IBPB3/423-259/JS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-259/JS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 października 2007 r. (data wpływu do tut. BKIP- 31 października 2007 r.), uzupełnionego w dniu 21 listopada 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów:

* niezamortyzowanej części liwkidowanego środka trwałego,

* wydatków związanych z rozbiórką likwidowanego środka trwałego

- jest nieprawidłowa

UZASADNIENIE

W dniu 31 października 2007 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów:

* niezamortyzowanej części środka trwałego,

* wydatków związanych z rozbiórką likwidowanego środka trwałego.

Z uwagi na fakty iż wniosek ten nie spełniał wymogów formalnych pismem z dnia 16 listopada 2007 r. wezwano o jego uzupełnienie. Uzupełnienia dokonano 21 listopada 2007 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W grudniu 2006 r. Spółka aktem notarialnym nabyła nieruchomość w skład której wchodził budynek byłej stacji benzynowej (do wyburzenia i utylizacji) oraz cztery stalowe zbiorniki (do wyburzenia i utylizacji).Wymienione wyżej aktywa trwałe zaewidencjonowane zostały na środkach trwałych, były amortyzowane (umarzane). Amortyzacja nie stanowiła kosztów uzyskania przychodów. W miesiącu maju 2007 r. budynek stacji benzynowej oraz zbiorniki stalowe Zarząd Spółki uznał za trwałe nieczynne, stawiając je w stan likwidacji. Likwidacji fizycznej budynku stacji paliw oraz stalowych zbiorników dokonano poprzez wyburzenie po uzyskaniu stosownych zezwoleń. W miesiącu maju 2007 r. omawiane środki trwałe zostały wyksięgowane z ewidencji środków. Niezamortyzowana wartość środków trwałych zarachowana została w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych, natomiast osiągnięty uzysk z tytułu likwidacji środków trwałych zaliczony został do pozostałych przychodów operacyjnych.

Jednocześnie poinformowano, iż na zakupionej nieruchomości w miesiącu sierpniu rozpoczęto budowę hali magazynowo-produkcyjnej z zapleczem socjalnym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy amortyzacja oraz jej dopełnienie do wartości początkowej i koszty rozbiórkowe likwidowanych środków trwałych stanowią koszt uzyskania przychodów w związku z osiągniętym przychodem z tytułu odzysku.

Zdaniem wnioskodawcy naliczona amortyzacja, dopełnianie do wartości początkowej amortyzacji oraz koszty rozbiórkowe likwidowanych środków trwałych po myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U.z 2000 r. Nr.54, poz. 654 z póż zm.) stanowią koszty uzyskania przychodów, bowiem z jednej strony wystąpiły koszty, a z drugiej strony przychody z tytułu uzyskania likwidowanych środków trwałych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. - określonej w dalszej części skrótem " ustawa o p.d.o.p. "), kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy o p.d.o.p. amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

a.

budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

b.

maszyny, urządzenia i środki transportu,

c.

inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Jednym z ww. warunków zaliczenia przez podatnika składników majątku do środków trwałych podlegających amortyzacji jest wykorzystywanie przez niego tego składnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Nabycie składnika majątku, który nie jest związany z jego działalnością gospodarczą, nie pozwala podatnikowi na zaliczenie tego składnika majątku do środków trwałych podlegających amortyzacji.

Skoro zatem budynki byłej stacji benzynowej i stalowe zbiorniki Spółka zakupiła do wyburzenia i utylizacji, a nie do używania to składniki te nie mogły stanowić środków trwałych Spółki w rozumieniu ustawy o p.d.o.p. W kontekście powyższego stanowisko podatnika, iż niezamortyzowana część środków trwałych stanowi koszt uzyskania przychodów jest nieprawidłowa.

Okoliczności sprawy wskazują iż nabycia tej nieruchomości dokonano w celu realizacji nowej inwestycji tj. hali magazynowo-produkcyjnej z zapleczem socjalnym.

Zarówno wydatki wiązane z nabyciem jak i z rozbiórką są wyłączane z kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o p.d.o.p. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:

1)

wydatków na:

a.

nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,

b.

nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,

c.

ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 16g ust. 13 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczenia odpisów amortyzacyjnych

- wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia. Wydatki te mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wyłącznie poprzez odpisy amortyzacyjne.

Zważyć jednak należy, że zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 2 ustawy o p.d.o.p. za wartość początkową środków trwałych wytworzonych we własnym zakresie uważa się koszt wytworzenia. Na podstawie art. 16g ust. 4 ustawy o p.d.o.p. za koszt wytworzenia uważa się - wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania. Zgodnie z powyższym wydatki poniesione na zakup ww. składników majątkowych tj. budynku byłej stacji benzynowej i stalowych zbiorników przeznaczonych do wyburzenia i utylizacji a także koszty rozbiórki w wyniku których uporządkowany zostanie teren pod nową inwestycję należy zaliczyć do kosztów wytworzenia tej inwestycji czyli budowanej hali magazynowo-produkcyjnej z zapleczem socjalnym.

Mając na względzie powyższe stwierdzić należy iż do przychodu ze sprzedaży elementów z odzysku nie będzie przyporządkowany żaden koszt.

Przychód ze sprzedaży uzyskanych elementów z rozbiórki należy zaliczyć do przychodów podatkowych na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o p.d.o.p. zgodnie z którym przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14,są w szczególności: 1) otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl