IBPB2/415-582/07/HS - Moment powstania przychodu z odpłatnego zbycia akcji w przypadku przewłaszczenia akcji na zabezpieczenie udzielonej pożyczki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-582/07/HS Moment powstania przychodu z odpłatnego zbycia akcji w przypadku przewłaszczenia akcji na zabezpieczenie udzielonej pożyczki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 15 października (data wpływu do tut. BKIP 20 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przewłaszczenia akcji w celu zabezpieczenia udzielonej pożyczki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 grudnia do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przewłaszczenia akcji w celu zabezpieczenia udzielonej pożyczki.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w dniu 22 lutego 2006 r. zawarł umowę pożyczki z firmą P. Sp. z o.o. pod zastaw posiadanych papierów wartościowych, w wyniku czego nastąpiło przewłaszczenie na pożyczkodawcę, tak zwane przewłaszczenie na zabezpieczenie, które zostało sporządzone notarialnie. Pożyczkodawca nabył prawo do tych akcji i przywileje przysługujące wnioskodawcy, lecz tylko na okres tej pożyczki, której termin zwrotu przypadał na dzień 21 lutego 2007 r. Wnioskodawca wskazuje, że pożyczkodawca do tego dnia nie mógł zbyć tych akcji np. w celu odzyskania poniesionych kosztów związanych z udzieleniem mu kredytu, stanowiły tylko zabezpieczenie. Po spłacie pożyczki w terminie pożyczkodawca utraciłby wszelkie prawa do tych akcji, a kwota odsetek zostałaby pomniejszona o względne wynagrodzenia, które nabył w imieniu wnioskodawcy podczas trwania tej pożyczki.

"Zakończenie" umowy pożyczki zawarto 16 kwietnia 2007 r. stosownym porozumieniem potwierdzonym notarialnie zawartym pomiędzy stronami tj. wnioskodawcą i firmą P. Sp. z o.o. Wskutek tego, że wnioskodawca nie był w stanie spłacać tej pożyczki, w porozumieniu tym zdołał wynegocjować zadowalającą go kwotę, która pokryła zadłużenie, a różnica została mu zwrócona, tym samym wnioskodawca zrzekł się wszystkich praw do tych akcji.

Ponieważ wnioskodawca nie dotrzymał terminu spłaty pożyczki nastąpiło przejęcie akcji na podstawie umowy przewłaszczenia, rozwiązujące umowę pożyczki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Kiedy nastąpiła sprzedaż i powstał obowiązek złożenia zeznania PIT-38.

Zdaniem wnioskodawcy, w związku z niedotrzymaniem terminu spłaty kredytu, i zawartym w 2007 r. porozumieniem potwierdzonym notarialnie z firmą P. Sp. z o.o., dzień zawarcia porozumienia należy uznać za formalne przeniesienie prawa do akcji, zatem jest to dzień ich sprzedaży.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów są m.in. kapitały pieniężne. Jak wynika z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Pod pojęciem odpłatnego zbycia należy rozumieć każdą formą przeniesienia własności udziałów, akcji za wynagrodzeniem. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w 2006 r. miało miejsce przewłaszczenie posiadanych przez wnioskodawcę akcji w celu zabezpieczenia udzielonej mu pożyczki. Wnioskodawca wskazał, że do dnia zwrotu pożyczki pożyczkodawca nie mógł zbyć przewłaszczonych akcji. Całokształt przedstawionego stanu faktycznego wskazuje, że w chwili dokonania przewłaszczenia nie miało więc miejsca zbycie akcji. Zostały one jedynie przewłaszczone celem zabezpieczenia spłaty pożyczki. Dopiero w związku z niespłaceniem pożyczki doszło do zbycia akcji na rzecz pożyczkodawcy. Porozumienie (potwierdzone notarialnie) zawarte przez wnioskodawcę w związku z niedotrzymaniem terminu spłaty pożyczki stanowi właśnie takie formalne przeniesienie prawa własności akcji. Przychód z odpłatnego zbycia akcji powstał więc w 2007 r. w dniu zawarcia porozumienia z firmą P. sp. z o.o.

Tym samym obowiązek złożenia zeznania PIT-38 powstał za rok 2007 r.

Po zakończeniu roku podatkowego w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 (PIT-38) wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych i obliczyć należny podatek dochodowy stosując stawkę podatku w wysokości 19 % osiągniętego dochodu.

Osiągnięty ze sprzedaży dochód nie będzie podlegał łączeniu z innymi dochodami i nie wystąpi obowiązek jego wykazania w zeznaniach PIT-36 czy też PIT-37.

W związku z powyższym stanowisko wnioskodawcy uznaje się za prawidłowe.

Do wniosku dołączone zostało porozumienie zawarte w Warszawie w dnia 16 kwietnia 2007 r. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretacje w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany, ani uprawniony do ich oceny; jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez wnioskodawcę i jego stanowiskiem.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przestawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl