IBPB3/423-529/08/PC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 września 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-529/08/PC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 25 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości wprowadzenia do ewidencji środków trwałych i dokonywania odpisów amortyzacyjnych budynków i budowli dla których Spółka nie posiada zezwolenia na użytkowanie - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 czerwca 2008 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości wprowadzenia do ewidencji środków trwałych i dokonywania odpisów amortyzacyjnych budynków i budowli dla których Spółka nie posiada zezwolenia na użytkowanie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W roku 2004 spółka zakupiła grunt celem rozpoczęcia inwestycji polegającej na wybudowaniu hali magazynowej z częścią biurową i parkingami. Na początku 2005 r. zostały poniesione pierwsze wydatki związane z dokonaniem uzgodnień branżowych, badaniami geologicznymi oraz koncepcją architektoniczną oraz pierwszymi odsetkami od zaciągniętego na realizację inwestycji kredytu. W dniu 31 sierpnia 2005 r. spółka uzyskała pozwolenie na budowę. W okresie od 19 września 2005 do 14 czerwca 2006 prowadzone były prace budowlane potwierdzone zapisami w dzienniku budowy. W dniu 14 czerwca 2006 kierownik budowy dokonał zapisu w dzienniku budowy o zakończeniu zasadniczych robót budowlanych - zgłosił obiekt jako zakończony. Spółka uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników z dnia 12 czerwca 2006 r. przeniosła siedzibę do nowopowstałego budynku i rozpoczęła eksploatację inwestycji. W okresie od 14 czerwca 2006 r. do 7 grudnia 2007 r. w budynku dokonywano drobnych prac remontowych i budowlanych oraz odbiorów poszczególnych przyłączy. Dnia 7 grudnia 2008 wystosowano do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego wniosek o pozwolenie na użytkowanie. Spółka decyzję o pozwoleniu na użytkowanie otrzymała dnia 8 lutego 2008 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy spółka ma prawo do wprowadzenia do ewidencji środków trwałych i dokonywania odpisów amortyzacyjnych budynków i budowli dla których nie posiada zezwolenia na użytkowanie.

Zdaniem Wnioskodawcy wprowadzenie do ewidencji środków trwałych obiektów objętych budową możliwe jest dopiero po spełnieniu wszystkich przesłanek wynikających z art. 16a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), tj. kompletność i zdatność do użytku. Z uwagi na fakt, iż zgodnie z przepisami Prawa Budowlanego kompletność i zdatność do użytku stwierdza Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydając decyzję o pozwoleniu na użytkowanie, spółka miała prawo do wprowadzenia środka trwałego do ewidencji dopiero w miesiącu lutym 2008 r., a amortyzacja powinna się rozpocząć od miesiąca marca 2008 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl