IBPB2/436-39/07/AA

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 stycznia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/436-39/07/AA

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 8 października 2007 r. (data wpływu do tut. BKIP 15 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zwolnienia z opodatkowania darowizny otrzymanej w formie środków pieniężnych wypłacanych w miesięcznych ratach - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 października 2007 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zwolnienia z opodatkowania darowizny otrzymanej w formie środków pieniężnych wypłacanych w miesięcznych ratach.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

We wrześniu 2007 r. wnioskodawczyni zawarła ze swoim mężem umowę majątkową małżeńską, na mocy której od 1 października 2007 r. małżonkowie ustanowili rozdzielność majątkową. Wnioskodawczyni korzystając z ww. umowy zamierza zawrzeć ze swoim mężem umowę darowizny w formie aktu notarialnego, na podstawie której mąż dokona na rzecz wnioskodawczyni darowizny środków pieniężnych, przy czym wartość darowizny ma być z góry ustalona i będzie to przykładowo kwota 100.000 zł. Jednak z uwagi na sytuację finansową męża, przedmiot darowizny w postaci środków pieniężnych nie zostanie przekazany jednorazowo przelewem na rachunek bankowy wnioskodawczyni, lecz w formie miesięcznych rat, których wartość oscylowałaby w granicach 2.000-10.000 zł. Raty będą wpłacane do momentu osiągnięcia określonej w umowie wartości darowizny.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w wyniku realizacji umowy darowizny środków pieniężnych zawartej pomiędzy wnioskodawczynią a jej małżonkiem w formie aktu notarialnego w terminie miesiąca od dnia otrzymania każdej raty przedmiotu darowizny obdarowana będzie zobowiązana do zgłaszania faktu otrzymania raty właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego.

Zdaniem wnioskodawczyni nie będzie ona zobowiązana do każdorazowego zgłoszenia faktu otrzymania miesięcznej raty właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego, gdyż darowizna zostaje przekazana poprzez złożone w formie aktu notarialnego oświadczenie darczyńcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie organ podatkowy zauważa, że jeśli umowa, która zostanie zawarta między wnioskodawczynią a jej mężem opisana w zdarzeniu przyszłym jest umową darowizny i spełnia wymogi art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) zgodnie z którymi przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku, to umowa taka podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).

Stosownie do art. 4a ust. 1 pkt 1 i 2 ww. ustawy zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

* zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz

* udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Zgodnie z treścią art. 4a ust. 4 powołanej wyżej ustawy ustawodawca przewiduje przypadki, w których nie jest wymagane zgłoszenie nabycia do urzędu skarbowego tj. gdy:

1.

wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza kwoty określonej w art. 9 ust. 1 pkt 1 lub

2.

nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Reasumując: jeśli umowa pomiędzy wnioskodawczynią a jej mężem jest umową darowizny, o której mowa w art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, sporządzoną w formie aktu notarialnego to nie zachodzi obowiązek każdorazowego zgłaszania faktu otrzymania miesięcznej raty przez wnioskodawczynię do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl