IBPB3/423-544/08/PC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 września 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-544/08/PC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni przedstawione we wniosku z dnia 16 czerwca 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 26 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodu przeznaczonego na utrzymanie zasobów mieszkaniowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 czerwca 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dochodu przeznaczonego na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia Mieszkaniowa na mocy aktów notarialnych dokonała przekształcenia własnościowego prawa do domu jednorodzinnego w odrębną własność, w trybie art. 17 14 ust. 1 zarówno znowelizowanej ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, jak i tej samej ustawy w brzmieniu obowiązującym do 31 lipca 2007 r. Każdy z aktów notarialnych w przedmiotowej treści zawiera: "Oświadczenie o zrzeczeniu się spółdzielczego własnościowego prawa do domu jednorodzinnego, umowę sprzedaży prawa wieczystego użytkowania i umowę przeniesienia prawa własności w celu spełnienia za zgodą wierzyciela innego świadczenia (datio in solutum)".

Na mocy sporządzonych aktów notarialnych:

1.

członek zrzeka się spółdzielczego własnościowego prawa do domu jednorodzinnego, a Spółdzielnia w zamian za zwrot wkładu budowlanego zobowiązuje się przenieść na członka własność domu jednorodzinnego,

2.

Spółdzielnia Mieszkaniowa przeniesie odpłatnie na rzecz członka prawo wieczystego użytkowania działki za określoną w akcie cenę oraz własność domu jednorodzinnego, a nadto sprzeda udział wynoszący określoną część w działce za określoną w akcie kwotę.

W księgach rachunkowych Spółdzielni, dla każdego z aktów dokonano:

1.

wyksięgowania budynku i prawa wieczystego użytkowania z ewidencji bilansowej majątku trwałego Spółdzielni, które to obiekty inwentarzowe przeniesiono następnie do ewidencji pozabilansowej wg wartości rynkowej,

2.

przeniesione odpłatnie na rzecz członka prawo wieczystego użytkowania działki oraz udział w części wspólnej działki zafakturowano, a na podstawie faktury dokonano następujących zapisów księgowych:

a.

-- / k-to 249 Rozrachunki z odbiorcami (wartość brutto)

b.

k-to 763 / -- Pozostałe przychody operacyjne ze zbycia ŚT

c.

k-to 224 / Rozrachunki z budżetem (VAT).

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy przekształcenie w trybie art. 17 14 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, a w szczególności, w wielkości dotyczącej przeniesienia odpłatnie na rzecz członka prawa wieczystego użytkowania działki oraz udziału w części wspólnej działki jest dochodem zwolnionym w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Podatnika, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), wolne od podatku są: Dochody spółdzielni mieszkaniowych (...) uzyskane z gospodarki zasobem mieszkaniowym¬ w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi. Transakcje zawarte pomiędzy Spółdzielnią, a jej członkami, opisane powyżej, mieszczą się w pojęciu gospodarki zasobem mieszkaniowym, gdyż dotyczą zbycia tychże zasobów, a dochody ze zbycia przeznacza się na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. W związku z powyższym, dochód powstały na tym gruncie, wg stanowiska wnioskodawcy, podlega zwolnieniu przedmiotowemu na podstawie przepisów, jak na wstępie. Stanowisko takie znajduje uzasadnienie w Piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 5 marca 2008 r. w sprawie dochodów spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych zwolnionych z podatku CIT - znak: DD6/8213/11/KWW/07/MB7/82, gdzie stwierdza się iż: " (...) Budynki mieszkalne wraz ze znajdującymi się w nich lokalami mieszkalnymi, pomieszczeniami oraz urządzeniami, nierozłącznie i trwale związane są z gruntami, na których zostały one zbudowane. Oznacza to, że grunty wraz ze znajdującymi się na nich budynkami mieszkalnymi wchodzą w skład "zasobów mieszkaniowych".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl