IBPB2/436-5/07/MCZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 października 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/436-5/07/MCZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 16 lipca 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 23 lipca 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie obowiązków podatkowych związanych z nabyciem spadku obejmującego nieruchomość w Anglii oraz mieszkanie własnościowe w K. - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 lipca 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie obowiązków podatkowych związanych z nabyciem spadku obejmującego nieruchomość w Anglii oraz mieszkanie własnościowe w K.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W 2006 r. zmarł brat wnioskodawcy posiadający podwójne obywatelstwo polskie i angielskie. Na podstawie testamentu zarejestrowanego i zatwierdzonego w styczniu 2007 r. w Sądzie Najwyższym Wielkiej Brytanii wnioskodawca posiadający wyłącznie obywatelstwo polskie nabył prawo do 15% spadku pozostawionego przez brata w Wielkiej Brytanii i w Polsce. W skład masy spadkowej wchodzi m.in. budynek mieszkalny położony w Anglii oraz mieszkanie własnościowe (hipoteczne) położone w K. Stosownie do przepisów obowiązujących w Wielkiej Brytanii po dokonaniu wyceny został ustalony dla spadkobierców obowiązek uiszczenia podatku spadkowego w Wielkiej Brytanii. Podatek od nabytej w spadku przez wnioskodawcę części nieruchomości położonej w Polsce, wynosi 40% wartości ustalonej w operacie szacunkowym polskiego biegłego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy po uprawomocnieniu się postanowienia Sądu Rejonowego K. - K. w sprawie stwierdzenia nabycia spadku i nabycia realnych praw do części mieszkania własnościowego położonego w K., na spadkobiercy - wnioskodawcy ciąży obowiązek podatkowy wynikający z przepisów art. 5, 9 i 15 ustawy o podatku od spadków i darowizn ww. stanu prawnego obowiązującego na dzień śmierci brata (rok 2006) w sytuacji zapłacenia od części spadku położonego w Polsce - podatku w Wielkiej Brytanii w wysokości 40% wartości tego spadku.

Zdaniem wnioskodawcy nabycie w spadku po bracie części nieruchomości położonej w Polsce winno być zwolnione z obowiązku zapłacenia podatku w Polsce z uwagi na ustalenie obowiązku zapłacenia 40% podatku od tej części spadku w Wielkiej Brytanii. Podatek ten winien być zapłacony tyko w jednym z krajów Unii Europejskiej.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Z uwagi na fakt nabycia spadku przed dniem 1 stycznia 2007 r. w przedmiotowej sprawie znajdują zastosowanie przepisy ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. Zgodnie bowiem z art. 924 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) w przypadku nabycia rzeczy lub praw majątkowych tytułem spadku za dzień nabycia spadku uznaje się dzień śmierci spadkodawcy. I tak stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej "podatkiem", podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem spadku.

W myśl art. 2 ww. ustawy nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą podlega podatkowi, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W świetle powyższych przepisów należy stwierdzić, iż co do zasady opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jednakże w art. 2 ustawy ustawodawca przewidział wyjątek od tej zasady, zgodnie z którym w sytuacji nabycia w spadku przedmiotów lub praw majątkowych znajdujących się lub wykonywanych za granicą, czynnikiem decydującym o podleganiu ustawie o podatku od spadków i darowizn jest posiadanie przez spadkobiercę obywatelstwa polskiego lub stałego miejsca pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w chwili otwarcia spadku.

Zatem spadkobierca, który w chwili otwarciu spadku był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn od nabytej własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz od nabytej własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą.

Stosownie do przepisu art. 2 ust. 1 i 2 Konwencji z dnia 20 lipca 2006 r. zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych (Dz. U. z 2006 r. Nr 250, poz. 1840), Konwencja ta dotyczy podatków od dochodu i od zysków majątkowych. Z art. 2 ust. 3 lit. b) Konwencji wynika, że ma ona zastosowanie w Polsce jedynie do podatków dochodowych tj. podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych. W powołanym przepisie nie został natomiast wymieniony podatek od spadków i darowizn, który jest wprawdzie podatkiem majątkowym ale uiszczanym nie od zysków majątkowych.

Pod pojęciem zysków majątkowych Konwencja rozumie zyski osiągane z przeniesienia majątku nieruchomego, ruchomego, statków morskich itd. czyli np. ze sprzedaży.

Jak wynika z powyższego przepisy Konwencji nie mają zastosowania do nabytych w obu krajach spadków, zatem zapłacenie w Wielkiej Brytanii określonej kwoty podatku od spadku oraz innych kosztów związanych z nabyciem majątku od spadkodawcy zgodnie z prawem angielskim, nie zwalnia od uiszczenia należnego podatku według prawa polskiego.

W związku z powyższym po uprawomocnieniu się postanowienia Sądu o stwierdzeniu nabycia spadku wysokość podatku od spadków i darowizn dla spadkobiercy, który w chwili otwarcia spadku był obywatelem polskim zostanie ustalona w oparciu o przepisy art. 9 i 15 ustawy o podatku od spadków i darowizn z uwzględnieniem ulg i zwolnień przewidzianych ustawą.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy o podatku od spadków i darowizn podstawę opodatkowania stanowi wartość nabytych (zarówno w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii) rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów (czysta wartość), ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowych w dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli przed dokonaniem wymiaru podatku nastąpi ubytek rzeczy spowodowany siłą wyższą, do ustalenia wartości przyjmuje się stan rzeczy w dniu dokonania wymiaru, a odszkodowanie za ubytek należne z tytułu ubezpieczenia wlicza się do podstawy wymiaru.

Do długów i ciężarów zalicza się również koszty ostatniej choroby spadkodawcy, jeżeli nie zostały pokryte za jego życia i z jego majątku, koszty pogrzebu spadkodawcy, łącznie z nagrobkiem, w takim zakresie, w jakim koszty te odpowiadają zwyczajom przyjętym w danym środowisku, koszty postępowania spadkowego, wynagrodzenie wykonawcy testamentu, obowiązki wykonania zapisów oraz poleceń zamieszczonych w testamencie, wypłaty z tytułu zachowku oraz inne obowiązki wynikające z przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących spadków - art. 7 ust. 3 ustawy.

Zgodnie z powyższym podatek zapłacony przez spadkobiercę w kraju spadkodawcy od nabycia majątku położonego w Polsce i w Wielkiej Brytanii, jako ciężar nabytego spadku podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.Zatem stanowisko wnioskodawcy wyrażone ww. wniosku jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl