IBPB3/423-244/07/PP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-244/07/PP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 26 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania za koszt uzyskania przychodu wartości nieruchomości wniesionej aportem - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 października 2007 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania za koszt uzyskania przychodu wartości nieruchomości wniesionej aportem. Wniosek ten nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też pismem z dnia 19 grudnia 2007 r. wezwano do jego uzupełnienia. Braki uzupełniono w dniu 8 stycznia 2008 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca w latach 2006 i 2007 zakupił szereg nieruchomości gruntowych na terenie Krakowa. Obecnie zamierza wnieść prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55#185; Kodeksu cywilnego aportem do innej Spółki. W ramach wnoszonego przedsiębiorstwa aportem także zostaną wniesione uprzednio zakupione przez Spółkę (wnioskodawcę) nieruchomości. Przedmiotowe grunty jako składniki majątku wnioskodawcy nie są wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W związku z powyższym zgodnie z art. 16g ust. 10a i ust. 10 i pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych łączna wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zostanie ustalona według ich aktualnej wartości rynkowej w związku z wystąpieniem dodatniej wartości firmy określonej w ust. 2 przytoczonego artykułu. W tym zakresie Wnioskodawca posłuży się stosowną wyceną sporządzoną przez osobę uprawnioną.

Następnie wnioskodawca zamierza dokonać zbycia niektórych nieruchomości wniesionych w ramach przedsiębiorstwa na rzecz innego podmiotu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku dokonania sprzedaży nieruchomości przez podmiot do którego wniesiono aportem przedsiębiorstwo, w skład którego wchodziła zbywana nieruchomość (zgodnie z opisanym stanem faktycznym) za koszt uzyskania przychodu przy sprzedaży nieruchomości uważać się będzie wartość nieruchomości po jakiej została wniesiona aportem do nowej Spółki jako składnik przedsiębiorstwa pomniejszona o ewentualnie dokonane przed sprzedażą odpisy amortyzacyjne zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z art. 16g ust. 10a w związku z art. 16 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący aport to wartość początkową tych składników określa się w wysokości ich wartości rynkowej w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy. Do ewidencji środków trwałych przy aporcie w postaci przedsiębiorstwa wprowadza się poszczególne środki trwałe jako odrębne przedmioty inwentarzowe, zakwalifikowane do odpowiedniej grupy (tak też w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 12 września 2000 r. nr PB H/2456/A033/00/75). Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 koszty nabycia gruntów lub prawa użytkowania wieczystego gruntów zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych stanowią koszt uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych. Mając na uwadze stosowne przepisy Kodeksu spółek handlowych oraz brzmienie art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wartość aportu winna być określona w wysokości jego wartości rynkowej i jako taka w przyszłości stanowi wartość początkową środka trwałego, która to wartość stanowi koszt uzyskania przychodu w przypadku sprzedaży takiego środka trwałego (oczywiście przy uwzględnieniu ewentualnie dokonanych odpisów amortyzacyjnych). Reasumując, w przypadku sprzedaży gruntu (środka trwałego) wniesionego do Spółki jako jeden z elementów przedsiębiorstwa za koszt uzyskania przychodu w sprzedaży uważać się winno wartość początkową środka trwałego ustaloną zgodnie z art. 16 ust. 10 i ust. 10a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pomniejszoną o dokonane odpisy amortyzacyjne. Sytuacja ta bowiem jest analogiczna do wniesienia aportu rzeczowego innego niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, z zastrzeżeniem istnienia oczywiście odmienności co do momentu powstania z tego tytułu przychodu u podmiotu wnoszącego taki aport.

Na tle przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a)-b) ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:

a.

nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,

b.

nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

- wydatki te zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.

Powyższy przepis stanowi, iż wydatki na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych są kosztem uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia tych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Należy zauważyć, iż pojęcie wydatków jest szerokie, a ustawa nie ogranicza wskazanego pojęcia tylko i wyłącznie do wydatków pieniężnych podmiotu nabywającego dane składniki majątkowe. W konsekwencji cytowany przepis będzie odnosił się do sytuacji przedstawionej we wniosku, polegającej na wniesieniu przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzą nieruchomości gruntowe, aportem do innej spółki.

Zgodnie z art. 16g ust. 10a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego stosuje się odpowiednio art. 16g ust. 9, natomiast jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio art. 16g ust. 10 wskazanej ustawy.

Przepis ten wprowadził różne zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wniesionych aportem w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w zależności od tego czy składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego były wprowadzone do ewidencji środków trwałych czy też nie były ujęte w takiej ewidencji. W przedstawionym stanie faktycznym przedmiotowe nieruchomości gruntowe jako składniki majątku wnioskodawcy nie są wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Zgodnie więc z art. 16g ust. 10 pkt 1 w razie nabycia w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej - w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust. 2. W przedmiotowej sprawie dla ustalenia tej wartości wnioskodawca zamierza posłużyć się stosowną wyceną sporządzoną przez osobę uprawnioną. Natomiast w przypadku sprzedaży gruntu (środka trwałego) wniesionego do Spółki jako jeden z elementów przedsiębiorstwa zdaniem wnioskodawcy za koszt uzyskania przychodu w sprzedaży uważać się winno wartość początkową środka trwałego ustaloną zgodnie z art. 16 ust. 10 i ust. 10a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pomniejszoną o dokonane odpisy amortyzacyjne. Jednakże zgodnie z art. 16c pkt 1 ww. ustawy grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów nie podlegają amortyzacji. A więc wartość początkowa przedmiotowego środka trwałego nie może zostać w żadnym przypadku pomniejszana o odpisy amortyzacyjne.

Odnosząc się do art. 16 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy powołanego przez wnioskodawcę stwierdzić należy, iż przepis ten nie może mieć zastosowania w przedmiotowej sprawie ponieważ dotyczy odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego.

Mając powyższe na uwadze w przedmiotowej sprawie kosztem uzyskania przychodu w przypadku sprzedaży ww. nieruchomości gruntowych będzie wartość aportu określona w wysokości jego wartości rynkowej bez pomniejszania o odpisy amortyzacyjne. Natomiast przy sprzedaży pozostałych składników majątkowych, które podlegały odpisom amortyzacyjnym, kosztem uzyskania przychodów będzie wartość rynkowa pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl