IBPB3/423-116/CzP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-116/CzP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 4 września 2007 r. (data wpływu do tut. BKIP 6 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z usługami firmy doradczej na opracowanie wniosku o pozyskanie środków pomocowych - jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 6 września 2007 r. wpłynął do tut. Biura wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z usługami firmy doradczej na opracowanie wniosku o pozyskanie środków pomocowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka zamierza ubiegać się o przyznanie dotacji z funduszy strukturalnych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 - 2013 do Regionalnej Instytucji Finansującej w celu współfinansowania projektu inwestycyjnego, który będzie służył opodatkowanej podstawowej działalności Spółki.

Spółka ma zamiar zawrzeć umowę z wyspecjalizowaną firmą na opracowanie wniosku o pozyskanie środków pomocowych i ponieść koszty z tym związane i zaliczyć te wydatki do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka będzie mogła w przyszłości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów poniesione w przyszłości wydatki związane z usługami firmy doradczej na opracowanie wniosku o pozyskanie środków pomocowych z funduszy strukturalnych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007 - 2013 do Regionalnej Instytucji Finansującej w celu współfinansowania projektu inwestycyjnego służącego podstawowej działalności opodatkowanej.

Zdaniem Wnioskodawcy poniesione wydatki na opracowanie wniosku o pozyskanie środków pomocowych Spółka może zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu.

Zgodnie z obowiązującym obecnie brzmieniem przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W myśl powyższego przepisu, zasadniczo każdy wydatek celowo poniesiony z zamiarem uzyskania przychodu powinien być uznany za koszt uzyskania tego przychodu, chyba że został wymieniony w katalogu kosztów nie stanowiących kosztów uzyskania przychodu, zawartym w art. 16 tej ustawy. Możliwość zaliczenia konkretnego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów uzależniona jest więc od spełnienia następujących warunków:

* powiązania poniesionego wydatku z działalnością podatnika, który zalicza ten wydatek do kosztów,

* istnienia bezpośredniego lub nawet tylko potencjalnego związku przyczynowego między wydatkiem, a uzyskanym przychodem,

* nie wykazania go w tzw. negatywnym katalogu kosztów ujętym w art. 16 ust. 1 ustawy,

* właściwego udokumentowania tego wydatku; przy czym przesłanki te musza być spełnione łącznie.

W myśl art. 7 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w pkt 1 i 2, przy czym w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, prowadzących działalność poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład uwzględnia się koszty uzyskania przychodów wymienionych w art. 21, jeżeli przychody te zostały uwzględnione przez podatnika przy ustalaniu dochodu przypadającego na zagraniczny zakład.

Od 1 stycznia 2007 r., przepisem art. 1 pkt 18 lit. a) ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1589), wprowadzono nowe zwolnienia od tego podatku ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego, z wyjątkiem dopłat do oprocentowania kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach.

Jednakże wydatki sfinansowane środkami pochodzącymi z dotacji o których mowa w ww. przepisach nie stanowią kosztów uzyskania przychodów; zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 14a, 23, 24, 42, 47 i 48 lub ze środków, o których mowa w art. 33 ust. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.).

Jednym z rodzajów środków pomocowych są fundusze unijne przyznane Polsce do wykorzystania na lata 2007 - 2013 w ramach Narodowej Strategii Spójności. W przypadku otrzymania środków z programów operacyjnych, o których mowa w ustawie o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, znowelizowana ustawa o finansach publicznych (art. 106 ust. 2 pkt 3a) pozwala na traktowanie środków pomocowych pochodzących z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej oraz współfinansujących środków krajowych przeznaczonych na realizację tych programów operacyjnych będących wydatkami budżetu państwa jako dotacji rozwojowych.Skoro takie dotacje rozwojowe uzyskane w 2007 r. będą podlegać zwolnieniu od podatku dochodowego w myśl art. 17 ust. 1 pkt 47 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to wydatków bezpośrednio nimi sfinansowanych nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. ww. 16 ust. 1 pkt 58 ustawy.

W takiej sytuacji również wydatki związane z ubieganiem się dotacje, takie jak koszty związane z usługami firmy doradczej na opracowanie wniosku o pozyskanie środków pomocowych nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, iż stanowisko podatnika zawarte we wniosku należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl