IBPB3/423-460/08/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-460/08/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni przedstawione we wniosku z dnia 21 maja 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 29 maja 2008 r.) uzupełnionym w dniu 10 lipca 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów naliczonego podatku od towarów i usług związanego z udzielonymi premiami pieniężnymi - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 maja 2008 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów naliczonego podatku od towarów i usług związanego z udzielonymi premiami pieniężnymi.Z uwagi na braki formalne pismem z dnia 27 czerwca 2008 r. wezwano o ich uzupełnienie.Uzupełniony wniosek wpłynął do tut. BKIP w dniu 10 lipca 2008 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółdzielnia jest producentem wyrobów cukierniczych trwałych. W ramach umów handlowych jej odbiorcy zobowiązani zostali do świadczenia usług marketingowych (ekspozycja towaru, ułożenie na półce, reklama). Świadczenie to jako usługa opodatkowane jest podatkiem VAT. Problem dotyczy nielicznych kontrahentów, którzy podpierając się indywidualnymi interpretacjami (w załączeniu) obciążają Spółdzielnię fakturami VAT za premie pieniężne, liczone od całości obrotu w okresie rozliczeniowym.W uzupełnieniu wyjaśniono, iż wysokość premii liczona jest jako iloczyn wartości sprzedaży w okresie rozliczeniowym i współczynnika uzgodnionego w umowie handlowej i nie można powiązać jej z żadną konkretną dostawą. Wysokość premii nie jest uzależniona od zapłaty za towar.Uznanie podatku naliczonego za koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych dotyczy zdarzenia przyszłego:Firma udzielając premii pieniężnej otrzymuje fakturę VAT z podatkiem naliczonym. Podmiot nie odlicza podatku naliczonego uważając, że transakcja winna być udokumentowana notą. Podatek VAT księgowany jest w ciężar pozostałych kosztów.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

Czy w przypadku gdy nie przysługuje odliczenie podatku naliczonego VAT z faktur wystawionych za premie pieniężne, naliczony podatek VAT będzie w świetle art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowił koszt uzyskania przychodów... (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, jeśli na podstawie art. 88 ust. 3a nie obniżono podatku należnego o podatek naliczony zawarty w fakturach dokumentujących transakcje, które nie podlegają podatkowi VAT to na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. a) podatek naliczony stanowi koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 46 tej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym, że jest kosztem uzyskania przychodów:

a.

podatek naliczony:

- jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług,

- w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług

- jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej,

b.

podatek należny w przypadku:

- importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług; kosztem uzyskania przychodów nie jest jednak podatek należny w części przekraczającej kwotę podatku od nabycia tych towarów i usług, która mogłaby stanowić podatek naliczony w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług,

- przekazania lub zużycia przez podatnika towarów lub świadczenia usług na potrzeby reprezentacji i reklamy, obliczony zgodnie z odrębnymi przepisami,

c.

kwota podatku od towarów i usług, nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji zgodnie z art. 16a-16m, lub dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi podlegającymi tej amortyzacji

- w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zmniejszenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jak wskazano w interpretacji indywidualnej wydanej przez tut. organ dnia 31 lipca 2008 r. IBPP2/443-498/08/LŻ, wnioskodawca będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w fakturze otrzymanej od kontrahenta z tytułu świadczonych usług, za które wypłacane jest wynagrodzenie zwane premią pieniężną, pod warunkiem spełnienia przesłanek pozytywnych określonych w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 tej ustawy.Powyższe oznacza, że Spółdzielnia mając prawo do odliczenia podatku VAT nie będzie mogła zaliczyć go do kosztów uzyskania przychodów.

Stanowisko wnioskodawcy jest zatem nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl