IBPB2/415-758/08/MCZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-758/08/MCZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana F. Sz. przedstawione we wniosku z dnia 15 kwietnia 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 21 kwietnia 2008 r.) uzupełnionym w dniu 9 lipca 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad opodatkowania niemieckiej renty wypadkowej wypłacanej osobie fizycznej mieszkającej w Polsce - jest prawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 21 kwietnia 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad opodatkowania niemieckiej renty wypadkowej wypłacanej osobie fizycznej mieszkającej w Polsce.W związku ze stwierdzonymi brakami formalnymi pismem z dnia 27 czerwca 2008 r. Znak: IBPB2/415-758/08/MCZ wezwano wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 9 lipca 2008 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca ma 94 lata i jest inwalidą wojennym. W czerwcu 1944 r. wnioskodawca uległ wypadkowi na robotach przymusowych w kopalni w Niemczech, w wyniku czego stracił lewą rękę. W związku z wypadkiem wnioskodawca otrzymał rentę wypadkową ze Stowarzyszenia Zawodowego Górnictwa Zarządu Okręgowego C. w wysokości 60% pełnej renty. Renta ta jest rentą wypadkową za wypadek, któremu uległ w zakładach kopalnictwa rud. Rentę przyznano z dniem 1 września 1972 r. z ustawowego ubezpieczenia przeciwwypadkowego w RFN (zgodnie z § 662 ust. 2 i § 1585 ust. 2 przepisów ubezpieczeniowych RVO w połączeniu z art. 1 ustawy Nr 19 Międzynarodowej Organizacji Pracy odnośnie równorzędnego traktowania krajowych i zagranicznych pracodawców przy odszkodowaniach z tytułu wypadków przy pracy z dnia 5 czerwca 1925 r.). Rentę wypadkową wnioskodawca otrzymywał przez Biuro Rent Zagranicznych w Warszawie. Od 1 kwietnia 2007 r. niemiecki ZUS przesyła rentę wnioskodawcy na jego konto bankowe. Okazało się jednak, że niemiecki organ rentowy przesyła rentę najpierw do centralnego banku w Polsce, który prowadzi rozrachunki z pozostałymi bankami, a dopiero potem bank centralny przesyła rentę do banku, w którym wnioskodawca posiada rachunek. W ten sposób powstała podwójna prowizja bankowa, która jest potrącana przez banki z renty wnioskodawcy. Wnioskodawca postanowił zatem założyć rachunek w innym banku celem płacenia tylko jednej prowizji bankowej. Nowy bank wyraził zgodę jednak zażądał od wnioskodawcy przedłożenia interpretacji indywidualnej dotyczącej zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym nienieckiej renty wypadkowej. Do wniosku wnioskodawca załączył dokumentację w języku polskim i niemieckim.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy renta wypadkowa przesyłana do Polski przez Niemiecki Zakład Ubezpieczeń jest zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zdaniem wnioskodawcy niemiecka renta wypadkowa nie podlega opodatkowaniu w Polsce zgodnie z Ordynacją podatkową ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. rozdział 3 art. 21 pkt 3c.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). W myśl art. 4a tej ustawy przepis art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczypospolita Polska.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 obowiązującej umowy, między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku podpisanej w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90), emerytury i podobne świadczenia lub renty, otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie (Polska) z drugiego Umawiającego się Państwa (Niemcy), podlegają opodatkowaniu tylko w tym pierwszym Państwie (w Polsce). Natomiast zgodnie z art. 18 ust. 2 ww. umowy, bez względu na postanowienia ustępu 1 niniejszego artykułu płatności otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w jednym Umawiającym się Państwie (Polsce) z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych drugiego Umawiającego się Państwa (Niemcy), podlegają opodatkowaniu tylko w tym drugim Państwie (w Niemczech).Jak z powyższego wynika, renta wypadkowa otrzymywana przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych Niemiec, podlegają opodatkowaniu tylko w Niemczech.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca w czerwcu 1944 r. wnioskodawca uległ wypadkowi na robotach przymusowych w kopalni w Niemczech, w wyniku czego stracił lewą rękę. W związku z wypadkiem wnioskodawca otrzymał rentę wypadkową ze Stowarzyszenia Zawodowego Górnictwa Zarząd Okręgowy C. w wysokości 60% pełnej renty. Rentę wypadkowa przyznano z dniem 1 września 1972 r. z ustawowego ubezpieczenia przeciwwypadkowego w RFN.

Mając na uwadze przedstawiony powyżej stan prawny oraz faktyczny, należy stwierdzić, że skoro renta wypadkowa wypłacana wnioskodawcy przez Stowarzyszenie Zawodowe Górnictwa Zarząd Okręgowy C. jest rentą płaconą z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych Niemiec, o której mowa w art. 18 ust. 2 ww. umowy, to podlega opodatkowaniu tylko w Niemczech, wobec czego nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce.

Dlatego, należy stwierdzić, że stanowisko wnioskodawcy, że niemiecka renta wypadkowa nie podlega opodatkowaniu w Polsce jest prawidłowe, jednakże nie na podstawie powołanych przez niego przepisów Ordynacji podatkowej, tylko na podstawie zapisów art. 18 ust. 2 ww. umowy zawartej między Rzecząpospolita Polską, a Republika Federalną Niemiec o unikaniu podwójnego opodatkowania.

W związku z dołączeniem do wniosku kserokopii dokumentów, należy zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a,43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl