IBPB3/423-367/07/JS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-367/07/JS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28 listopada 2007 r. (data wpływu do tut. BKIP 7 grudnia 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty manipulacyjnej i wstępnej raty z tytułu zawarcia umowy leasingu operacyjnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 grudnia 2007 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty manipulacyjnej i wstępnej raty z tytułu zawarcia umowy leasingu operacyjnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Przedmiotem działalności Spółki jest głównie produkcja, handel hurtowy i detaliczny w zakresie artykułów elektrycznych, elektronicznych i elektrotechnicznych. Spółka w lipcu i wrześniu 2007 r. zawarta umowy leasingu operacyjnego, których przedmiotem są maszyny produkcyjne: myjka natryskowa-taktowa, szlifierka, wentylator i filtr. Umowy leasingu spełniają warunki, o których mowa w art. 17b ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przedmiotowe umowy zostały zawarte odpowiednio na 36 i 48 miesięcy a suma opłat wynikających z umów jest wyższa niż wartość poszczególnych przedmiotów leasingu. Na wynagrodzenie finansującego składają się w szczególności:

* opłata manipulacyjna,

* wstępna rata leasingowa,

* kolejne miesięczne raty leasingowe,

* wartość końcowa.

Ponadto z treści umowy wnika, że finansujący może odstąpić od umowy leasingu, w terminie 30 dni od daty jej zawarcia, w przypadku nie uiszczenia przez korzystającego opłaty manipulacyjnej i wstępnej raty leasingowej.Maszyny produkcyjne, objęte wyżej opisanymi umowami leasingu zostały uruchomione w trakcie 2007 r. i są używane do produkcji wyrobów gotowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy wynikające z opisanych umów leasingu operacyjnego opłaty manipulacyjne i wstępne raty leasingowe należy zaliczyć w całości do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

Zdaniem Spółki opłata manipulacyjna oraz wstępna rata leasingowa są kosztem pośrednio związanym z przychodami. Zapłata opłaty manipulacyjnej i wstępnej raty leasigowej jest warunkiem wydania przedmiotu leasingu użytkownikowi, stanowi równocześnie zabezpieczenie finansującego, że korzystający nie odstąpi nagle od umowy. Omawiane umowy dotyczą leasingu branżowych maszyn produkcyjnych, przystosowanych do pracy wyłącznie w zakładzie korzystającego. W razie rezygnacji przez korzystającego z umowy, finansujący poniósłby znaczne straty - próbując sprzedać maszyny na wolnym rynku nie odzyskałby poniesionych nakładów albo wręcz nie znalazłby nabywców. Przykładowo: myjka natryskowa-taktowa została zaprojektowana i wykonana do współpracy wyłącznie z linią produkcyjną Spółki. Ewentualny nabywca maszyny musiałby mieć identyczną linię produkcyjną, umieszczoną w hali o podobych wymiarach. Znalezienie takiej firmy na terenie kraju jest wręcz niemożliwe. W związku z tym konieczne było ustanowienie w umowie opłaty manipulacyjnej (0,01% wartości przedmiotu leasingu) i czynszu inicjalnego (10% wartości przedmiotu leasingu). Poniesiony wydatek nie jest w tym przypadku wydatkiem mającym związek z przychodami lat następnych, lecz warunkiem dokonania czynności w danym roku.

Ponadto umowy leasingu spełniają warunki, o których mowa wart. 17b ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepisy rozdziału 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych o opodatkowaniu stron leasingu nie zmieniły się od stycznia 2007 r.

Reasumując:

1.

wydatek został faktycznie przez spółkę poniesiony,

2.

wydatek, poprzez umożliwienie wykorzystania w produkcji wyrobów nowych maszyn produkcyjnych przyniósł Spółce przychody,

3.

został poniesiony w związku z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą,

4.

zobowiązanie spółki do jego poniesienia było warunkiem zawarcia umów leasingu,

5.

jego poniesienie jest świadczeniem jednorazowym i było warunkiem wydania przedmiotów leasingu przez finansującego.

W związku z powyższym opłata manipulacyjna jak i czynsz inicjalny w opisanym stanie faktycznym jest kosztem uzyskania przychodu w miesiącu ich poniesienia.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zasady opodatkowania stron umowy leasingu podatkiem dochodowym od osób prawnych reguluje rozdział 4a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. - określonej w dalszej części skrótem " ustawa o p.d.o.p."). Na podstawie art. 17b ust. 1 ustawy o p.d.o.p. opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

1.

została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz

2.

suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

W myśl art. 17b ust. 2 ustawy o p.d.o.p. jeżeli finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym przysługujących na podstawie:

1.

art. 6,

2.

przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych,

3.

art. 23 i 37 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz. U. z 1997 r. Nr 26, poz. 143, z 1998 r. Nr 160, poz. 1063 oraz z 1999 r. Nr 49, poz. 484 i Nr 101, poz. 1178)- do umowy tej stosuje się zasady opodatkowania określone w art. 17f- 17h.

Biorąc pod uwagę powyższe, jeżeli przedmiotowa umowa (potocznie nazywana umową leasingu operacyjnego) zawarta przez Spółkę spełnia warunki określone w art. 17b ust. 1 ustawy o p.d.o.p. oraz finansujący nie korzysta z wymienionych w ust. 2 zwolnień, wówczas wszystkie opłaty ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania ww. środków trwałych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.

Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Gramatyczna wykładnia tego przepisu prowadzi do wniosku, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

Z dniem 1 stycznia 2007 r. ustawodawca wprowadził podział kosztów uzyskania przychodów na koszty bezpośrednie i pośrednie. Podział ten jest istotny z punktu widzenia momentu obciążenia kosztów uzyskania przychodów. Nie ulega wątpliwości, iż wstępna rata leasingowa i opłata manipulacyjna ustalona jako procent wartości początkowej przedmiotu leasingu nie ma bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, lecz jej poniesienie warunkuje możliwość korzystania z danej rzeczy, a więc warunkuje uzyskanie przychodu. Zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o p.d.o.p. koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

W świetle obowiązującego od 1 stycznia 2007 r. stanu prawnego, zawierając umowę leasingu operacyjnego Spółka powinna podzielić koszty poniesienia opłaty manipulacyjnej i wstępnej raty proporcjonalnie do długości okresu którego dotyczą i w tej proporcji zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów poszczególnych okresów.

Reasumując, stanowisko Spółki wyrażone we wniosku, iż opłata manipulacyjna jak i wstępna rata leasingowe są kosztem uzyskania przychodów w miesiącu ich poniesienia jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl