IBPB3/423-331/07/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-331/07/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 listopada 2007 r. (data wpływu do tut. BKIP 23 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych składników majątku, przekazanych nieodpłatnie wykonawcy usług w ramach umów wzajemnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 listopada 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych składników majątku, przekazanych nieodpłatnie wykonawcy usług w ramach umów wzajemnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka A prowadzi działalność w zakresie produkcji i wytwarza m.in. konstrukcje metalowe, cysterny, pojemniki i zbiorniki metalowe, grzejniki, kotły, wytwornice pary.W ramach prowadzonej działalności Spółka zawarła następujące umowy o współpracy:

1.

umowa ze Spółką X na wykonanie prac spawalniczych, ślusarsko - monterskich, obróbczych, a także przepalanie,

2.

umowa ze Spółką Y na obsługę z zakresu kontraktowania komponentów maszynowych, z zakresu zakupów materiałów dla potrzeb Spółki A, obsługę logistyczną i marketingową.

Stosownie do postanowień umownych prace wykonywane są na stanowiskach pracy i obiektach Zamawiającego.Do obowiązków Zamawiającego w ramach umowy należy udostępnienie maszyn, urządzeń i narzędzi niezbędnych do wykonania powierzonych prac, a także udzielanie wskazówek niezbędnych dla prawidłowej realizacji usługi przez Wykonawcę.Ww. maszyny, urządzenia i narzędzia wykorzystywane są przez Wykonawcę do produkcji części nabywanych wyłącznie przez Zamawiającego.W ramach umowy Zamawiający zobowiązuje się do udostępnienia pomieszczeń biurowych, oprogramowania, projektów a także narzędzi (w tym sprzętu biurowego, komputerów, samochodów służbowych, telefonów), a także do udzielenia wskazówek niezbędnych dla prawidłowej realizacji usługi przez Wykonawcę.Udostępnione Wykonawcy składniki majątku Zamawiającego wykorzystywane są przez Wykonawcę do świadczenia usług wyłącznie na rzecz Zamawiającego.Zawarte umowy mają charakter wzajemny, co oznacza, że wynagrodzenie za usługę Wykonawcy zostało skalkulowane w taki sposób, że uwzględnia przekazanie sprzętu niezbędnego do wykonania umowy.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy amortyzacja składników majątku zamawiającego, przekazanych nieodpłatnie Wykonawcy do realizacji zleconych usług w ramach wzajemnych umów, stanowi koszt uzyskania przychodu czy też zachodzą przesłanki, o których stanowi art. 16 ust. 1 punkt 63 lit. c) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, uniemożliwiające zaliczenie amortyzacji tych składników do kosztów uzyskania przychodów.

Zdaniem Wnioskodawcy przekazanie maszyn, urządzeń, narzędzi i innych składników majątku na rzecz Wykonawcy usługi, który wykorzystuje je do wykonania zleconych usług wyłącznie na rzecz Zamawiającego nie ma charakteru użyczenia (nieodpłatnego oddania). Jest to świadczenie o charakterze wzajemnym, pomimo że samo otrzymanie składnika majątku nie powoduje konieczności zapłaty, tylko skutkuje obniżeniem ceny usługi oferowanej przez Wykonawcę (spółkę X i Y).W tej sytuacji, zdaniem Spółki, nie ma konieczności eliminowania z kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych naliczonych za okres oddania składników majątku do używania Wykonawcy, gdyż nie zachodzą przesłanki, o których mowa w art. 16 ust. 1 punkt 63 lit. c) ustawy z 15 lutego 1992 o podatku dochodowym od osób prawnych. Na potwierdzenie swojego stanowiska Spółka przywołuje postanowienie Naczelnika Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z dnia 29 marca 2007 r., sygn. ZD/4061-1/07

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...).Powyższe oznacza, że podatnik ma możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, pod warunkiem, iż nie zostały one wymienione w art. 16 ust. 1 ww. ustawy oraz że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poczynienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, czy też na zachowanie źródła pozyskiwania przychodu. Wydatki ponoszone przez podatnika muszą być celowe, to znaczy ponoszone być muszą dla uzyskania (zwiększenia) przychodów podatkowych, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ww. ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Stosownie do art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przejęcia do używania:

1.

budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2.

maszyny, urządzenia i środki transportu,

3.

inne przedmioty

* o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Stosownie do regulacji art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. c) ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oddanych do nieodpłatnego używania, z wyjątkiem nieruchomości - za miesiące, w których składniki te były oddane do nieodpłatnego używania.Rozważyć zatem należy, czy w przedstawionych okolicznościach Wnioskująca oddaje środki trwałe do nieodpłatnego używania, albowiem taka sytuacja wyklucza uwzględnienie odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych.Wobec braku w przepisach podatkowych pojęcia "nieodpłatny" należy stosować wykładnię językową "nieodpłatny" to "nie wymagający opłaty; taki, za który się nie płaci, bezpłatny" (Nowy Słownik Języka Polskiego, PWN, Warszawa, 2003).

W świetle powołanych przepisów i przedstawionego stanu faktycznego, uznać należy, iż w niniejszej sprawie nie mamy jednak do czynienia z nieodpłatnym udostępnieniem środków trwałych Wnioskującej do używania innemu podmiotowi bowiem strony uzgodniły w umowach wzajemnych, że wynagrodzenie za usługę zostanie skalkulowane w taki sposób, że uwzględni przekazanie sprzętu niezbędnego do wykonywania umowy.

Zatem w przedmiotowej sprawie składniki majątkowe udostępnione zleceniobiorcy są wykorzystywane na potrzeby Wnioskodawcy.

Reasumując, w przedstawionym stanie faktycznym, odpisy amortyzacyjne od udostępnionych zleceniobiorcy środków trwałych mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem, iż dokonywane są zgodnie z przepisami art. 16a - 16 m ustawy podatkowej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl