IBPB3/423-264/07/AK - Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup udziałów, w momencie ich zapłacenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-264/07/AK Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup udziałów, w momencie ich zapłacenia.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 19 października 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 2 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup udziałów w momencie ich zapłacenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup udziałów w momencie ich zapłacenia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka zawarła w dniu 28 listopada umowę kredytu na kwotę 14.500.000 zł na sfinansowanie zakupu 98,75 % udziałów w Spółce z o.o. - Centrum Medyczne. Umowa kredytu została zawarta do września 2015 r.. Spółka spłaca kredyt w miesięcznych ratach. Kwota odsetek w każdej racie wynosi ok. 60.000 złotych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka ma prawo do zaliczenia odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup udziałów do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłacenia.

Spółka stoi na stanowisku, iż ma prawo do zaliczenia odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup udziałów do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zapłacenia. Podstawę takiego twierdzenia stanowi brzmienie art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie między innymi udziałów, akcji czy innych papierów wartościowych. Zdaniem Spółki wydatki te muszą mieć bezpośredni związek z nabyciem udziałów. Taki bezpośredni związek ma np. cena nabycia, opłaty notarialne. Natomiast wydatki z tytułu odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup udziałów nie mają bezpośredniego związku z ich nabyciem. Na potwierdzenie swojego stanowiska Spółka przywołuje wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 stycznia 2006 r. (sygn. II FSK 229/05), w którym Sąd stwierdził, iż wydatki poniesione z tytułu odsetek nie pozostają w bezpośrednim związku z nabyciem udziałów. Zdaniem Sądu przez wydatki określone w art. 16 ust. 1 pkt 8, należy rozumieć wydatki dokonane przez podatnika, bezpośrednio związane z nabyciem akcji (udziałów). Są nimi w szczególności cena nabycia akcji, opłaty notarialne. Zdaniem Sądu do tych wydatków nie można zaliczyć odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup tych akcji (udziałów), ponieważ nie pozostają w bezpośrednim związku z ich nabyciem. Analogiczne stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 7 kwietnia 2006 r. (sygn. II FSK 508/05), w którym stwierdził, że odsetki od kredytu bądź pożyczki oraz inne opłaty z tym związane nie są wydatkami na objęcie lub nabycie w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia. Potwierdzeniem stanowiska przyjętego przez Spółkę jest również pismo Ministra Finansów z dnia 7 sierpnia 2002 r. (PB4/AK-8214-6905-192/02), w którym Minister Finansów wskazał, iż należy rozdzielić pojęcie wydatków na nabycie udziałów (akcji) od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. Dotyczy to w szczególności pożyczek i kredytów zaciągniętych na nabycie udziałów. Odsetki od tych kredytów nie stanowią wydatków na nabycie udziałów, niewątpliwie jednak zdaniem Ministra Finansów pozostają w związku z przychodami podatnika. Dlatego też zdaniem Spółki odsetki od tego rodzaju pożyczek i kredytów, zgodnie z przepisami art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są kosztem uzyskania przychodu w momencie zapłaty lub kapitalizacji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl