IBPB3/423-28/08/BG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-28/08/BG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 3 stycznia 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP w dniu 7 stycznia 2008 r.) uzupełnionym w dniu 6 lutego 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości dokonywania amortyzacji przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w wykazie stawek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 stycznia 2008 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości dokonywania amortyzacji przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w wykazie stawek.Z uwagi na braki formalne wniosku pismem z dnia 23 stycznia 2008 r. wezwano do ich wyeliminowania. W dniu 6 lutego 2008 r. braki te uzupełniono.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest spółką użyteczności publicznej, której głównym udziałowcem na dzień sporządzenia wniosku jest Międzygminny Związek Wodociągów i Kanalizacji w likwidacji. Pozostałymi udziałowcami są sąsiednie Gminy. Po zakończeniu likwidacji tego Związku udziały tego podmiotu w Spółce mają przejąć te Gminy. Obecnie Związek posiada na swoim majątku budynek dmuchaw (grupa I) oraz część osadnika wtórnego (grupa II), które to obiekty powstały w wyniku inwestycji w 2000 r., związanej z zadaniem "Modernizacja oczyszczalni ścieków w S.". W trakcie tej inwestycji podatek VAT był odliczany, a powstałe obiekty były przyjęte na stan środków trwałych Związku, a następnie sukcesywnie odsprzedawano je do Spółki na postawie faktur VAT ze stawką 22%, gdzie zostały przyjęte również na środki trwałe i są amortyzowane. Sprzedaż dotyczyła obiektów z grupy II, IV,VI wg KŚT, a więc nie wymagała zawarcia transakcji w formie aktu notarialnego (art. 49 k.c). Na budynek dmuchaw i część osadnika wtórnego (tj. zgarniacz osadu) zawarto umowę dzierżawy pomiędzy Związkiem (wydzierżawiającym) a Spółką (dzierżawcą) na mocy, której płacony jest czynsz - obecnie po zakończeniu każdego kwartału. Wymienione obiekty zostały wybudowane przez Związek na gruncie stanowiącym własność Gminy S. W październiku 2007 r. Gmina S. wniosła aportem do Spółki m.in. grunty na, których posadowione są wyżej wymienione obiekty.

Związek ma zamiar wystawić fakturę VAT (22% stawka) na pozostające na jego stanie środki trwałe z następującą treścią:

1.

"Zbycie nakładów inwestycyjnych poniesionych na wybudowanie budynku dmuchaw",

2.

"Sprzedaż części osadnika wtórnego (zgarniacza osadów)"

Dodatkowo załączone zostaną protokoły odbioru. Spółka po otrzymaniu faktury przyjmie wymienione składniki majątkowe w wartości netto na swój majątek, dokona odliczenia podatku VAT w miesiącu otrzymania faktury i protokołu przekazania obiektów, a następnie będzie je amortyzować od następnego miesiąca wg stawek wynikających z art. 16i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy przyjęty sposób postępowania jest zgodny z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie wymienionych artykułów.

Zdaniem Spółki, taki sposób postępowania jest zgodny z prawem. Na gruncie art. 16a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wymienione obiekty stanowią środki trwałe podlegające amortyzacji.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. określanej w dalszej części "ustawa o p.d.o.p."), amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1.

budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2.

maszyny, urządzenia i środki transportu,

3.

inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Zgodnie z art. 16d ust. 2 ustawy o p.d.o.p. składniki majątku, o których mowa w art. 16a-16c, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 9 ust. 1, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania.W myśl art. 16f ust. 1 ustawy o p.d.o.p., podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość obejmującą likwidację majątku nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16a ust. 1. (...).

Amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów co wynika z art. 16c pkt 1 ustawy o p.d.o.p.

Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych z uwzględnieniem ust. 2 -14, uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia o czym stanowi art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy o p.d.o.p. Stosownie do art. 16g ust. 3 ustawy o p.d.o.p., za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Natomiast z art. 16h ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o p.d.o.p. wynika, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór (...).

Zgodnie z art. 16i ustawy o p.d.o.p., z zastrzeżeniem art. 16j-16ł, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy należy stwierdzić, iż stanowisko podatnika o możliwości amortyzacji nabytych środków trwałych z wyjątkiem gruntów jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl