IBPB2/436-70/07/AA

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/436-70/07/AA

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku (data wpływu do tut. BKIP 12 grudnia 2007 r.) uzupełnionym w dniu 13 lutego 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zachowania ulgi podatkowej w związku ze sprzedażą piwnic (komórek lokatorskich) przynależnych do nieruchomości otrzymanej w drodze darowizny, przed upływem 5 lat od nabycia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 grudnia 2007 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zachowania ulgi podatkowej w związku ze sprzedażą piwnic (komórek lokatorskich) przynależnych do nieruchomości otrzymanej w drodze darowizny przed upływem 5 lat od nabycia.W związku ze stwierdzonymi brakami wniosku pismem z dnia 1 lutego 2008 r. wezwano wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonał w dni 13 lutego 2008 r. pełnomocnik wnioskodawczyni przesyłając również stosowne pełnomocnictwo.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Rodzice wnioskodawczyni 30 kwietnia 2004 r. zakupili mieszkanie własnościowe o powierzchni użytkowej 56,82 m2 z przynależnymi do niego dwoma komórkami lokatorskimi (piwnice) po 3 m2 każda oraz garażem o powierzchni 20,5 m2. Zakupione mieszkanie własnościowe Rodzice darowali aktem notarialnym wnioskodawczyni, która skorzystała z ulgi podatkowej w podatku od spadków i darowizn deklarując, iż nie sprzeda mieszkania przed upływem 5 lat od momentu darowania. Ponieważ notorycznie zdarzają się włamania do komórek lokatorskich (piwnic) stanowi to główny powód ich sprzedaży.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedaż przed upływem 5 lat komórek lokatorskich (piwnic) przynależnych do mieszkania otrzymanego w drodze darowizny spowoduje utratę ulgi podatkowej w podatku od spadków i darowizn.

Zdaniem wnioskodawczyni sprzedaż obu komórek lokatorskich (piwnic) przed upływem 5 lat od momentu darowania mieszkania własnościowego nie spowoduje żadnych skutków podatkowych czyli zostanie zachowana ulga podatkowa w podatku od spadków i darowizn.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W świetle art. 16 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) w przypadku nabycia własności (współwłasności) budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego albo udziału w takim prawie w drodze dziedziczenia, zapisu, dalszego zapisu, polecenia testamentowego, darowizny lub polecenia darczyńcy przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej nie wlicza się do podstawy opodatkowania ich czystej wartości do łącznej wysokości nieprzekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu. W przypadku nabycia części (udziału) budynku mieszkalnego lub lokalu albo udziału w spółdzielczym prawie do budynku mieszkalnego lub lokalu ulga przysługuje stosownie do wielkości udziału. Stosownie do art. 16 ust. 2 ustawy ulga przysługuje osobom, które łącznie spełniają następujące warunki:

1.

spełniają wymogi określone w art. 4 ust. 4ww. ustawy;

2.

nie są właścicielami innego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość bądź będąc nimi przeniosą własność budynku lub lokalu na rzecz zstępnych, Skarbu Państwa lub gminy w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;

3.

nie przysługuje im spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego lub wynikające z przydziału spółdzielni mieszkaniowej: prawo do domu jednorodzinnego lub prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym, a w razie dysponowania tymi prawami przekażą je zstępnym lub przekażą do dyspozycji spółdzielni, w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;

4.

nie są najemcami lokalu lub budynku lub będąc nimi rozwiążą umowę najmu w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego albo zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego;

5.

będą zamieszkiwać będąc zameldowanymi na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku i nie dokonają jego zbycia przez okres 5 lat:

a)

od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego - jeżeli w chwili złożenia zeznania lub zawarcia umowy darowizny nabywca mieszka i jest zameldowany na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku,

b)

od dnia zamieszkania potwierdzonego zameldowaniem na pobyt stały w nabytym lokalu lub budynku - jeżeli nabywca zamieszka i dokona zameldowania na pobyt stały w ciągu roku od dnia złożenia zeznania podatkowego lub zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego.

Zgodnie z art. 16 ust. 4 ww. ustawy za powierzchnię użytkową budynku (lokalu) w rozumieniu ustawy uważa się powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian pomieszczeń na wszystkich kondygnacjach (podziemnych i naziemnych, z wyjątkiem powierzchni piwnic i klatek schodowych oraz szybów dźwigów).

Z treści wniosku wynika, że wnioskodawczyni otrzymała w darowiźnie od rodziców mieszkanie własnościowe z przynależnymi do niego dwoma komórkami oraz garażem. Wnioskodawczyni zamierza sprzedać komórki lokatorskie (piwnice) przynależące do mieszkania.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.) samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, zwane dalej "lokalami", mogą stanowić odrębne nieruchomości. Samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspokajaniu ich potrzeb mieszkaniowych. Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej "pomieszczeniami przynależnymi".

Ponadto jak stanowi art. 42 ust. 3 pkt 2 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) zarząd spółdzielni na podstawie uchwały określa rodzaj, położenie i powierzchnię lokali oraz pomieszczeń przynależnych, w tym piwnic lub pomieszczeń gospodarczych, o ile piwnica lub pomieszczenie gospodarcze jest w tym budynku przyporządkowane danemu lokalowi a władający lokalem faktycznie piwnicę lub pomieszczenie gospodarcze użytkuje.Komórki lokatorskie (piwnice) w myśl ww. ustawy stanowią cześć składową lokalu i należą do kategorii pomieszczeń przynależnych. Pomieszczenia te są integralnym elementem przydziału mieszkania nierozerwalnie z nim związanym. Osoba, która posiada własnościowe prawo do lokalu może sprzedać tylko swoje prawo. Nie ma ani możliwości ani uprawnień do dokonywania jakichkolwiek podziałów, w tym przypadku sprzedania części swojego prawa czyli sprzedania dwóch komórek lokatorskich (piwnic).

Wobec tego należy stwierdzić, że o ile w ogóle w świetle prawa istnieje możliwość sprzedaży komórki lokatorskiej (piwnicy) przynależącej do mieszkania odrębnie od mieszkania, to sprzedaż tej komórki lokatorskiej (piwnicy) nie spowoduje utraty ulgi wynikającej z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zakresem ulgi zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy jest objęta powierzchnia o łącznej wartości nieprzekraczającej 110m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu mieszkalnego. Z treści powyżej cytowanego art. 16 ust. 1 i 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn wynika, że ulgą tą jest objęta wyłącznie wartość powierzchni mieszkania a nie piwnic.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl