IBPB3/423-54/08/BG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-54/08/BG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27 grudnia 2007 r. (data wpływu do tut. BKIP 15 stycznia 2008 r.) ponowione wnioskiem z tej samej daty (data wpływu do tut. BKIP 2 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do:

* przychodu wypłaconego odszkodowania w imieniu Spółki przez ubezpieczyciela,

* kosztów uzyskania przychodu wypłaconego odszkodowania w imieniu Spółki przez ubezpieczyciela,

- jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 stycznia 2008 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do przychodu oraz kosztów uzyskania przychodu wypłaconego odszkodowania w imieniu Spółki przez ubezpieczyciela.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej. Wskutek błędu w sztuce lekarskiej popełnionego przez lekarzy świadczących usługi na podstawie umów w ramach prowadzonych przez siebie gabinetów lekarskich Wnioskodawca zobowiązany został do wypłaty odszkodowania poszkodowanej podczas porodu pacjentce i jej dziecku. Wnioskodawca posiada w Zakładzie Ubezpieczeń polisę ubezpieczeniową od odpowiedzialności cywilnej i z tego tytułu opłacał składki do zakładu ubezpieczeń. W związku z tym należne pacjentce odszkodowanie zostało wypłacone w imieniu Wnioskodawcy przez ubezpieczyciela.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy po stronie Spółki powstanie przychód oraz koszt uzyskania przychodu w związku z wypłaceniem odszkodowania w jego imieniu przez ubezpieczyciela.

Zdaniem Spółki, należne poszkodowanej odszkodowanie wypłacił w imieniu Wnioskodawcy Zakład Ubezpieczeń, w którym Wnioskodawca miał wykupioną polisę ubezpieczeniową od odpowiedzialności cywilnej. Kwotę wypłaconego odszkodowania Wnioskodawca zaliczył do przychodów na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. Według Wnioskodawcy kwota odszkodowania wypłacona, w imieniu Wnioskodawcy, przez ubezpieczyciela stanowi także koszt uzyskania przychodu, ponieważ odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela w imieniu Wnioskodawcy nie jest objęte treścią art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o p.d.o.p. W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy z jednej strony po stronie Wnioskodawcy powstał przychód z racji tego, że zakład ubezpieczeń wypłacił poszkodowanej odszkodowanie w imieniu Wnioskodawcy. Natomiast z drugiej strony, pomimo tego, że ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie w imieniu Wnioskodawcy, kwota tego odszkodowania stanowi dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. określanej w dalszej części "ustawa o p.d.o.p.") przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Przepis ten, definiując pojęcie przychodu, posługuje się kryterium faktycznego otrzymania pieniędzy. Użycie w przepisie sformułowanie "otrzymane" oznacza, że momentem powstania przychodu pieniężnego jest moment otrzymania czyli wpływu, bezpośrednio do majątku podatnika względnie na jego rachunek wymienionych środków, skutkującego powstaniem po stronie podatnika możliwością dysponowania tymi środkami.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela osobie poszkodowanej i jej dziecku nie było Spółce należne i nie zostało przez Spółkę otrzymane. W przedstawionej we wniosku sytuacji wypłata odszkodowania nastąpiła bowiem na podstawie polisy ubezpieczeniowej od odpowiedzialności cywilnej zawartej między Spółką a Zakładem Ubezpieczeń z polisy Spółki bezpośrednio do uprawnionej do jego otrzymania osobie poszkodowanej. Wobec tego, w Spółce nie wystąpił przychód podlegający opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określa art. 15 i 16 ustawy o p.d.o.p. Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Skoro jednak w związku z wypłaconym przez Zakład Ubezpieczeń odszkodowaniem, Spółka nie uzyskała przychodu to tym samym brak podstaw aby uznać iż poniosła jakiekolwiek koszty w rozumieniu ww. ustawy.

Reasumując wypłacone przez Zakład Ubezpieczeń odszkodowanie jest obojętne podatkowo ponieważ nie jest dla wnioskodawcy przychodem ani kosztem uzyskania przychodów w rozumieniu ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż stanowisko wnioskodawcy w zakresie zaliczenia tego odszkodowania do przychodów oraz do kosztów uzyskania przychodu jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl