IBPB3/423-28/PC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 października 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-28/PC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 20 lipca 2007 r. (data wpływu 31 lipca 2007 r.) uzupełnionym pismem z dnia 14 września 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup członkowstwa dającego prawo do korzystania z apartamentu na T. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 lipca 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup członkowstwa dającego prawo do korzystania z apartamentu na T.

W odpowiedzi na wezwanie z dnia 5 września 2007 r. wniosek ten uzupełniono pismem z dnia 14 września 2007 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka zajmuje się świadczeniem usług. Między innymi utrzymaniem porządku czy sprzedażą posiłków. W szerokim wachlarzu zakresów swojej działalności ma również prawo świadczenia usług socjalno - bytowych, organizacji wypoczynku czy hotelarstwa.

Spółka zamierza zawrzeć umowę z V. C. Celem tego Clubu jest zabezpieczenie swoim członkom posiadanie wyłącznych praw do korzystania z zakwaterowania wakacyjnego, każdego roku, w wyznaczonych terminach, jakie zostały przydzielone na czas istnienia klubu.

Warunkiem jest zakup członkowstwa, które daje prawo do korzystania z apartamentu na T. do 20 listopada 2078 r. Każdego roku Spółka zobligowana będzie do opłacania członkowstwa oraz do ponoszenia kosztów utrzymania i administrowania udostępnionego apartamentu.

Zamiarem Spółki jest zatem osiąganie przychodów z udostępniania apartamentu w postaci sprzedaży skierowań na turnusy wypoczynku urlopowego zarówno klientom indywidualnym jak i podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy zakup członkowstwa z prawem do korzystania z apartamentów w celu osiągania przychodów można potraktować jako koszt uzyskania przychodu, i czy w związku z tym może być on potraktowany jak koszt działalności podstawowej.

Zdaniem wnioskodawcy nabycie praw do korzystania z apartamentu Spółka może potraktować jako koszt działalności stanowiący koszty uzyskania przychodów, a sprzedaż praw do tego lokalu jako przychód.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl