IBPB3/423-552/08/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 września 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-552/08/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11 czerwca 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 2 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dobrowolnego umorzenia udziałów własnych za wynagrodzeniem (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lipca 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych dobrowolnego umorzenia udziałów własnych za wynagrodzeniem.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka A jest udziałowcem Spółki. Kapitał zakładowy Spółki wynosi 50.000 zł i składa się ze 100 udziałów o wartości 500 zł każdy. Objęcie udziałów nastąpiło w zamian za wkład pieniężny. Spółka planuje dokonać umorzenia udziałów Spółki A za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez Spółkę (umorzenie dobrowolne). Wysokość wynagrodzenia dla Spółki A z tytułu zbycia udziałów celem umorzenia nie będzie wyższa niż wydatki poniesione przez Spółkę A na objęcie umarzanych udziałów. Umorzenie udziałów nastąpi z czystego zysku.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy nabycie przez Spółkę własnych udziałów w celu ich umorzenia (umorzenie dobrowolne) wywołuje jakiekolwiek skutki w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, w szczególności skutki w postaci powstania przychodu podatkowego... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem wnioskodawcy na podstawie art. 199 § 1 ustawy - Kodeks spółek handlowych (dalej k.s.h.) udział może być umorzony za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe). Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa umowa spółki.W przypadku umorzenia dobrowolnego k.s.h. nie określa wysokości wynagrodzenia, jakie należne jest wspólnikom za udziały. Art. 199 § 3 k.s.h. wskazuje jedynie iż za zgodą wspólnika umorzenie udziału może nastąpić bez wynagrodzenia.Odnosząc się do skutków podatkowych dobrowolnego umorzenia udziałów należy wskazać iż regulacje art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o p.d.o.p.) nie zawierają zamkniętego katalogu przychodów. Mając jednakże na uwadze iż w doktrynie prawa podatkowego jako przychody uznaje się przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym oraz że katalog przychodów wskazanych w art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) nie wymienia przychodów z umorzenia przez podatnika własnych udziałów, należy uznać, że umorzenie nie wywołuje skutków podatkowych po stronie spółki umarzającej udziały.Takie stanowisko zostało również zaprezentowane przez Ministra Finansów w odpowiedzi na zapytanie poselskie z dnia 23 lutego 2004 r. (PB4/060-10734-336/03), w którym stwierdzono, że "nabycie przez spółkę kapitałową własnych udziałów celem ich umorzenia - nawet bez wynagrodzenia - nie powoduje powstania przychodu w tej spółce" oraz m.in. przez Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie w interpretacji z dnia 25 kwietnia 2007 r. Sygn. 1472/ROP1/423-94/07/AJ czy Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w interpretacji z dnia 28 października 2005 r., Sygn. PD-1/i/4218-27/05.Mając na uwadze powyższe należy uznać iż nabycie przez Spółkę własnych udziałów od Spółki A celem ich umorzenia za wynagrodzeniem niższym niż wydatki poniesione przez Spółkę A na objęcie udziałów, nie będzie wywoływać żadnych skutków podatkowych dla Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl