IBPB3/423-24/08/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 kwietnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-24/08/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 31 grudnia 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 2 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych odsetek od nieterminowych wpłat za eksploatację lokali mieszkalnych -

jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 stycznia 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych odsetek od nieterminowych wpłat za eksploatację lokali mieszkalnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

1.

Spółdzielnia Mieszkaniowa zgodnie ze Statutem i Kodeksem Cywilnym (art. 359 i 481) pobiera odsetki od nie wpłaconych w terminie opłat za eksploatacje lokali mieszkalnych.

2.

Naliczone odsetki Spółdzielnia zalicza do przychodów w momencie ich faktycznego otrzymania (art. 12 ust. 4 pkt 2 i art. 12 ust. 1 pkt 1).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółdzielnia postępuje prawidłowo:

1.

Zaliczając przychody z tytułu otrzymanych odsetek od nieterminowych wpłat za eksploatację lokali mieszkalnych do przychodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

2.

Traktując ewentualny dochód uzyskany z odsetek od nieuregulowanych w terminie ww. opłat jako podlegający zwolnieniu z podatku dochodowego (zg z art. 17 ust. 1 pkt 44) pod warunkiem przeznaczenia go na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

Spółdzielnia Mieszkaniowa uważa, że:

1.

Przychody z otrzymanych odsetek od nieterminowych opłat za eksploatacje lokali mieszkalnych są przychodami z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

2.

Ewentualny dochód z tej działalności będzie podlegał zwolnieniu z podatku dochodowego (zg. z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), pod warunkiem przeznaczenia go, bez względu na termin wydatkowania, na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Jak wynika z treści wyżej powołanego przepisu, aby dochód podmiotów, o których mowa w tym przepisie korzystał ze zwolnienia przedmiotowego muszą być spełnione dwa warunki, a mianowicie:

1.

dochody muszą być uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, a także

2.

dochody te muszą być przeznaczone na utrzymanie zasobów mieszkaniowych.

Podkreślenia wymaga, że oba te warunki muszą być spełnione łącznie. Z powołanego przepisu wynika więc, że istotny dla zwolnienia z podatku jest nie tylko cel, na jaki ma być przeznaczony dochód (to jest cel związany z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych), ale również źródło pochodzenia tego dochodu. Dochody zwolnione z podatku dochodowego mogą pochodzić wyłącznie z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. A zatem opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie dochód osiągnięty z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkalnymi, bez względu na cel, na jaki zostanie przekazany.

Na gospodarkę zasobami mieszkaniowymi prowadzoną przez podatników, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych składają się wpływy z opłat pobieranych od lokatorów (czynszów) oraz pokrywane z nich koszty. Opłaty te (czynsze) kalkulowane są w takiej wysokości, aby pokrywały zarówno utrzymanie (koszty) lokali mieszkalnych, jak i pozostałych pomieszczeń przynależnych do nich oraz koszty ich zarządzania (administracji). Wynika to z ustaw w oparciu, o które funkcjonują podmioty zajmujące się gospodarką zasobami mieszkaniowymi (np. ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych).

Odnosząc przedstawiony wyżej stan prawny do stanu faktycznego ujętego we wniosku Spółdzielni należy stwierdzić, że dochody uzyskane z odsetek od nieterminowych wpłat za eksploatację lokali mieszkalnych, są dochodami uzyskanymi z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Skoro dochód ten pochodzi ze źródła jakim jest gospodarka zasobami mieszkaniowymi, to jeżeli zostanie przeznaczony na utrzymanie zasobów mieszkaniowych będzie mógł korzystać ze zwolnienia wynikającego z art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedmiotowym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl