IBPB3/423-248/08/CzP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-248/08/CzP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 25 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego z tytułu opłat dotyczących eksploatacji garaży - jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 25 marca 2008 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek Spółdzielni o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego z tytułu opłat dotyczących eksploatacji garaży.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca pobiera opłaty dotyczące eksploatacji garaży i ponosi koszty dotyczące tej eksploatacji. Opłaty jak i koszty dotyczą zarówno garaży wbudowanych w budynkach mieszkalnych, jak i garaży wolnostojących.W przypadku garaży, co do których prawa są prawami akcesoryjnymi do praw spółdzielczych (lokatorskich, własnościowych) Wnioskodawca występował już o pisemną informację o zakresie i sposobie stosowania przepisów prawa podatkowego na postawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Informacja ta została zawarta w postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 22 maja 2007 r. Znak: PDP/423-43/07/38736. Odpowiedź była dla Wnioskodawcy pozytywna, gdyż z przedmiotowego postanowienia wynika, że garaże bez względu na to czy są wbudowane w budynkach mieszkalnych czy wolnostojące, jeśli tylko wiążą się z prawami akcesoryjnymi do praw spółdzielczych mieszkaniowych, stanowią część gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Stan faktyczny, którego dotyczy niniejszy wniosek, obejmuje ze względu na niezależność praw do garaży od praw spółdzielczych o charakterze mieszkaniowym takie garaże, które są eksploatowane bez powiązania (akcesoryjności) z prawami spółdzielczymi mieszkaniowymi.Chodzi więc w niniejszym wniosku o aspekt podatkowy przychodów i kosztów, które wiążą się z eksploatacją garaży nie na podstawie spółdzielczych praw mieszkaniowych, lecz niezależnie i to zarówno przez osoby zamieszkujące w zasobach mieszkaniowych Wnioskodawcy, jak i poza tymi zasobami.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przychody i koszty dotyczące eksploatacji garaży, a otrzymane i ponoszone przez Wnioskodawcę niezależnie czy eksploatacja przez użytkowników wynika ze spółdzielczych praw mieszkaniowych (w ramach przydziału) czy następuje na podstawie niezależnego prawa do garażu, stanowią gospodarkę zasobami mieszkaniowymi, zwolnioną na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Wnioskodawca zgadza się ze stanowiskiem organu podatkowego w ww. postanowieniu z dnia 22 maja 2007 r., że dla kwalifikacji garaży do zasobów mieszkaniowych nie ma znaczenia, czy są to garaże wbudowane czy wolnostojące. Istotne jest natomiast czy służą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych czy nie.Wnioskodawca uważa, że dla oceny tej kwestii można posłużyć się uzasadnieniem wyroku WSA w Białymstoku z dnia 7 grudnia 2007 r. I Sa/Bk 516/07, w którym stwierdzono m.in.: "Kluczowe znaczenie dla zaliczenia określonego obiektu (pomieszczenia) do zasobów mieszkaniowych ma związek takiego obiektu z lokalem mieszkalnym, w szczególności, jeżeli umożliwia prawidłowe i normalne korzystanie z takiego lokalu (...) wszelkie pomieszczenia garażowe, bez względu na miejsce ich położenia (w budynku mieszkalnym lub poza nim) wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem, skoro zapewniają mieszkańcom właściwe korzystanie z ich lokali mieszkalnych, stanowią element zasobów mieszkaniowych w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych". Z przytoczonego uzasadnienia wynika, iż nie ma znaczenia, czy korzystający z garażu ma do tego prawo w związku z jakimkolwiek prawem spółdzielczym o charakterze mieszkaniowym - wystarczy sam fakt zamieszkiwania w zasobach, bo wówczas korzystanie z garażu stanowi realizację właściwego korzystania z lokalu mieszkalnego. Wnioskodawca uważa również, że bez znaczenia jest zamieszkiwanie w zasobach innych niż znajduje się garaż, fakt garażowania zawsze wiąże się z celami mieszkalnymi osoby z niego korzystającej. Reasumując Wnioskodawca uważa, że przychody i koszty dotyczące eksploatacji garaży zawsze stanowią gospodarkę zasobami mieszkaniowymi.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Stan faktyczny, którego dotyczy niniejszy wniosek, obejmuje ze względu na niezależność praw do garaży od praw spółdzielczych o charakterze mieszkaniowym takie garaże, które są eksploatowane bez powiązania (akcesoryjności) z prawami spółdzielczymi mieszkaniowymi. Chodzi więc o aspekt podatkowy przychodów i kosztów, które wiążą się z eksploatacją garaży nie na podstawie spółdzielczych praw mieszkaniowych, lecz niezależnie i to zarówno przez osoby zamieszkujące w zasobach mieszkaniowych Wnioskodawcy, jak i poza tymi zasobami.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. - w dalszej części - u.p.d.o.p.) wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Jak wynika z treści wyżej powołanego przepisu, aby dochód podmiotów, o których mowa w tym przepisie korzystał ze zwolnienia przedmiotowego muszą być spełnione dwa warunki, a mianowicie:

1.

dochody muszą być uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, a także

2.

dochody te muszą być przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.

Podkreślenia wymaga, że oba te warunki muszą być spełnione łącznie.Z powołanego przepisu wynika więc, że istotny dla zwolnienia z podatku jest nie tylko cel, na jaki ma być przeznaczony dochód (to jest cel związany z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych), ale również źródło pochodzenia tego dochodu. Dochody zwolnione z podatku dochodowego mogą pochodzić wyłącznie z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.A zatem opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie dochód osiągnięty z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkalnymi, bez względu na cel, na jaki zostanie przekazany.Przez "zasoby mieszkaniowe", o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.o.p., należy rozumieć nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie. Do zasobów tych należą zatem, oprócz lokali mieszkalnych, także tego rodzaju pomieszczenia jak np. garaże, strychy, sutereny.

Odnosząc przedstawiony wyżej stan prawny do stanu faktycznego ujętego we wniosku należy stwierdzić, że dochody uzyskane z tytułu opłat dotyczących eksploatacji garaży od osób nie będących członkami - Spółdzielni Mieszkaniowej bądź mieszkańcami obiektów będących we władaniu tej Spółdzielni nie pochodzą ze źródła jakim jest gospodarka zasobami mieszkaniowymi, a tym samym podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Natomiast zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 u.p.d.o.p. będzie dochód uzyskany z tytułu opłat od garaży, eksploatowanych przez mieszkańców będących zarazem członkami Spółdzielni i dochód ten zostanie przeznaczony na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.

Biorąc pod uwagę powyższe regulacje należy stwierdzić, że stanowisko Spółdzielni zawarte we wniosku z dnia 17 marca 2008 r. jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl