IBPB3/423-118/07/PC

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-118/07/PC

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 3 września 2007 r. (data wpływu do tut. BKIP 6 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na szkolenie pracownika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 września 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na szkolenie pracownika.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka posiada kilka oddziałów na terenie całego kraju. Spółka jest właścicielem statku powietrznego w postaci helikoptera, który wykorzystywany jest jako środek do szybkiego przemieszczania się osób w związku z realizacją zadań Spółki. Osobą pilotującą jest osoba najemna.

Celem ograniczenia kosztów związanych z pilotażem rozważana jest decyzja o skierowanie jednego z członków Zarządu Spółki na kurs pilotażu, kończący się uzyskaniem licencji turystycznej, uprawniającej do niezawodowego pilotowania przedmiotowego helikoptera.Wymieniona osoba Zarządu zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na pokrycie kosztów kursu i uzyskania licencji turystycznej na pilotowanie statku powietrznego w postaci helikoptera przez pracownika Spółki, który po uzyskaniu wymienionej licencji będzie użytkować statek powietrzny będący własnością wnioskującej Spółki.

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy. Ponieważ istnieje bezpośredni związek pomiędzy wykorzystaniem statku powietrznego do celów służbowych, zatem i pilotaż tego statku ma bezpośredni związek z osiąganiem przychodów przez Spółkę. Jednocześnie wydatki na tego rodzaju kurs nie są wymienione w treści art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym osób prawnych jako nie stanowiące kosztu uzyskania przychodu. Nadto zgodnie z przepisami prawa pracy (art. 17 k.p.) pracodawca obowiązany jest ułatwić pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Przedstawione okoliczności przy uwzględnieniu faktu zmniejszenia kosztów pilotażu helikoptera przez pracownika najemnego, zdaniem podatnika w pełni uzasadniają stanowisko, iż wymienione koszty uzyskania licencji na pilotaż helikoptera przez pracownika - są dla Spółki kosztami uzyskania przychodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl