IBPB3/423-40/08/SD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-40/08/SD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku (data wpływu do tut. Biura 11 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia skutków podatkowych zbycia na rzecz akcjonariusza prawa majątkowego w zamian za akcje nabyte celem umorzenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 stycznia 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia skutków podatkowych zbycia na rzecz akcjonariusza prawa majątkowego w zamian za akcje nabyte celem umorzenia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Kapitał zakładowy spółki został pokryty w części akcji wniesieniem do spółki w formie aportu przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. W skład przedsiębiorstwa wchodziło m.in. użytkowanie wieczyste nieruchomości. Akcje zostały objęte w 2001 r.

Obecnie spółka zamierza przeprowadzić procedurę nabycia własnych akcji celem ich dobrowolnego umorzenia w trybie art. 359 i następnych Kodeksu spółek handlowych. Statut spółki zezwala na umarzanie akcji. Umorzenie nastąpi po podjęciu przez walne zgromadzenie stosownej uchwały o umorzeniu akcji i obniżeniu kapitału zakładowego. Tytułem wynagrodzenia za nabyte akcje spółka zamierza przenieść na akcjonariuszy prawo wieczystego użytkowania nieruchomości.

Po zarejestrowaniu zmian w kapitale zakładowym strony zawrą umowę w formie aktu notarialnego o spełnienie świadczenia zastępczego, tj. przeniesienia prawa do nieruchomości w zamian za umarzane akcje.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Spółka wnosi o określenie skutków podatkowych zbycia na rzecz akcjonariusza prawa majątkowego - prawa wieczystego użytkowania gruntu i własności posadowionych na gruncie budynków, w zamian za akcje nabyte celem umorzenia, a w szczególności czy w przedstawionym stanie faktycznym po stronie Spółki powstanie dochód, stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz czy przekazanie akcjonariuszowi wynagrodzenia rzeczowego należy traktować jako odpłatne zbycie prawa majątkowego, stanowiące przychód do opodatkowania, zgodnie z art. 12 ust. 5a i art. 14 ust. 1 cytowanej ustawy.

Zdaniem Spółki umorzenie akcji to operacja w pewnym sensie odwrotna do ich emisji. Wskutek umorzenia dochodzi do prawnego unicestwienia akcji i wygaśnięcia praw korporacyjnych, których są one nośnikiem. Spółka w wyniku nabycia własnych akcji, w trybie przewidzianym w Kodeksie spółek handlowych, niezależnie od ich wartości rynkowej, nie osiąga korzyści ekonomicznych skutkujących powstaniem u niej przychodu. Akcje zostają bowiem nabyte jedynie w celu obniżenia kapitału zakładowego poprzez umorzenie. Tym samym nie można mówić o uzyskaniu przysporzenia majątkowego przez spółkę nabywającą akcje w celu ich umorzenia, w rezultacie którego obniżony zostanie kapitał zakładowy spółki. Skoro zatem z tytułu umorzenia nie powstaje przychód w przedmiotowym stanie faktycznym nie ma zastosowania art. 12 ust. 5a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W ocenie Spółki również przeniesienie na akcjonariusza prawa wieczystego użytkowania nieruchomości nie skutkuje otrzymaniem przez spółkę przysporzenia majątkowego, stanowiącego dochód do opodatkowania. Czynność ta nie jest tożsama z odpłatnym zbyciem prawa majątkowego, o którym mowa w art. 14 ust. 1 cyt. ustawy podatkowej, albowiem w jej wyniku nie nastąpi zwiększenie aktywów spółki. Zgodnie z wyrokiem NSA w Warszawie z dnia 27 listopada 2003 r. sygn. akt III S.A. 3382/02 "do przychodów można zaliczyć tylko takie wartości, które określają definitywny przyrost majątku podatnika". Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Spółki, przekazanie akcjonariuszowi prawa wieczystego użytkowania gruntu i własności posadowionych na gruncie budynków, w zamian za akcje nabyte w celu umorzenia, nie skutkuje powstaniem po stronie spółki przychodu, do którego miałyby zastosowanie powołane przepisy. Stanowisko Spółki potwierdza pismo Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach z dnia 11 marca 2004 r. znak PDI - 423/2/20O4 i Małopolskiego Urzędu Skarbowego z dnia 7 lipca 2006 r. znak PO2At23-18/06/53662.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl