IBPB3/423-353/08/MS - Możliwość obniżenia stawek amortyzacyjnych od wprowadzonych po raz pierwszy do ewidencji środków trwałych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-353/08/MS Możliwość obniżenia stawek amortyzacyjnych od wprowadzonych po raz pierwszy do ewidencji środków trwałych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 6 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości obniżenia stawek amortyzacyjnych od wprowadzonych po raz pierwszy do ewidencji środków trwałych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 maja 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości obniżenia stawek amortyzacyjnych od wprowadzonych po raz pierwszy do ewidencji środków trwałych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W miesiącu czerwcu 2008 r. Gmina i Miasto, która jest właścicielem w 100 % Spółki zamierza podnieść kapitał zakładowy Spółki przekazując jej obiekty inżynierii lądowej i wodnej wymienione w wykazie rocznych stawek amortyzacji poz. 02, stawka 4,5 %, podgrupa 2. Przekazywane obiekty to: stacja uzdatnienia wody, studnie głębinowe, przepompownie ścieków, sieci instalacji wodnych i sieci instalacji kanalizacji sanitarnej. Obecnie wymienione obiekty są własnością Gminy i Miasta i amortyzowane stawką 4,5 % rocznie. Spółka jest eksploatatorem wymienionych obiektów i dokonuje ich konserwacji i wszelkich napraw w zamian za pobieranie opłat za dostarczoną wodę i odbierane ścieki. Każdego roku Spółka zgodnie z ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków musi opracować taryfę dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzenia ścieków na terenie Gminy. Ceny i stawki opłat zawarte w taryfach określa się na podstawie niezbędnych przychodów dla prowadzenia działalności. Amortyzacja jest jednym z kosztów mającym istotny wpływ na wielkość opłat za dostarczoną wodę i odprowadzone ścieki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka w momencie przejęcia ww. obiektów aktem notarialnym i wprowadzenia ich po raz pierwszy do ewidencji księgowej może obniżyć roczną stawkę amortyzacji z 4,5 % do 1 %... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1).

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z art. 16i ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) podatnicy mogą obniżać podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe. Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy. Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji. Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl