IBPB2/415-995/08/JG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-995/08/JG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 maja 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 27 maja 2008 r.) uzupełnionym w dniu 29 lipca 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 maja 2008 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku.

Z uwagi na stwierdzone braki formalne pismem z dnia 15 lipca 2008 r. Znak: IBPB2/415-995/08/JG wezwano wnioskodawcę do ich uzupełnienia. Wniosek uzupełniono w dniu 29 lipca 2008 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W 2005 r. w wyniku śmierci babki oraz matki wnioskodawca wraz z innymi osobami otrzymał spadek. Przedmiotem masy spadkowej była nieruchomość stanowiąca działkę Nr 1702/55 oznaczona jako teren mieszkaniowy w użytkowaniu wieczystym ustanowionym do 19 stycznia 2101 r., zabudowana domem mieszkalnym, jednorodzinnym w zabudowie bliźniaczej o pow. 79,23 m 2 stanowiącym przedmiot odrębnej własności, wpisana jako własność gruntu na rzecz miasta o użytkowaniu wieczystym oraz własność budynku na rzecz babki na podstawie umowy sprzedaży i oddaniu w użytkowanie wieczyste gruntu z dnia 29 listopada 2001 r. Sąd postanowieniem z dnia 20 września 2006 r. stwierdził nabycie spadku po zmarłej babce i matce wnioskodawcy. Matka wnioskodawcy była jedyną spadkobierczynią babki i zmarła 14 czerwca 2005 r. Po matce odziedziczyli trzej spadkobiercy, w tym mąż matki i wnioskodawca. Po śmierci męża matki dnia 23 listopada 2005 r. udział w spadku wynoszący 1/14 części nabył m.in. wnioskodawca. Postanowieniem z dnia 18 czerwca 2007 r. sąd stwierdził nabycie spadku po zmarłym ojczymie wnioskodawcy. W 2008 r. przedmiotowa nieruchomość została sprzedana. Wnioskodawca zaznaczył, iż w chwili sprzedaży nieruchomości w skład masy spadkowej nie wchodziły żadne inne nieruchomości, rzeczy oraz prawa. Podkreślił także, iż w chwili sprzedaży, nieruchomość ta była współwłasnością wszystkich spadkobierców i nie był dokonany dział spadku, do którego by ta nieruchomość wchodziła.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy od sprzedaży przedmiotowej nieruchomości obowiązkiem jest zapłacenie podatku dochodowego.

Zdaniem wnioskodawcy mając na uwadze treść przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma obowiązku płacenia podatku od sprzedanej nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie m.in. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy zmieniającej do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. Oznacza to zarazem, iż nowe zasady opodatkowania mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007 r.

Wobec wyżej powołanych regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przedstawionym stanie faktycznym dla zastosowania zasad opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości istotne znaczenie ma data nabycia udziałów w przedmiotowej nieruchomości i podstawa ich nabycia.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w dniu 14 czerwca 2005 r. zmarła matka wnioskodawcy natomiast w dniu 23 listopada 2005 r. zmarł ojczym wnioskodawcy, co oznacza, iż w drodze spadku w tych dwóch datach nastąpiło nabycie przez wnioskodawcę i pozostałych spadkobierców udziału (określonej ułamkowej części) w prawie własności do przedmiotowej nieruchomości.

Zgodnie bowiem z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 926 k.c.). Z powyższego wynika, że momentem nabycia spadku jest data śmierci spadkodawcy a postanowienie sądu nie decyduje o nabyciu, lecz jedynie potwierdza fakt nabycia. Oznacza to, iż dniem nabycia przez wnioskodawcę i pozostałych spadkobierców spadku w postaci przedmiotowej nieruchomości jest data śmierci spadkodawcy - w przedmiotowej sprawie - data śmierci obojga spadkodawców. Tak więc w wyniku spadku nabycie udziałów do przedmiotowej nieruchomości miało miejsce w dwóch datach, równoznacznych z datami śmierci ww. spadkodawców - prawo do udziału w nieruchomości w części przypadającej na spadek po zmarłej matce wnioskodawca nabył w dniu 14 czerwca 2005 r., a w części przypadającej na spadek po zmarłym ojczymie wnioskodawca nabył w dniu 23 listopada 2005 r. W tym miejscu należy podkreślić, iż stwierdzenie nabycia spadku w niniejszej sprawie dokonane postanowieniem z dnia 20 września 2006 r. było konsekwencją wcześniejszego nabycia spadku po zmarłej babce i matce wnioskodawcy. Z kolei Sąd postanowieniem z dnia 18 czerwca 2007 r. stwierdził nabycie spadku po zmarłym w dniu 23 listopada 2005 r. ojczymie wnioskodawcy. W tym miejscu należy jednak podkreślić, iż w sprawie będącej przedmiotem wniosku istotny jest dzień otwarcia spadku czyli data śmierci obojga spadkodawców a nie postanowienie Sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Sąd postanowieniem stwierdza jedynie fakt nabycia spadku przez spadkobiercę (art. 1025 § 1 k.c.) i jego data nie ma znaczenia dla powstania obowiązku podatkowego.

Z przedmiotowego wniosku wynika także, iż w 2008 r. przedmiotowa nieruchomość została sprzedana, jednakże jak zaznaczył wnioskodawca we wniosku, w chwili sprzedaży nieruchomość ta była współwłasnością wszystkich spadkobierców i nie został dokonany dział spadku, do którego by ta nieruchomość wchodziła.

Ponieważ w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym nabycie przez wnioskodawcę i pozostałych spadkobierców udziału do przedmiotowej nieruchomości nastąpiło przed 2007 r., oznacza to, iż do przychodu uzyskanego z jej sprzedaży będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r.

Stosownie zatem z treścią art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Mając zatem na uwadze powyższe uregulowania prawne oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz przyjmując, iż w chwili sprzedaży przedmiotowa nieruchomość była współwłasnością wszystkich spadkobierców i nieruchomość ta nie była objęta działem spadku stwierdzić należy, iż przychód, jaki wnioskodawca uzyskał w 2008 r. sprzedając wraz z pozostałymi spadkobiercami przedmiotową nieruchomość jest zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.

Do wniosku wnioskodawca dołączył dokumenty w postaci dwóch postanowień Sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretację w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem. Wobec tego niniejszą interpretację wydano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. Jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny różni się od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl