IBPB3/423-245/07/AK/KAN-1735/07 - Wydatki na reklamę - moment poniesienia kosztu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-245/07/AK/KAN-1735/07 Wydatki na reklamę - moment poniesienia kosztu.

"(...) Czy Spółka może całość kosztów reklamy jednorazowo uznać za koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, a comiesięczny czynsz zaliczyć do kosztów bieżącej działalności?

(...) Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm., określonej w dalszej części skrótem "ustawa o pdop") kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Art. 15 ust. 6 ustawy o pdop stanowi, iż kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

W myśl art. 16a ust. 2 pkt 1 ustawy o pdop amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, zwane dalej "inwestycjami w obcych środkach trwałych".

Inwestycją w obcych środkach trwałych są działania podatnika odnoszące się do niestanowiącego jego własności środka trwałego, które zmierzają do jego ulepszenia, tzn. polegają na jego przebudowie, rozbudowie, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji lub polegają na stworzeniu składnika majątku mającego cechy środka trwałego.

Regulacje zawarte w przepisach od art. 16b do art. 16m ustawy o pdop wskazują szczegółowe reguły dokonywania odpisów amortyzacyjnych, z których wynika, iż punktem wyjścia w problematyce amortyzacji jest Klasyfikacja Środków Trwałych (KŚT), która umożliwia identyfikację każdego wprowadzonego do ewidencji środków trwałych elementu majątku trwałego poprzez określenie stosownego symbolu KŚT i zakwalifikowanie go do odpowiedniej pozycji "Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych" stanowiącego załącznik nr 1 do ustawy o pdop.

W Klasyfikacji Środków Trwałych za podstawową jednostkę ewidencji przyjmuje się pojedynczy element majątku trwałego spełniający określone funkcje. Jedynie w nielicznych przypadkach w ewidencji środków trwałych obiektem będącym przedmiotem amortyzacji jest tzw. obiekt zbiorczy, którym może być np. zespół latarni, zespół przewodów rurociągowych lub baner reklamowy wraz z oświetleniem i mocowaniem, składający się z szeregu pojedynczych elementów, które nie mogą funkcjonować samodzielnie, a jedynie jako obiekt zbiorczy.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż baner reklamowy wraz z oświetleniem i mocowaniem, umieszczony przez Spółkę na powierzchni elewacji elewatora spełnia wszelkie warunki pozwalające zakwalifikować go wg Klasyfikacji Środków Trwałych - do środków trwałych - grupa 08, rodzaj 808 pozostałe - narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie, które winny być amortyzowane według stawki 20% ujętej w poz. 08 powołanego wyżej "Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych".

Wartość początkową inwestycji w obcych środkach trwałych, zgodnie z art. 16g ust. 7 ustawy o pdop, ustala się stosując odpowiednio ust. 3-5 tego artykułu. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka zbuduje obiekt reklamowy, czyli zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 2 wartością początkową środka trwałego będzie koszt wytworzenia.

W myśl art. 16g ust. 4 ustawy o pdop za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za prace wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych. Do kosztu wytworzenia nie zalicza się: kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Comiesięczny czynsz za najem powierzchni pod reklamę opłacany przez wynajmującego, w okresie trwania umowy jest kosztem pośrednio związanym z przychodami z prowadzonej działalności gospodarczej i dotyczy ściśle określonego czasu (miesiąca), nieprzekraczającego roku podatkowego. Dlatego może być zaliczany do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo co miesiąc w dacie poniesienia. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/5/34-35