IBPB3/423-281/08/NG (KAN-3544/08) - Uznanie za koszt uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od zakupionego roweru.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-281/08/NG (KAN-3544/08) Uznanie za koszt uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od zakupionego roweru.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28 marca 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 7 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wprowadzonego do ewidencji środka trwałego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 kwietnia 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wprowadzonego do ewidencji środka trwałego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca ma dokonać zakupu roweru. Wnioskodawca jest firmą developerską budującą mieszkania pod klucz. Zatem rower doskonale nadaje się do przemieszczania po budowach, jak również do dojazdu do pracy. Mając na uwadze panujące korki na ulicach, rower jest zdecydowanie wygodniejszym i szybszym środkiem transportu do poruszania się po ulicach miasta. Koszt brutto roweru ma wynosić ok. 15.000,00 zł plus koszty ubezpieczenia, a zatem pojazd ten będzie stanowił majątek firmy, który amortyzowany będzie zgodnie z obowiązującą stawką amortyzacyjną.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy dokonywane odpisy amortyzacyjne od wprowadzonego do ewidencji środka trwałego (pojazdu-rower) w wysokości wynikającej z ustawy będą stanowiły koszt uzyskania przychodu?

Zdaniem Spółki odpisy amortyzacyjne od wprowadzonego do ewidencji środka trwałego (pojazd-rower) w wysokości wynikającej z ustawy stanowią koszt uzyskania przychodu. Spełniają one bowiem podstawową zasadę wynikającą z art. 15 ust. 1 i ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a mianowicie służą zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodu.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Decydującym czynnikiem pozwalającym zaliczyć dany wydatek do kosztów uzyskania przychodów jest zatem poniesienie go w celu osiągnięcia przychodu, przy czym każdy wydatek poza wyraźnie wskazanym w ustawie - wymaga indywidualnej oceny pod kątem adekwatnego związku z przychodami i racjonalności działania dla osiągnięcia przychodu. Przy kwalifikowaniu poniesionych wydatków trzeba brać pod uwagę ich celowość oraz potencjalną możliwość przyczynienia się wydatku do osiągnięcia przychodu a także racjonalność wydatków, to znaczy ich adekwatność do rzeczywistych potrzeb i zakresu prowadzonej działalności oraz konieczność ich poniesienia dla osiągnięcia przychodu. W stanie faktycznym przedstawionym przez Wnioskodawcę, Spółka zamierza nabyć rower o wartości ok. 15.000 zł, który ma służyć poruszaniu się głównie po budowach i ulicach miast (Wnioskodawca jest firmą developerską).Ze względu na korki panujące w miastach, rower jest wygodnym i szybkim środkiem transportu. Zgodnie z art. 15 ust. 6 ww. ustawy kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

W myśl art. 16 ust. 1 amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1.

budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2.

maszyny, urządzenia i środki transportu,

3.

inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Przepisy prawa nie ograniczają możliwości zakupu na potrzeby działalności gospodarczej różnych środków transportu osobowego, w tym także roweru. Warunkiem koniecznym dla uznania danego składnika majątku, w tym przypadku roweru, za środek trwały jest jego wykorzystywanie na potrzeby i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Podkreślenia wymaga, że wykazanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy eksploatacją tego roweru a osiągniętym przychodem spoczywa na Spółce. To bowiem Spółka osiągać będzie korzyści polegające na możliwości zaliczenia wydatków w postaci odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodu i obniżeniu podstawy opodatkowania. A zatem stosownie do brzmienia ww. przepisu jeżeli rower spełnia powyższe warunki będzie podlegać amortyzacji, a odpisy amortyzacyjne będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zauważyć jednak należy, iż co do zasady brak podstaw do uznania iż wykorzystywanie tego roweru na dojazdy do pracy jest równoznaczne z wykorzystywaniem go na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Dotarcie pracownika z miejsca zamieszkania do miejsca pracy jest jego sprawą a koszty z tym związane ma prawo odliczyć od uzyskanego ze stosunku pracy przychodu. W świetle powyższego warunkiem niezbędnym do uznania za koszt uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od zakupionego roweru jest nie tylko wprowadzenie go do ewidencji środków trwałych ale także wykorzystywanie go wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Tym samym stanowisko wnioskodawcy uznać należy za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl