IBPB3/423-343/08/CzP - Czy pierwszy rok podatkowy oddziału zagranicznego przedsiębiorcy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-343/08/CzP Czy pierwszy rok podatkowy oddziału zagranicznego przedsiębiorcy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 kwietnia 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP w dniu 30 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

-

określenia roku podatkowego,

-

ustalenia czy oddział zagranicznego przedsiębiorcy dla celów podatkowych jest traktowany jako odrębny podmiot czy też podatnikiem jest zagraniczna osoba prawna prowadząca na obszarze Polski działalność gospodarczą za pomocą oddziału - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 kwietnia 2008 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

-

określenia roku podatkowego,

-

ustalenia czy oddział zagranicznego przedsiębiorcy dla celów podatkowych jest traktowany jako odrębny podmiot czy też podatnikiem jest zagraniczna osoba prawna prowadząca na obszarze Polski działalność gospodarczą za pomocą oddziału.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Przedsiębiorca zagraniczny zgodnie z przepisami art. 85, 86, 88, 90 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 z późn. zm.) dla wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej utworzył oddział zagranicznego przedsiębiorcy. Dnia 21 grudnia 2007 r. Oddział uzyskał wpis do rejestru przedsiębiorców. Dnia 24 grudnia 2007 r. został nadany numer REGON. Od 1 stycznia 2008 r. Oddział został zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Przedmiotem działalności Oddziału jest budowa dróg kołowych i szynowych (PKD 4523A). Rokiem obrotowym Oddziału jest rok kalendarzowy. Pierwszy rok obrotowy kończy się 31 grudnia 2007 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy pierwszy rok podatkowy Oddziału zagranicznego przedsiębiorcy może trwać zgodnie z art. 8 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność.

2.

Czy Oddział zagranicznego przedsiębiorcy dla celów podatkowych jest traktowany jako odrębny podmiot czy też podatnikiem jest zagraniczna osoba prawna prowadząca na obszarze Polski działalność gospodarczą za pomocą Oddziału...

Zdaniem Spółki, art. 8 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczy podatników rozpoczynających po raz pierwszy działalność. Jednak Oddział zagranicznego przedsiębiorcy dla celów podatkowych nie jest traktowany jako odrębny podmiot - podatnikiem jest zagraniczna osoba prawna prowadząca na obszarze Polski działalność gospodarczą za pomocą Oddziału (podlega takim samym przepisom prawa podatkowego, bilansowego jak krajowe osoby prawne). Opodatkowaniu w Polsce podlega tylko ten dochód zagranicznej osoby prawnej, który został osiągnięty za pośrednictwem Oddziału. W przypadku Oddziału zagranicznego przedsiębiorcy nie ma zastosowania art. 8 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż Spółka nie rozpoczyna działalności po raz pierwszy a jedynie kontynuuje swoją działalność na terytorium Polski poprzez utworzony "zakład" w myśl Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl