IBPB3/423-357/08/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-357/08/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 6 maja 2008 r.) uzupełnionym w dniu 16 maja 2008 r. oraz 25 czerwca 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* powstania przychodu na skutek nabycia akcji własnych w celu ich umorzenia,

* możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłaty akcjonariuszowi wynagrodzenia z tytułu dobrowolnego umorzenia części akcji,

* ustalenia, czy wynagrodzenie wypłacone akcjonariuszowi będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce - jest prawidłowe.

natomiast w części dotyczącej:

* możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek zapłaconych z tytułu udzielonej pożyczki - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 maja 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* powstania przychodu na skutek nabycia akcji własnych w celu ich umorzenia,

* możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wypłaty akcjonariuszowi wynagrodzenia z tytułu dobrowolnego umorzenia części akcji,

* ustalenia, czy wynagrodzenie wypłacone akcjonariuszowi będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce,

* możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek zapłaconych z tytułu udzielonej pożyczki.

Wniosek ten uzupełniono w dniu 16 maja 2008 r.Wniosek nie spełniał wymogów formalnych dlatego też pismem z dnia 4 czerwca 2008 r. wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełniony wniosek wpłynął do tut. Biura w dniu 25 czerwca 2008 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest tzw. "spółką - córką" spółki kapitałowej prawa francuskiego pod nazwą B, która od 29 kwietnia 2005 r. posiada w niej 100% akcji. Z kolei Spółka C (również z siedzibą we Francji) pośrednio posiada przez spółkę prawa austriackiego 100% udziałów w spółce B. Ponadto, Spółka C posiada 99,9% udziałów w spółce belgijskiej pod nazwą D. Spółka B podlega we Francji nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w zakresie wszystkich osiąganych przez nią dochodów.

Planowane jest przeprowadzenie dobrowolnego umorzenia części akcji posiadanych przez spółkę B w kapitale akcyjnym Wnioskodawcy, za wynagrodzeniem dla akcjonariusza. Statut Wnioskodawcy dopuszcza możliwość umorzenia akcji. Wysokość wynagrodzenia ma odpowiadać wartości nominalnej umarzanych akcji. Umarzane akcje zostały objęte częściowo w zamian za wkład pieniężny, a częściowo w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji.

W celu sfinansowania operacji umorzenia akcji i wypłaty wynagrodzenia akcjonariuszowi, Wnioskodawca zamierza zaciągnąć pożyczkę od podmiotu zagranicznego - spółki prawa belgijskiego pod nazwą D, z siedzibą w Belgii. Również zarząd spółki D znajduje się w Belgii. Umowa pożyczki zostanie zawarta albo w siedzibie Wnioskodawcy w Polsce, albo w siedzibie spółki D w Belgii.

Spółka D nie jest bankiem, jednakże prowadzi działalność w zakresie szeroko rozumianych usług finansowych. Zgodnie ze statutem spółki D, przedmiotem jej działalności jest m.in.:

1.

centralizacja i rozwijanie - na korzyść Grupy i ewentualnie innych podmiotów - wszelkich operacji finansowych, w szczególności finansowania, gromadzenia środków, zarządzania majątkiem, cash - poolingu, faktoringu, nettingu, zabezpieczenia ryzyka zmiany i fluktuacji stawek procentowych, jak również prowadzenie wszelkich operacji mających charakter pomocniczy lub przygotowawczy dla spółek Grupy;

2.

inwestowanie, subskrypcja, przejęcia, lokowanie, sprzedaż, zakup oraz negocjacje w tym zakresie dot. akcji, udziałów, obligacji, świadectw, pożyczek, papierów dłużnych, wierzytelności, dewiz oraz innych papierów wartościowych emitowanych przez przedsiębiorstwa belgijskie lub zagraniczne, niezależnie od tego czy są to spółki handlowe czy nie, instytucje i stowarzyszenia, niezależnie od tego, czy mają status publiczny (semi) publiczny;

3.

zarządzanie inwestycjami i udziałem spółki w innych spółkach powiązanych;

4.

występowanie w charakterze organu bądź doradcy zewnętrznego w zakresie administrowania, w zakresie zapewniania doradztwa finansowego i menedżerskiego jak też zapewniania innych usług;

5.

branie udziału w inwestycjach w nieruchomości oraz w jakichkolwiek operacjach dot. praw do nieruchomości, w szczególności: nabycie poprzez zakup lub w inny sposób, sprzedaż, zamiana, dokonywanie nakładów, wyposażanie, urządzanie, wynajem nieruchomości;

6.

w zakresie operacji finansowych spółka będzie mogła wykonywać wszystkie operacje na majątku ruchomym z wyjątkami określonymi przez ich praw oraz udzielać innym podmiotom pożyczek, gwarancji, zabezpieczeń itp. i wszelkich innych form wsparcia.

Alternatywnie - jako źródło sfinansowania umorzenia części akcji - rozważane jest dokonanie przez Wnioskodawcę emisji obligacji.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

1.

Czy nabycie przez Wnioskodawcę akcji własnych w celu ich umorzenia będzie skutkować powstaniem po stronie tej spółki przychodu podatkowego... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2)

2.

Czy wypłata akcjonariuszowi wynagrodzenia z tytułu dobrowolnego umorzenia części akcji będzie kosztem podatkowym dla Wnioskodawcy... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 3)

3.

Czy wynagrodzenie wypłacone Spółce B (akcjonariuszowi) będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 4)

4.

Czy odsetki zapłacone przez Wnioskodawcę na rzecz spółki D z tytułu udzielonej pożyczki będą stanowiły dla Wnioskodawcy koszt uzyskania przychodu... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 6)

Zdaniem wnioskodawcy:

Ad. 1)

Definicję przychodu zawiera przepis art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W ocenie Wnioskodawcy, nabycie przez spółkę akcji własnych w celu ich umorzenia nie mieści się w tej definicji, a tym samym z tytułu takiego nabycia nie powstanie przychód podatkowy.

Ad. 2)

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.W związku z powyższym, wydatki Spółki w postaci wypłaty na rzecz akcjonariusza wynagrodzenia z tytułu dobrowolnego umorzenia akcji nie będą stanowiły dla Wnioskodawcy kosztów uzyskania przychodów, gdyż nie wiążą się z osiągnięciem jakichkolwiek przychodów.

Ad. 3)

Umorzenie akcji za wynagrodzeniem, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, skutkuje uzyskaniem przez akcjonariusza przychodu z udziału w zyskach osób prawnych, które to dochody podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem w wysokości 19%.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy - jeżeli nie mają na terytorium Polski siedziby lub zarządu - podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Polski. Podatnikiem takim jest niewątpliwie spółka B.

Zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.

wypłacającym te należności jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Polski,

2.

uzyskującym te przychody jest spółka podlegająca w Polsce lub w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

3.

spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1),

4.

biorcą przychodów jest spółka, o której mowa w pkt 2 albo jej zagraniczny zakład.

Zgodnie z art. 22 ust. 4a, zwolnienie o którym mowa w ust. 4 ma zastosowanie w przypadku, gdy spółka uzyskująca przychody posiada akcje w spółce wypłacającej te należności w wymaganej wysokości (min. 10%) nieprzerwanie przez okres dwóch lat.Z powyższego wynika jednoznacznie, że ponieważ Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i ma siedzibę w Polsce, a spółka B posiada w jej kapitale 100% akcji i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu we Francji, przy czym udział w kapitale akcyjnym Wnioskodawcy przewyższający wartość 10% spółka B posiada od ponad dwóch lat - zatem wynagrodzenie wypłacone przez Wnioskodawce spółce B z tytułu umorzenia akcji będzie zwolnione od podatku.

Ad. 4)

Odsetki wypłacone przez Wnioskodawcę spółce D z tytułu udzielonej pożyczki będą stanowiły koszt uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy, pod warunkiem nie przekroczenia przez niego poziomu zadłużenia określonego w art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Okoliczność, że pożyczka jest zaciągana w celu zabezpieczenia przez spółkę środków finansowych na bieżącą działalność i jednoczesne sfinansowanie umorzenia części akcji (obniżenia kapitału akcyjnego) nie oznacza, że do odsetek od tej pożyczki zastosowanie ma przepis art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tym przepisem, wydatki spółki związane z umorzeniem kapitałów pozostających w związku z utworzeniem, powiększeniem lub ulepszeniem źródeł przychodów nie stanowią kosztów uzyskania przychodów spółki. Przepis ten nie ma zastosowania w omawianej sytuacji, gdyż odsetki od pożyczki są kosztem ogólnym (związanym z funkcjonowaniem Wnioskodawcy jako podmiotu prawa i przedsiębiorcy), a nie są w żaden bezpośredni sposób powiązane z samym umorzeniem akcji (obniżeniem kapitału zakładowego).

Należy podkreślić, że pożyczka - w przeciwieństwie do kredytu - nie jest udzielana na określony cel. Wnioskodawca z chwilą otrzymania pożyczki stanie się właścicielem pożyczonych środków i będzie uprawniony do całkowicie swobodnego zadysponowania nimi. W istocie, zaciągnięcie pożyczki związane jest z zapewnieniem możliwości dalszego nieprzerwanego funkcjonowania - poprzez zabezpieczenie środków finansowych w okresie, w którym nastąpi ich wzmożone wydatkowanie, spowodowane koniecznością wypłaty akcjonariuszowi wynagrodzenia za umorzone akcje. W związku z powyższym, odsetki od przedmiotowej pożyczki, z chwilą ich faktycznej zapłaty będą stanowiły koszt podatkowy Wnioskodawcy.

Ponadto, z uwagi na rodzaj powiązań kapitałowych pomiędzy spółką C z Francji oraz Wnioskodawca i spółka D, do tych odsetek zastosowanie mieć będzie przepis art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Ad. 1

Umorzenie akcji w spółce akcyjnej zostało uregulowane w przepisach art. 359 - 361 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm. - określanym dalej skrótem k.s.h.). Zgodnie z art. 359 § 1 k.s.h. akcje mogą być umorzone w przypadku, gdy statut tak stanowi. Akcja może być umorzona albo za zgodą akcjonariusza w drodze jej nabycia przez spółkę (umorzenie dobrowolne), albo bez zgody akcjonariusza (umorzenie przymusowe). Umorzenie dobrowolne nie może być dokonane częściej niż raz w roku obrotowym. Przesłanki i tryb przymusowego umorzenia określa statut.

W myśl art. 360 § 1 k.s.h. umorzenie akcji wymaga obniżenia kapitału zakładowego. Uchwała o obniżeniu kapitału zakładowego powinna być powzięta na walnym zgromadzeniu, na którym powzięto uchwałę o umorzeniu akcji.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. oznaczonej w dalszej części skrótem "ustawa o p.d.o.p.") przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Natomiast z art. 7 ust. 2 ustawy o p.d.o.p. wynika, że dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Łączna wykładnia ww. przepisów prowadzi do wniosku, że opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych wystąpi w stosunku do tych kategorii, które zgodnie z cytowaną ustawą o p.d.o.p. stanowią odpowiednio dochód albo przychód. Zatem, jeśli określonej kategorii nie można, zgodnie z ustawą podatkową, uznać ani za przychód, ani też za dochód podatkowy, to kategoria ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji przychodu, precyzuje jednak poprzez przykładowe wyliczenie zawarte w art. 12 ust. 1 - 3 i ust. 4b, kategorie, zaliczane do przychodów, a także enumeratywnie wylicza, jakiego rodzaju uzyskane przez podatnika przysporzenia majątkowe nie są zaliczane do przychodów (ust. 4). Z przepisów tych nie wynika, iż przychodem Spółki jest wartość nabytych przez Spółkę własnych akcji w celu ich umorzenia, czyli wartość o którą ulegnie obniżeniu kapitał zakładowy Spółki.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy odnośnie pytania oznaczonego we wniosku Nr 2 jest prawidłowe.

Ad. 2

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Z przepisu tego wynika zatem, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo - skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o p.d.o.p. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Wydatki na objęcie lub nabycie akcji stają się zatem kosztem uzyskania przychodu dopiero w momencie ich odpłatnego zbycia. Nabycie akcji w celu umorzenia nie przyniesie w przyszłości przychodów z odpłatnego ich zbycia bowiem z chwilą umorzenia zostaną one unicestwione. Tym samym wydatki poniesione na ich nabycie (wypłacone akcjonariuszowi) nie kwalifikują się do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy odnośnie pytania oznaczonego we wniosku Nr 3 jest prawidłowe.

Ad. 3

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym m.in.:

1.

dochód z umorzenia udziałów (akcji),

2.

dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki, w celu umorzenia tych udziałów (akcji).

Na mocy art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o p.d.o.p., do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

Z przedstawionych powyżej przepisów wynika, iż dochód (przychód) akcjonariuszy, którzy otrzymali świadczenie z tyt. umorzenia akcji podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w wysokości 19%. Podstawą naliczenia podatku (pobieranego przez spółkę umarzającą akcje jako płatnika) będzie jedynie nadwyżka kwoty umorzenia ponad koszt nabycia akcji.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. podatek dochodowy od dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

W myśl art. 22 ust. 4 ustawy o p.d.o.p. zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.

wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2.

uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, o których mowa w pkt 1, jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

3.

spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki, o której mowa w pkt 1,

4.

odbiorcą dochodów (przychodów) z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest:

a)

spółka, o której mowa w pkt 2, albo

b)

zagraniczny zakład spółki, o której mowa w pkt 2.

Artykuł 22 ust. 4a ustawy o p.d.o.p. wskazuje, że powyższe zwolnienie, ma zastosowanie, gdy spółka uzyskująca dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada udziały (akcje) w spółce wypłacającej te należności w wysokości, o której mowa w ust. 4 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat.

Jednocześnie, zgodnie z art. 26 ust. 1c ustawy o p.d.o.p. osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 1 oraz art. 22 ust. 1, w związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4, stosują zwolnienia wynikające z tych przepisów wyłącznie pod warunkiem udokumentowania przez spółkę, o której mowa w art. 21 ust. 3 pkt 2, bądź spółkę, o której mowa w art. 22 ust. 4 pkt 2:

1.

jej miejsca siedziby dla celów podatkowych, uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji, lub

2.

istnienia zagranicznego zakładu - zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej państwa, w którym znajduje się jej siedziba lub zarząd, albo przez właściwy organ podatkowy państwa, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.

Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, iż będą spełnione warunki określone w art. 22 ust. 4 i 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, Spółka B (akcjonariusz) będzie mógł skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o p.d.o.p., jeżeli przedłoży Wnioskodawcy certyfikat rezydencji o jakim mowa w powołanym art. 26 ust. 1c ustawy o p.d.o.p.

Nadmienić należy, iż stosownie do postanowień art. 8 pkt 2 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 254, poz. 2533) określony w art. 20 ust. 3-5 oraz art. 22 ust. 4 pkt 3 ustawy, o której mowa w art. 1, bezpośredni udział procentowy w kapitale spółki wypłacającej dywidendę lub inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ustala się od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r. - w wysokości nie mniejszej niż 15%.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy odnośnie pytania oznaczonego we wniosku Nr 4 jest prawidłowe.

Ad. 4

Od 1 stycznia 2007 r. z przepisów ustawy o p.d.o.p. wynika wprost, iż kosztem uzyskania przychodów są nie tylko wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, ale również w celu zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, tak aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości. W takim ujęciu kosztami będą koszty, w stosunku do których zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów, w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów. Uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodów powinno być uzależnione przede wszystkim od jego przeznaczenia.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnicy często korzystają z zewnętrznych źródeł finansowania, w szczególności w postaci pożyczek i kredytów. Spłata pożyczki (kredytu) zaciągniętej na prowadzoną działalność gospodarczą nie stanowi dla podatnika kosztu uzyskania przychodu; kosztem mogą być naliczone i zapłacone odsetki - art. 16 ust. 1 pkt 10 i 11 ustawy o p.d.o.p.

Należy jednak odróżnić sytuację, w której zachodzi potrzeba dofinansowania działalności gospodarczej podatnika i kredyt mający na celu finansowanie bieżącej działalności zostaje zaciągnięty i wydatkowany na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, od sytuacji, w której środki są przeznaczone na sfinansowanie obniżenia kapitału zakładowego.

Zgodnie z zasadami zawartymi w art. 455 § 1 k.s.h. kapitał zakładowy obniża się, w drodze zmiany statutu, przez zmniejszenie wartości nominalnej akcji, połączenie akcji lub umorzenie części akcji oraz w przypadku podziału przez wydzielenie. Uchwała o obniżeniu kapitału powinna określać w szczególności podstawę prawną umorzenia, wysokość wynagrodzenia przysługującego akcjonariuszowi akcji umorzonych bądź uzasadnienie umorzenia akcji bez wynagrodzenia oraz sposób obniżenia kapitału zakładowego.

W przedmiotowej sprawie, wobec zamierzonej decyzji o obniżeniu kapitału zakładowego przez nabycie akcji od Spółki B (akcjonariusza) w celu ich umorzenia, a nie mając wolnych środków pieniężnych na ich nabycie i umorzenie oraz wypłatę wynagrodzenia, Wnioskodawca zamierza zaciągnąć pożyczkę od podmiotu zagranicznego - Spółki D.

Z przepisów zawartych w art. 12 ustawy o p.d.o.p. nie wynika, iż przychodem Spółki jest wartość nabytych od akcjonariusza przez Spółkę własnych akcji w celu ich umorzenia.

Zgodnie bowiem z przepisem art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o p.d.o.p., do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela. Skoro z woli ustawodawcy, wyrażonej w art. 12 ust. 4 pkt 4 ww. ustawy, nie stanowią przychodów podatkowych, środki otrzymane na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, to tym samym nie mogą stanowić kosztów podatkowych, wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę na umorzenie tych kapitałów, tj. wydatki poniesione na obsługę operacji nabycia, a w zasadzie odkupienia od akcjonariusza, wydanych mu akcji w kapitale zakładowym.

Wyrazem woli ustawodawcy w tym zakresie jest zamieszczenie w ustawie o p.d.o.p. przepisu art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. c), zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na umorzenie kapitałów pozostających w związku z utworzeniem (nabyciem), powiększeniem lub ulepszeniem źródła przychodów.

Pożyczka, którą zamierza zaciągnąć Wnioskodawca ma na celu sfinansowanie obniżenia jej kapitału zakładowego. Kapitał zakładowy jest pierwotnym źródłem finansowania działalności spółki akcyjnej. W tym przejawia się jego funkcja gospodarcza. Kapitał zakładowy jest sumą akcji wspólników wydanych za wniesione wkłady. W sytuacji umorzenia akcji w kapitale zakładowym dochodzi do naruszenia kapitału poprzez jego obniżenie.

De facto dochodzi do umorzenia w części kapitału zakładowego pozostającego w związku z utworzeniem źródła przychodów. Wydatki poniesione na opłacenie operacji umorzenia akcji, w myśl art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. c) ustawy o p.d.o.p., nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Do wydatków tych zaliczyć należy również odsetki od otrzymanej pożyczki na wypłatę akcjonariuszowi wynagrodzenia za umarzane akcje.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy odnośnie pytania oznaczonego we wniosku Nr 6 jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl