycie 1 958 677 sztuk akcji imiennych w celu ich umorzenia, wynagrodzenia w wysokości ok. 24 467 936 złotych tj. po wartości księgowej (bilansowej) akcji.Średnia cena zbywanej akcji imiennej wyniesie więc ok. 12,50 złotych za akcję. W wyniku umorzenia akcji Spółki zostanie obniżony kapitał zakładowy Spółki Akcyjnej. Środki z kapitału zakładowego zostaną przesunięte na kapitał zapasowy Spółki Akcyjnej.Spółka zaznacza, że zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym jest w posiadaniu pakietu ponad 15% akcji Spółki Akcyjnej i w dniu zbycia tych akcji w celu ich umorzenia, posiadać je będzie przez okres dłuższy niż 2 lata.W dniu dokonania zapłaty Spółka Akcyjna posiada siedzibę i zarząd na terytorium Polski, zaś Spółka jest rezydentem podatkowym na terytorium Polski, poświadczonym certyfikatem rezydencji wydanym przez właściwy organ podatkowy.Jednocześnie Spółka informuje, że uzyskała już interpretację indywidualną nr IBPB3/423-152/08/MS z dnia 21 maja 2008 r., w której Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał za prawidłowe stanowisko Spółki, z którego wynika że dobrowolne umorzenie akcji bez wynagrodzenia nie spowoduje po stronie Spółki powstania dochodu podlegającego opodatkowaniu i będzie neutralne podatkowo.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w powyżej przedstawionym stanie faktycznym dochód uzyskany z dobrowolnego, odpłatnego zbycia akcji na rzecz Spółki Akcyjnej, w celu umorzenia tych akcji, po cenie odbiegającej od ceny akcji imiennej Spółki Akcyjnej nabywanej przez podmiot A w wezwaniu od innego akcjonariusza, podlegał będzie po stronie Spółki opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, czy też możliwe będzie skorzystanie przez Spółkę ze zwolnienia uzyskanego przychodu, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) (dalej: ustawa o p.d.o.p.) "podatek dochodowy od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (...) ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu".

Jednocześnie, zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o p.d.o.p., "zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.

wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2.

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 15% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1 (od l stycznia 2009 r. minimalny udział będzie wynosił 10%),

3.

spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 15% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,

4.

odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:

a.

spółka, o której mowa w pkt 2, albo

b.

zagraniczny zakład spółki, o której mowa w pkt 2".

Zgodnie z art. 22 ust. 4a ustawy o p.d.o.p. "zwolnienie, o którym mowa w ust. 4, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat".

Zgodnie zaś z art. 10 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. "dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, <...>, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także:

1.

<...>

2.

dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji), <...>." (z wyjątkiem umorzenia akcji objętych za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części).

W przedstawionym stanie faktycznym, podatnikiem uzyskującym dochód z odpłatnego zbycia akcji na rzecz Spółki Akcyjnej, w celu umorzenia tych akcji będzie Spółka.W związku z tym, że:

* Spółka podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów w Polsce i posiada pakiet ponad 15% akcji Spółki Akcyjnej przez okres przekraczający 2 lata,

* zarówno Spółka Akcyjna jak i Spóła posiadają siedziby na terytorium Polski,

* Spółka posiada certyfikat rezydencji wydany przez właściwy organ podatkowy,

dochód uzyskany przez Spółkę z odpłatnego zbycia akcji na rzecz Spłki Akcyjnej, w celu umorzenia tych akcji, podlegał będzie zwolnieniu o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o p.d.o.p.

Kwestia wartości za jaką następuje zbycie przez Spółkę akcji imiennych na rzecz Spółki Akcyjnej celem ich umorzenia, nie ma wpływu na ograniczenie możliwości zastosowania ww. zwolnienia podatkowo dla Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Nadmienia się, iż zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), rozpoznawanie spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych dotyczących wydawania w indywidualnych sprawach pisemnych interpretacji przepisów prawa podatkowego (interpretacje indywidualne), o których mowa w art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), przekazuje się wojewódzkim sądom administracyjnym, na których obszarze właściwości strona skarżąca zamieszkuje lub ma siedzibę. Powyższe rozporządzenie, zgodnie z brzmieniem § 3, wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, tj. z dniem 11 października 2008 r.

W związku z powyższym tut. organ informuje, że jeżeli skarga na niniejszą interpretację będzie składana po dniu 10 października 2008 r., właściwym do jej rozpoznania będzie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków.

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl