IBPB3/423-373/08/AP - Uznanie prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z znajdującymi się na niej budynkami i budowlami za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-373/08/AP Uznanie prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z znajdującymi się na niej budynkami i budowlami za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 24 kwietnia 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 5 maja 2008 r.) uzupełnionym w dniu 10 czerwca 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 maja 2008 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w uznania składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Wniosek ten nie spełniał wymogów formalnych dlatego też w dniu 8 czerwca 2008 r. wezwano do ich uzupełnienia. W dniu 10 czerwca 2008 r. wpłynął uzupełniony wniosek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W najbliższych miesiącach Spółka planuje sprzedaż części majątku Spółki kontrahentowi. Przedmiotem tej sprzedaży będą:

1.

prawo wieczystego użytkowania gruntu dot. działki wraz z znajdującymi się na niej budynkami i budowlami, tj. budynkiem administracyjno-technicznym, budynkiem portierni, dwoma halami warsztatowymi, wiatą oraz infrastrukturą trwale związaną z tymi nieruchomościami (linie kablowe: elektryczna i telekomunikacyjna, rozdzielnia elektryczna, podgrzewacze wody, ogrodzenie itp.);

2.

kompletna instalacja rurociągowa służąca do przesyłania (transportu) wody, składająca się z: komory, w której zainstalowana jest pompa wraz z aparaturą regulacyjną kontrolno-pomiarową, rurociągu o średnic 700 mm i długości 3380 m oraz infrastruktury elektrycznej (transformator, linia kablowa, rozdzielnia prądu).

Majątek wyszególniony w pkt 1 jest wykorzystywany przez dwa wyodrębnione organizacyjnie oddziały Spółki, tj. oddział dróg oraz oddział maszyn budowlanych. Wyodrębnienie to znajduje odzwierciedlenie w schemacie organizacyjnym Spółki oraz wyraża się poprzez powołanie kierownika oddziału. Oba ww. oddziały nie są jednostkami samodzielnie sporządzającymi bilans, niemniej jednak poprzez prowadzoną na potrzeby informacyjne Spółki analitykę do podstawowej ewidencji księgowej można przypisać im koszty oraz przychody związane z prowadzoną działalnością. Oddział dróg świadczy usługi w zakresie budowy, remontów, sprzątania i odśnieżania dróg i parkingów oraz pielęgnacji terenów zielonych, a oddział maszyn budowlanych oferuje prac ziemne koparkami, spycharkami, ładowarkami i wywrotkami. Przeznaczony do sprzedaży majątek stanowi dla obu oddziałów zaplecze administracyjno-techniczne, tj. miejsce pracy personelu pomocniczego, przechowywania dokumentacji technicznej, a także postoju, magazynowania oraz napraw specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego w ich działalności. Planowana sprzedaż majątku określonego w pkt 1 wiązać się będzie z koniecznością jego dzierżawy lub przeniesienia działających oddziałów na teren innych nieruchomości, pozostających w dyspozycji Spółki.

Majątek wyszczególniony w pkt 2 stanowi kompletny i niezbędny zespół składników wykorzystywanych przez Spółkę do świadczenia usługi transportu oczyszczonych ścieków. Majątek ten z punktu widzenia schematu organizacyjnego Spółki oraz jego obsługi i nadzoru nie posiada wyodrębnienia. Instalacja ta jest z założenia bezobsługowa, a ewentualne regulacje i przeglądy są jednym z wielu innych obowiązków służb utrzymania ruchu mechanicznego i elektrycznego Spółki. Podobnie jak poprzednio, Spółka w celach informacyjnych prowadzi analitykę do podstawowej ewidencji księgowej, która umożliwia przypisywanie kosztów i przychodów związanych z usługą transportu ścieków rurociągiem. Planowana sprzedaż majątku określonego w pkt 2 wiązać się będzie z zaprzestaniem tej działalności przez Spółkę.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy składniki majątku stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa...

Zdaniem Spółki składniki majątku przeznaczone do sprzedaży w myśl przepisów podatkowych nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Oba wymienione składniki majątku nie spełniają kryterium wyodrębnienia finansowego (zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans). Ponadto ewentualna sprzedaż wymienionych w pkt 1 składników majątku nie wiąże się z koniecznością zaprzestania lub nawet ograniczenia swej obecnej działalności przez wykorzystujące go oddziały Spółki, a majątek ten może znaleźć szerokie zastosowanie przy wielu innych rodzajach aktywności gospodarczej.

Z kolei majątek wymieniony w pkt 2 pomimo iż stanowi zespół składników, który jest kompletny i połączony w ten sposób, że służyć może jedynie do świadczenia usługi transportu wody (jego sprzedaż oznacza zaprzestanie tej działalności przez Spółkę), to nie jest ona nawet wyodrębniony zakładem (oddziałem) w strukturze Spółki (brak uwzględnienia w schemacie organizacyjnym, brak pracowników odpowiedzialnych wyłącznie za obsługę tej instalacji).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) pojęcie "zorganizowana część przedsiębiorstwa" oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie.

Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest nie tylko wyodrębniona organizacyjnie, ale również posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:

1.

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,

2.

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

3.

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

4.

zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Aby zatem w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Zatem w sytuacji, gdy możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej w oparciu o wyodrębniony majątek, można uznać, że całość tego majątku wraz ze wszystkimi obciążeniami i przychodami związanymi z tym majątkiem stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W świetle przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego oraz powołanego przepisu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy stwierdzić, iż wymienione we wniosku składniki przedsiębiorstwa nie posiadają cech wymienionych w art. 4a ust. 4 ustawy i nie mieszczą się w pojęciu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Sprzedaż przez Spółkę prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkami i budowlami oraz instalacji rurociągowej należy traktować jako wyzbycie się składników majątku Spółki funkcjonującego w ramach zorganizowanego przedsiębiorstwa, gdyż oddziały Spółki wykorzystujące ww. składniki majątku nadal będą prowadzić działalność w strukturach organizacyjnych Spółki.

Stanowisko Wnioskodawcy z dnia 24 kwietnia 2008 r. jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl