IBPB3/423-252/08/MO

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-252/08/MO

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 14 marca 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 25 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu do opodatkowania z tytułu umowy zobowiązującej do sprzedaży akcji (sell/buy back) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 marca 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie m.in. ustalenia momentu powstania przychodu do opodatkowania z tytułu umowy zobowiązującej do sprzedaży akcji (sell/buy back).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Podatnik zawiera umowy (sell/buy back) zobowiązujące go w terminie oznaczonym umową do sprzedaży akcji na przecz kontrahentów. Zgodnie z umową faktycznie przeniesienie własności akcji (bądź innych papierów wartościowych) następuje dopiero w terminie oznaczonym umową, a nie przy zawarciu umowy zobowiązującej. Kontrahent zawierając umowę zobowiązującą dokonuje na rachunek bankowy podatnika wpłaty zaliczki bądź całości kwoty, za którą ma nastąpić w przyszłości sprzedaż akcji. Rozliczenie otrzymanej należności przez podatnika następuje z chwilą sprzedaży akcji, a więc w terminie późniejszym aniżeli moment otrzymania pieniędzy. Podatnik wystawia faktury VAT w terminie właściwym dla otrzymania pieniędzy, jako faktury zaliczkowe.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Kiedy powstaje po stronie podatnika przychód do opodatkowania z tytułu sprzedaży akcji w terminie późniejszym aniżeli termin otrzymania należności na poczet sprzedaży akcji... (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 3a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), przychodem osoby prawnej są m.in. otrzymane pieniądze i wartości pieniężne, a przychód powstanie w dniu wystawienia faktury VAT, przy czym nie później niż w ostatnim dniu miesiąca w którym wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub wykonano usługę, a w pozostałych przypadkach otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia. Równocześnie jednak zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Podatnik wystawia faktury VAT w dacie otrzymania należności na poczet przyszłej sprzedaży akcji, jednakże zdaniem podatnika powyższa czynność prawna nie generuje momentu powstania przychodu, ponieważ wskazane faktury wystawione są na zasadzie art. 106 ust. 3 ustawy o VAT i potwierdzają otrzymanie należności przed wykonaniem usługi. W konsekwencji samo wystawienie faktury VAT nie może być tratowane jako moment powstania przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 3a ustawy p.d.o.p.

Decydującym, zdaniem podatnika, elementem wymagającym rozstrzygnięcia jest zastosowanie do opisanych stanów faktycznych regulacji art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy zgodnie z którym nie są przychodem wpłaty lub zarachowanie należności otrzymane przez podatnika na poczet dostawy lub usługi która, będzie wykonywana w następnym okresie sprawozdawczym. W konsekwencji w sytuacji zawarcia umowy zobowiązującej do sprzedaży akcji po stronie podatnika przychód - mimo otrzymania należności - powstanie i będzie podlegał opodatkowaniu dopiero w momencie sprzedaży akcji na rzecz kontrahenta, bez względu na fakt wystawienia faktury "zaliczkowej" w terminie wcześniejszym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl