IBPB3/423-149/07/PC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-149/07/PC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2007 r. (data wpływu 19 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na dekoracje obiektu i jego otoczenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na dekoracje obiektu i jego otoczenia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

1)

Spółka jest właścicielem obiektu sportowo-rekreacyjnego pod nazwą Park Wodny. Na obiekcie znajdują się baseny typu fala, typu rzeka, brodziki, baseny do nauki pływania i basen sportowy. Spółka zakupiła rośliny doniczkowe żywe i sztuczne wraz z donicami i usługą montażu tych roślin i rozlokowała je w wolnych przestrzeniach pomiędzy nieckami basenowymi i w holach. Zwiększyło to atrakcyjność wyglądu obiektu, który powinien swoją atmosferą stwarzać jak najkorzystniejsze warunki do rekreacji. Obiekt funkcjonuje w warunkach dużej konkurencyjności. Chcąc utrzymać klientów obecnych oraz zdobywać nowych musi sprostać wymaganiom rynku. Jakość świadczonych przez Spółkę usług musi być na najwyższym poziomie a składają się na nią oprócz wymogów jakości wody, czystości obiektu również odpowiedni poziom wyposażenia i zewnętrzny wygląd obiektu.

2)

Okazjonalnie np. na święta, na walentynki, dzień dziecka, dzień matki; Spółka zakupuje elementy wystroju wnętrza tj. sztuczne choinki, bombki, baloniki. Stanowią one dekorację okazjonalną obiektu i są wymogiem rynku, odpowiedzią na oczekiwania klientów.

3)

Wokół terenu Parku wodnego oprócz dróg dojazdowych i chodników znajdują się przestrzenie pokryte trawą i częściowo obsadzone krzewami podsypanymi korą leśną.Trawniki wraz z krzewami na skutek deptania przez klientów i najazdów przez samochody, odgarnianie śniegu na pobocze - ulegają zniszczeniu. Spółka musi ponosić koszty zakupu obsiania terenu, środków nawożących i zakupu kory do uzupełnienia podsypki. Zarówno trawa jak i krzewy pospolite nie wiążą się z wytwornością firmy, tyko pozwalają zachować schludny wygląd. Obsianie trawnika, po którym nieczęsto chodzą klienci sprzyja utrzymaniu czystości na obiekcie i chodnikach. Natomiast kora na podsypkę pod krzewy pozwala zachować odpowiednie właściwości gleby (kwasowość, wilgotność) do rozwoju roślin.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

1.

Czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu zakup roślin sztucznych i żywych, doniczek dla tych roślin i usługę montażu tych roślin w miejscach otwartych dla klientów.

2.

Czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zakup elementów użytych do dekoracji świątecznych i okolicznościowych.

3.

Czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zakup nasion do trawy, kory do podsypki i nawozów do roślin.

Zdaniem wnioskodawcy:

Ad 1)

W dobie dużej konkurencyjności na rynku i walce o zdobycie klienta między obiektami świadczącymi usługi sportowo - rekreacyjne wydatki na zieleń na obiekcie należy traktować jako wydatki na wyposażenie. Nie stanowi to działania o charakterze wyjątkowym, specjalnym, mającym na celu okazałe czy wytworne reprezentowanie przedsiębiorstwa. Zieleń stanowi element wyposażenia basenów typu rzeka czy fala oraz holi, a jej brak spowodowałby utratę atrakcyjności obiektu, a co za tym idzie spowodowałby obniżenie liczby klientów korzystających z obiektu. Tym samym można zaliczyć ww. wydatki do kosztów uzyskania przychodu.

Ad 2)

Wydatki na dekoracje świąteczne i okolicznościowe mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, mając na uwadze charakter obiektu i fakt, że wystrój świąteczny jest w obecnych warunkach rynkowych wymogiem stawianym przez klientów.

Ad 3)

Może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki na obsianie trawnika, zakup kory na podsypkę pod rośliny i nawozy, z uwagi na fakt, iż przyczyniają się one do utrzymania schludnego wyglądu bezpośrednio przed obiektem, co jest niezwykle istotne przy prowadzeniu opisywanej działalności.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl