IBPB3/423-204/07/AP/KAN-1425/07 - Kradzież gotówki z kasy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-204/07/AP/KAN-1425/07 Kradzież gotówki z kasy.

"(...) W Spółce (...) stwierdzono kradzież gotówki z kasy (...). Pieniądze zamknięte były w biurku w zamkniętym pomieszczeniu. Kradzież nastąpiła w nocy podczas gdy nikt nie pracował i nie strzegł majątku Spółki. W związku z niewykryciem sprawców przez organy ścigania sprawę umorzono (...).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka może zakwalifikować stratę w środkach pieniężnych spowodowaną kradzieżą, do kosztów uzyskania przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Zdaniem Spółki, w odniesieniu do strat w majątku obrotowym pomimo tego, że nie zmierzają do osiągnięcia przychodu, to stanowią element kosztów prowadzonej działalności gospodarczej. Podkreślić należy element losowy zaistniałej sytuacji. Wielkość skradzionego utargu (...) nie obligowała Spółki do stosowania przepisów zawartych w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 października 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne. Rozporządzenie to dotyczy wartości stanowiących co najmniej iloczyn jednostki obliczeniowej, która wynosi 328.533,60 zł. Reasumując, Spółka uważa, że w tym przypadku strata stanowi koszt uzyskania przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Na tle przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Wśród wymienionych w tzw. negatywnym katalogu kosztów ujętym w art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie wyszczególniono strat w środkach obrotowych. Oznacza to, iż co do zasady straty te, jako związane z prowadzoną działalnością, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Zaliczenie strat w środkach obrotowych do kosztów uzyskania przychodów powinno być jednak każdorazowo oceniane w aspekcie:

-

całokształtu prowadzonej przez podatnika działalności,

-

okoliczności, które spowodowały powstanie straty,

-

udokumentowania straty,

-

podjętych przez podatnika działań zabezpieczających.

Przyjmuje się, iż dla celów podatkowych tylko kradzież powstałą na skutek zdarzeń nieprzewidywalnych, nie do uniknięcia przez racjonalnie działający podmiot można uznać za zdarzenie losowe, które uzasadnia zaliczenie powstałej straty w ciężar kosztów uzyskania przychodów. (podkreśl. red.) Nie można uznać za zdarzenie nieprzewidywalne, czy nie do uniknięcia sytuacji, w której środki pieniężne są nienależycie zabezpieczone. A z taką sytuacją mamy do czynienia w opisanej przez wnioskodawcę sytuacji. Trudno bowiem uznać za racjonalne działanie podmiotu, który prowadząc sprzedaż materiałów budowlanych, po jej zakończeniu nie dokonuje wpłaty posiadanych na stanie środków pieniężnych na rachunek bankowy w banku, placówce pocztowej, czy też deponując utarg w bankomacie albo przynajmniej nie zabezpiecza tej gotówki w siedzibie firmy w sposób powszechnie przyjęty. Za taki uznać należy co najmniej zamknięcie w kasie pancernej, odpowiednio zabezpieczonym pomieszczeniu np. kratą w oknie i w drzwiach.

Kradzież gotówki przechowywanej w szufladzie biurka wprawdzie zamkniętego i w zamkniętym pomieszczeniu lecz w niestrzeżonym obiekcie nie można uznać za zdarzenie nieprzewidywalne, a więc losowe. A zatem brak jest możliwości zaliczenia tej poniesionej straty do kosztów uzyskania przychodów. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/5/19-20