IBPB3/423-353/07/BG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-353/07/BG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26 listopada 2007 r. (data wpływu 3 grudnia 2007 r.) uzupełnionym pismem z dnia 7 stycznia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 10 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na dekoracje wnętrz budynku (patio) i jego otoczenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 grudnia 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na dekoracje wnętrz budynku (patio) i jego otoczenia.

Wniosek ten został uzupełniony pismem Nr L.Dz. 5/01/2008 z dnia 7 stycznia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 10 stycznia 2008 r.). Powyższym uzupełnieniem Spółka wykreśliła pytanie nr 2 i 3 zamieszczone we wniosku ORD-IN w poz. 51. Natomiast pozostawiła we wniosku pytanie nr 1 dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania wydatków poniesionych na dekoracje wnętrz obiektu i jego otoczenia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Z wniosku o udzielenie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego wynika, iż Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi w zakresie lecznictwa szpitalnego, praktyki lekarskiej i pozostałej działalności związanej z ochroną zdrowia ludzkiego. Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zakupiła kwiaty doniczkowe, które umieściła w pomieszczeniu zwanym patio, a także rośliny i krzewy ozdobne, które umieszczone zostały przed budynkiem, w którym mieści się siedziba Spółki. Zagospodarowanie terenu wokół firmy, a także wewnątrz budynku, nie odbiega od zwyczajowo przyjętego w okolicy. Koszty związane z zakupem roślin do patio jak i na zewnątrz budynku oraz wydatki na zakup doniczek, ziemi, kory Spółka zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów. Patio zostało zaprojektowane i stworzone z myślą o przebywających w Klinice pacjentach. Stanowi dla nich miejsce odpoczynku, jest alternatywą przebywania na wolnym powietrzu. Jak wiemy rośliny zielone dostarczają tlen, emitują jony ujemne poprawiające nastrój człowieka, wpływają kojąco na jego system nerwowy. Wszystkie te czynniki na pewno w znaczący sposób pomagają w rekonwalescencji pacjenta i przyczyniają się do jego szybszego powrotu do zdrowia.

Zakup roślin, drzew ozdobnych czy krzewów i umieszczenie ich przed budynkiem Spółki wiąże się z dbałością o posesję. Dbałość o posesję wynika z odrębnych przepisów administracyjnych, zgodnie z którymi każdy właściciel zobowiązany jest do dbania o wygląd terenu przed zajmowaną posesją. Zagospodarowanie terenu wokół firmy nie może jednak odbiegać od ogólnie przyjętych standardów. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za koszty uzyskania przychodu należy rozumieć koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Pragniemy zwrócić także uwagę na związek przyczynowo-skutkowy kosztów z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą, a co za tym idzie z osiąganymi przychodami.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wydatki na zakup zieleni można zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

Zdaniem wnioskodawcy zakup roślin, drzew ozdobnych i krzewów, umieszczonych zarówno w budynku, jak i na zewnątrz, można uznać za koszt uzyskania przychodów w momencie poniesienia.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z dyspozycją art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Gramatyczna wykładnia tego przepisu prowadzi do wniosku, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów. Ww. przepis stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i koszty pozostające w związku pośrednim, jeżeli w racjonalny sposób można określić, że zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu.

Wobec powyższego wydatki poniesione na wystrój wnętrza (zakup kwiatów doniczkowych do patio), czy też na zagospodarowanie, terenów zielonych wokół firmy jako koszty pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami będą stanowić koszty uzyskania przychodów stosownie do postanowień przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. A zatem poniesione wydatki na zakup roślin jako pośrednio związane są z uzyskiwanymi przychodami będą stanowić koszty uzyskania przychodów. Stosownie do postanowień art. 15 ust. 4d cyt. ustawy, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl