IBPB3/423-107/08/BG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB3/423-107/08/BG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26 listopada 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 3 grudnia 2007 r.) uzupełnionym w dniu 6 marca 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

* w którym momencie i w jakiej wysokości Spółka uzyskuje przychód,

* czy koszty płacone na rzecz podmiotu faktycznie wykonującego usługę hotelową stanowią koszt uzyskania przychodu i w którym momencie należy ująć ten koszt w księgach,

- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 grudnia 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

* w którym momencie i w jakiej wysokości podatnik uzyskuje przychód,

* czy koszty płacone na rzecz podmiotu faktycznie wykonującego usługę hotelową stanowią koszt uzyskania przychodu i w którym momencie należy ująć ten koszt w księgach.

Z uwagi na fakt że wniosek nie spełniał wymogów formalnych pismem z dnia 19 lutego 2008 r. wezwano do jego uzupełnienia. Braki te uzupełniono w dniu 6 marca 2008 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka - osoba prawna, w ramach działalności gospodarczej oferuje swoim klientom możliwość zarezerwowania usługi hotelowej za pośrednictwem strony internetowej. Klient dokonuje wyboru lokalizacji i standardu poprzez wybór konkretnej placówki i konkretnego pokoju, w którym usługa zostanie wykonana. Po dokonaniu wyboru, klient, za pośrednictwem strony internetowej dokonuje rezerwacji.

Z tytułu świadczenia usług Spółka pobiera od klienta opłatę, na którą składa się należność za usługę hotelową - przekazywana przez Spółkę podmiotowi bezpośrednio świadczącemu usługę hotelową, oraz prowizja - stanowiąca przychód Spółki.Spółka nadmienia, że dokonuje zapłaty na rzecz podmiotu bezpośrednio świadczącego usługę hotelową dopiero po wykonaniu tej usługi, tzn. po wykorzystaniu rezerwacji przez klienta. Oznacza to, że pieniądze otrzymane przez Spółkę w dniu dokonania rezerwacji są przez niego przechowywane czasem nawet kilka miesięcy (kiedy rezerwacja jest dokonywana z dużym wyprzedzeniem).

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

1.

W którym momencie i w jakiej wysokości podatnik uzyskuje przychód związany z ww. transakcją.

2.

Czy kwoty płacone na rzecz podmiotu faktycznie wykonującego usługę hotelową stanowią koszt uzyskania przychodu i w którym momencie należy ująć ten koszt w księgach.

Zdaniem wnioskodawcy:

Ad.1)

Zgodnie z art. 12 ust. 3a momentem powstania przychodu będzie w analizowanym przypadku dzień wystawienia faktury dotyczącej usługi, która zostanie dopiero wykonana.Wysokość przychodu uzyskanego przez podatnika będzie równa kwocie wynikającej z wystawionej faktury pomniejszonej o naliczony podatek VAT.

Ad. 2)

Kwoty wpłacane przez Spółkę na rzecz podmiotu świadczącego bezpośrednio usługę hotelową stanowią koszt uzyskania przychodu na zasadach ogólnych - art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Koszt związany z zapłatą za wykonaną usługę hotelową jest bezpośrednio związany z przychodem, o którym była mowa w pytaniu nr 1, zatem powinien być uwzględniony w tym roku podatkowym, w którym nastąpił związany z nim przychód - art. 15 ust. 4, ust. 4b, ust. 4c. Za dzień poniesienia kosztu zgodnie z art. 15 ust. 4e uznać należy dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku).

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Ad. 1

Zgodnie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm. określanej w dalszej części skrótem "ustawa o p.d.o.p.") przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o p.d.o.p., za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Stosownie do art. 12 ust. 3a ustawy o p.d.o.p., za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

Odnosząc się do treści art. 12 ust. 3a ustawy o p.d.o.p. należy stwierdzić, że przy określeniu daty powstania przychodów decydujące znaczenie ma wydanie rzeczy, zbycie prawa majątkowego lub wykonanie usługi albo częściowe wykonanie usługi. Jeżeli jednak zdarzenia te wystąpią po dniu wystawienia faktury czy po dniu uregulowania należności, wówczas w dacie tych wcześniejszych okoliczności powstanie przychód należny.Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o p.d.o.p. za przychody nie uważa się należnego podatku od towarów i usług.

W świetle przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego stanowisko Spółki w zakresie momentu powstania przychodów należy uznać za prawidłowe.

Ad. 2

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy, stanowić mogą koszt uzyskania przychodu, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.

Koszty podatkowe ponoszone przez podmiot gospodarczy można podzielić na koszty bezpośrednie i inne niż bezpośrednio związane z przychodami. Koszty bezpośrednie obejmują wydatki, które są ściśle (bezpośrednio) związane z konkretnymi przychodami, jakie osiąga podmiot gospodarczy. Właściwy moment zaliczania tego rodzaju wydatków do kosztów uzyskania przychodów reguluje przepis art. 15 ust. 4 ustawy o p.d.o.p. Zgodnie z jego treścią, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.

Przepis art. 15 ust. 4b ustawy o p.d.o.p. stanowi, że koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:

1.

sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, albo

2.

złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego

- są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.

Natomiast w myśl art. 15 ust. 4c ustawy o p.d.o.p. koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu, o którym mowa w ust. 4b pkt 1 albo pkt 2, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie. Odnosząc się do powyższego należy stwierdzić, że koszty poniesione przez Spółkę jako bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Koszty te zgodnie z art. 15 ust. 4, 4b, 4c ustawy o p.d.o.p. są potrącalne tylko w roku podatkowym, którego przychodów dotyczą, albo w roku podatkowym, następującym po roku podatkowym, którego przychodów dotyczą. Zgodnie z art. 15 ust. 4e ustawy o p.d.o.p. za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko podatnika w zakresie kosztów uzyskania przychodów należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl