IBPB3/423-22/07/BG - Uznanie wydzielonych części przedsiębiorstwa za zorganizowane części przedsiębiorstwa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 września 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-22/07/BG Uznanie wydzielonych części przedsiębiorstwa za zorganizowane części przedsiębiorstwa.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27 lipca 2007 r. (data wpływu 30 lipiec 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania wydzielonych części przedsiębiorstwa za zorganizowane części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania wydzielonych części przedsiębiorstwa za zorganizowane części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny (zdarzenie przyszłe):

Spółka prowadzi działalność gospodarczą ukierunkowaną głównie na:

*

obrót energią elektryczną, częściami do urządzeń energetycznych, prawami majątkowymi, emisjami CO2, wyrobami hutniczymi itp.

*

usługi związane z dzierżawą gruntów, urządzeń energetycznych oraz inwestycje długoterminowe w akcjach i udziałach osób prawnych.

Spółka zamierza podjąć decyzję dotyczącą podziału Spółki w trybie art. 529 ust. 1 pkt 4 Kodeksu Spółek Handlowych tj. " podział przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub na nowo spółką zawiązaną (podział przez wydzielenie)".

Zarząd zamierza ten proces przeprowadzić w drodze podziału Spółki przez przeniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa związaną z jedną z działalności i przeniesienie jej na istniejącą, zawiązaną w tym celu spółkę. Według planów w Spółce pozostałej po podziale będzie prowadzona działalność związana z obrotem energią POH (Pion Obrotu, Handlu i Zaopatrzenia). W Spółce na którą zostanie przeniesiona zorganizowana część majątku, będzie prowadzona działalność związana z wynajmem PUI (Pion Usług i Inwestycji). Do nowej spółki zostanie również przeniesiona część pracowników zajmujących się działalnością związaną z wynajmem (PUI).

Zarząd Spółki podjął w październiku 2006 r. uchwałę w której postanowił począwszy od 2007 r. rozdzielić działalność na dwie zorganizowane części przedsiębiorstwa (piony):

*

obrót energią elektryczną, prawami majątkowymi i emisjami CO2, handlem urządzeniami elektroenergetycznymi i wyrobami hutniczymi (POH)

*

działalność usługowo - inwestycyjną (kapitałowo - rzeczową - PUI)

Realizując uchwałę zarządu od początku 2007 r. wprowadzono:

*

nową strukturę organizacyjną w której wydzielono dwa piony,

*

regulamin organizacyjny w którym określono zakres działania poszczególnych jednostek organizacyjnych, zakres odpowiedzialności i podporządkowanie poszczególnych jednostek organizacyjnych,

*

uporządkowano - podzielono zakresy obowiązków poszczególnych pracowników w zależności od przydzielonych ról w nowym schemacie organizacyjnym ujmując to w sporządzonych aneksach umów o pracę,

*

w zakresie rachunkowości:

*

wprowadzono nową politykę rachunkowości zawierającą m.in. zapisy o prowadzeniu ksiąg spółki w układzie umożliwiającym obliczenie wyniku finansowego dla wyodrębnionych części przedsiębiorstwa dla celów zarządczych przedsiębiorstwa,

*

nastąpiło uszczegółowienie planu kont tak aby można było poszczególne składniki majątkowe, przychody, koszty jednoznacznie i bezpośrednio przyporządkować do poszczególnych rodzajów,

*

dokonano podziału rejestrów dla poszczególnych rodzajów działalności,

*

sporządzane są okresowo dla celów zarządczych sprawozdania obejmujące poszczególne rodzaje działalności,

*

wyodrębniono dla poszczególnych części - pionów przedsiębiorstwa m.in. ewidencję środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, ewidencję należności i zobowiązań oraz otwarto nowe konto bankowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy można uznać, iż tak zorganizowana działalność w ramach Spółki stanowi w myśl art. 4a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dwie zorganizowane części przedsiębiorstwa...

Zdaniem wnioskodawcy w ramach Spółki funkcjonują dwie zorganizowane części jednego przedsiębiorstwa. Wydzielenie to realizuje się na trzech płaszczyznach:

*

organizacyjnej co oznacza, że dana część składników przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej spółki,

*

finansowej, które polega na możliwości prowadzenia takiej ewidencji, która pozwala na przyporządkowanie przychodów i kosztów do zorganizowanej części przedsiębiorstwa,

*

funkcyjnej co oznacza, że przedmiotowe składniki są przeznaczone do wykonywania określonych zadań gospodarczych i mogą je realizować samodzielnie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl