IBPB3/423-239/07/JS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-239/07/JS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 października 2007 r. (data wpływu do tut BKIP 25 października 2007 r.), uzupełnionego w dniach 11 grudnia 2007 r. oraz 17 stycznia 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości korekty o różnice kursowe wartości środków trwałych na dzień oddania do użytkowania- - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 października 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości korekty o różnice kursowe wartości środków trwałych na dzień oddania do użytkowania. Wniosek ten nie spełniał wymogów formalnych dlatego pismem z dnia 27 listopada 2007 r. wezwano o jego uzupełnienie. Uzupełnienie wniosku nastąpiło w dniach 11 grudnia 2007 oraz 17 stycznia 2008 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka zakupiła w miesiącu wrześniu środki trwałe w ramach WNT i otrzymała fakturę wystawioną przez kontrahenta w walucie euro. Środki trwałe kompletne i zdatne do użytkowania zostały przyjęte na stan środków trwałych w miesiącu wrześniu 2007 r. Wystawiono dokumenty OT na przyjęte środki trwałe. Faktura za zakupione środki trwałe nie została zapłacona kontrahentowi do dnia przyjęcia środków trwałych do użytkowania.Spółka w roku 2007 rozlicza różnice kursowe metodą podatkową. Z pisma z dnia 17 stycznia 2007 r.stanowiącego uzupełnienie wniosku dodatkowo wynika iż spółka zakupiła maszynę produkcyjną z Włoch. Wraz z dostawą maszyny otrzymała fakturę zakupową wystawioną w walucie euro. Przed przyjęciem maszyny do użytkowania została zapłacona część faktury zakupowej. Od zapłaconej części faktury zostały naliczone różnice kursowe, które zwiększały wartość maszyny. Do momentu przyjęcia maszyny do użytkowania pozostała część faktury zakupowej nie została zapłacona. Spółka na dzień przyjęcia maszyny do użytkowania nie naliczyła różnic kursowych bilansowych od niezapłaconej części faktury zakupowej, które miałyby zwiększyć wartość środka trwałego przyjętego do użytkowania.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wartość środków trwałych na dzień oddania do użytkowania koryguje się o różnice kursowe naliczone niezrealizowane od faktury zakupu niezapłaconej wg. średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego przyjęcie środków trwałych do użytkowania czyli w konsekwencji ta różnica ma wpływ na wartość amortyzacji podatkowej.

Zdaniem wnioskodawcy wartość początkowa nabytych (lub wytworzonych we własnym zakresie) środków trwałych zmniejsza się lub zwiększa o różnice kursowe naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego. Tak ustalona wartość początkowa jest podstawą do naliczania odpisów amortyzacyjnych na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Różnice kursowe ustala się zgodnie z zasadami określonymi w art. 12 ust. 2 oraz art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka dokonując faktycznej zapłaty z rachunku dewizowego za zobowiązania wyrażone w walutach obcych wynikające z zakupu środków trwałych u kontrahentów zagranicznych do ustalenia różnic kursowych winna stosować przepis art. 15 ust. 1 ww ustawy.

Ustalone zgodnie z powołanymi przepisami ustawy różnice kursowe powstające w związku z nabyciem środka trwałego korygują jego wartość początkową do momentu przekazania do używania środka trwałego (art. 16g ust. 5 ww ustawy).Spółka stoi na stanowisku wg którego nie należy naliczać różnic kursowych według kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego oddanie środków do użytkowania (art. 16g ust. 5 ustawy) pomimo że zobowiązanie z tytułu jego zakupu zostało zapłacone w późniejszym terminie.Spółka uważa że prawidłowo zaksięgowała przyjęcie środka trwałego do użytkowania zwiększając jego wartość tylko o różnice kursowe zrealizowane od zapłaconej części faktury. Natomiast różnice kursowe bilansowe naliczone od niezapłaconej części faktury nie powinny zwiększać wartość maszyny na moment przyjęcia do użytkowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl