IBPB3/423-108/08/JS/KAN-1284/08 - Moment rozliczenia kosztów remontu środków trwałych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-108/08/JS/KAN-1284/08 Moment rozliczenia kosztów remontu środków trwałych.

"(...) Spółka przeprowadza remont generalny dwóch hydrogeneratorów polegający na wymianie uzwojenia, mając na uwadze przywrócenie pierwotnego stanu technicznego i użytkowego wymienionych hydrogeneratorów.

W roku 2007 zostały wystawione przez wykonawcę faktury (...) za wykonanie Ii II etapu remontu hydrogeneratora (...).

W kontekście prawa bilansowego, zgodnie z przyjętymi przez Spółkę zasadami w polityce rachunkowości, ustalono, iż remonty te będą rozliczane w czasie przez 5 lat i odnoszone w koszty ratami miesięcznymi.

Natomiast zgodnie z przepisami prawa podatkowego Spółka potraktowała wydatki na remont w całości jako koszt uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

(...) Czy Spółka postąpiła prawidłowo?

(...) Na podstawie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm. - określonej w dalszej części skrótem "ustawa o pdop"), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W myśl art. 15 ust. 4 ustawy o pdop, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c. Wydatków na remont hydrogeneratorów nie można uznać za koszty bezpośrednio związane z przychodami. Wobec powyższego zastosowanie będą miały przepisy z art. 15 ust. 4d ustawy o pdop zgodnie z którym, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka rozlicza koszty remontów w kontekście prawa bilansowego zgodnie z przyjętymi zasadami polityki rachunkowej i rozlicza koszty remontów dla potrzeb bilansowych w ciągu 5 lat.

Jeśli zatem Spółka, dla celów bilansowych rozlicza koszty remontów w ciągu 5 lat, to oznacza, iż wydatki te dotyczą 5 lat. Tym samym Spółka powinna je zaliczać do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do tego okresu. Zasada ta wynika z powołanego wcześniej art. 15 ust. 4d ustawy o pdop.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że stanowisko Spółki w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na remont dwóch hydrogeneratorów w dacie ich poniesienia - jest nieprawidłowe. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/8/33-34