IBPB2/415-708/08/BD - Środek transportu oraz miejsce noclegowe dla zleceniobiorcy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-708/08/BD Środek transportu oraz miejsce noclegowe dla zleceniobiorcy.

"(...) Czy podejmowanie przez zleceniodawcę określonych działań, takich jak np. udostępnienie zleceniobiorcy miejsca noclegowego lub udostępnienie mu środka transportu celem prawidłowego wykonania zlecenia będą stanowiły dla zleceniobiorcy przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

(...) Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jednym ze źródeł przychodów są przychody z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 13 pkt 8 ww. ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

a)

osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,

b)

właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością

- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż zleceniodawca udostępnia zleceniobiorcy miejsca noclegowe lub umożliwia mu przemieszczanie się poprzez udostępnienie określonych środków transportu.

W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W celu prawidłowego ustalenia podstawy opodatkowania w przypadku przychodu z tytułu umowy zlecenia należy jednak odwołać się do przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 ze zm.). Stosownie do art. 734 § 1 oraz art. 735 § 1 Kodeksu, przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie, a za wykonanie zlecenia, jeżeli z umowy ani okoliczności nie wynika inaczej, należy się wynagrodzenie. Wynagrodzenie zwykle odpowiada wykonanej pracy, a co do jego wysokości strony umawiają się w zawartej umowie. Oprócz wypłaty wynagrodzenia przepisy Kodeksu cywilnego nakładają dodatkowo na zleceniodawcę m.in. obowiązek zwrotu zleceniobiorcy wydatków, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia, o czym stanowi art. 742 Kodeksu. Z powyższego wynika zatem, że zwrot wydatków nie jest utożsamiany z wynagrodzeniem za wykonanie zlecenia chyba, że strony umówiłyby się inaczej. (podkreśl. red.)

W przedmiotowej sprawie, zgodnie z informacją wnioskodawcy, łącząca strony umowa zlecenia kwotowo określiła wysokość wynagrodzenia. Niezależnie od wynagrodzenia zleceniodawca, celem zapewnienia prawidłowej realizacji umowy, zapewnia zleceniobiorcy środek transportu i miejsca noclegowe. Ponieważ zlecenie wykonywane jest w różnych miejscach kraju i za granicą, poniesienie kosztów transportu i noclegu przez zleceniobiorcę byłoby niezbędne, a koszty te na podstawie wskazanego art. 742 Kodeksu cywilnego, przy braku przeciwnych postanowień, musiałby zwrócić zleceniobiorcy zleceniodawca, gdyż koszty te winny obciążać zleceniodawcę, a nie przyjmującego zlecenie. Skoro zatem strony umówiły się, że zamiast zwracać wydatki zleceniodawca zapewni zleceniobiorcy potrzebny do wykonania czynności transport i nocleg, należy uznać, że po stronie zleceniobiorcy nie powstaje ani odpłatne, ani nieodpłatne świadczenie, a przychodem do opodatkowania jest wyłącznie ustalone w umowie wynagrodzenie za wykonanie zlecenia.

Reasumując, jeżeli powyższe przesłanki zostaną spełnione, a z umowy zlecenia będzie wynikało wprost, że zleceniodawca udostępnia swój własny środek transportu zleceniobiorcy, jak również zapewnia miejsca noclegowe, a zleceniobiorca będzie ten środek transportu wykorzystywał wyłączne do celów realizacji zleconego zadania, to nie powstanie obowiązek ustalenia przychodu po stronie zleceniobiorcy podlegającego opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób fizycznych. (podkreśl. red.) (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/10/11-12