IBPB2/415-572/07/ASz

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 marca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-572/07/ASz

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 5 grudnia 2007 r. (data wpływu do tut. Biura - 18 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania wypłacanych nagród pieniężnych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 grudnia 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania wypłacanych nagród pieniężnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Przedsiębiorstwo ogłosiło wśród pracowników konkurs z nagrodami na:

1.

maskotkę firmy

2.

hasło reklamowe

3.

wiersz, piosenkę o firmie

4.

konkurs fotograficzny "zakład w obiektywie"

Dla zwycięzców konkursu przewidziano w regulaminie konkursu nagrody pieniężne po 200, 300, 400 zł Zwycięskie prace będą wykorzystane do kształtowania wizerunku firmy.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy od wypłaconych nagród pieniężnych należy pobrać podatek dochodowy w formie ryczałtu jako wygrane w konkursie na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy czy też wygrane należy potraktować jako przychód ze stosunku pracy i opodatkować na zasadach ogólnych.

Zdaniem Spółki, efekty konkursu - prace artystyczne posłużą do kształtowania wizerunku Spółki co ma spowodować zwiększenie zainteresowania firmą i jej produktami. Konkurs nie dotyczy przedmiotu działalności firmy, a pracownicy którzy w nim wezmą udział wykonują swoje prace konkursowe poza firmą i poza czasem pracy. W związku z tym Spółka uważa, że nie należy wypłaconych nagród w konkursie traktować jako przychodu ze stosunku pracy, a jako inne źródło i pobrać zryczałtowany podatek 10% jak od nagród w konkursach.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

Przepis art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) stanowi generalną zasadę, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Natomiast w myśl art. 12 ust. 1 powołanej ustawy, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

A zatem do przychodów ze stosunku pracy zalicza się każde świadczenie, które otrzymane zostało przez pracownika w związku z faktem pozostawania w stosunku pracy z danym pracodawcą.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że pracodawca zorganizował konkurs z nagrodami na maskotkę firmy, hasło reklamowe, wiersz, piosenkę o firmie, konkurs fotograficzny "zakład w obiektywie" wśród pracowników.

W związku z tym należy uznać, iż skoro w konkursie mogą wziąć udział wyłącznie pracownicy spółki, to przyznane nagrody z tytułu wygranej w konkursie organizowanym przez pracodawcę stanowić będą przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Bez znaczenia pozostaje fakt, że pracownicy wykonują prace konkursowe poza firmą i czasem pracy. Istotne jest, że otrzymane świadczenie pozostaje w ścisłym związku przyczynowo - skutkowym z łączącym ich z pracodawcą stosunkiem pracy. Gdyby nie ów stosunek pracy, pracownicy nie otrzymaliby przychodu z tytułu wygranej w konkursie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl