IBPB2/415-49/07/HS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-49/07/HS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 6 sierpnia 2007 r. (data wpływu do tut. BKIP 8 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży udziałów w spółce z o.o. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 sierpnia 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania sprzedaży udziałów w spółce z o.o.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Osoby fizyczne będące wspólnikami spółki cywilnej (dalej: Spółka) nabyły udziały w spółce z o.o. Jak wynika z postanowienia sądu w zakresie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego zmian danych dotyczących udziałowców spółki z o.o. wspólnicy Spółki nabyli udziały na zasadach współwłasności z pozostałymi wspólnikami Spółki. Następnie wspólnicy Spółki zbyli przedmiotowe udziały.

Ponadto, z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest świadczenie usług diagnostyki samochodowej i jedynie incydentalnie Spółka nabywa oraz sprzedaje papiery wartościowe oraz udziały w spółkach z o.o.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Do jakiego ze źródeł wymienionych w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy przyporządkować przychód z tytułu sprzedaży udziałów przez wspólników Spółki.

Zdaniem wnioskodawcy dochody z tytułu sprzedaży udziałów osiągane przez osobę fizyczną zarówno prowadzącą jak i nieprowadzącą działalności gospodarczej powinny być zawsze alokowane do źródła przychodów, jakim są kapitały pieniężne. Przychód z tytułu sprzedaży udziałów przez wspólników Spółki powinien być zatem zakwalifikowany do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ww ustawy. Przepis art. 30b ust. 4 ustawy o podatku dochodowym nie ma zastosowania do dochodów osiąganych ze zbycia udziałów w spółce z o.o.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 i 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) pozarolnicza działalność gospodarcza oraz kapitały pieniężne i prawa majątkowe stanowią dwa odrębne źródła przychodów.

Pozarolnicza działalność gospodarcza została zdefiniowana w przepisie art. 5a pkt 6 powołanej wyżej ustawy jako działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei przepisy art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) i pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią, iż za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych, odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.

Zatem kapitały pieniężne są wyodrębnionym od pozarolniczej działalności gospodarczej samodzielnym źródłem przychodów.Jak wskazał wnioskodawca we wniosku, ulokowanie przez wspólników spółki cywilnej środków pieniężnych w udziałach spółki z o.o., a następnie ich sprzedaż nie zostało podjęte w wykonywaniu działalności gospodarczej. Podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej spółki cywilnej jest świadczenie innego rodzaju usług a tylko incydentalnie wspólnicy tej spółki nabywają oraz sprzedają papiery wartościowe oraz udziały w spółkach z o.o.

Stosownie zatem do art. 30b ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia m.in. udziałów w spółkach mających osobowość prawną podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu, przy czym w myśl 30b ust. 2 pkt 4 dochodem z odpłatnego zbycia udziałów w spółce jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38.

W myśl art. 30b ust. 4 ww. ustawy, cytowanego przepisu nie stosuje się jedynie wówczas, jeżeli odpłatne zbycie papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających, następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej, ale taka sytuacja nie miała miejsca w przedstawionym przez wnioskodawczynię stanie faktycznym.

Zgodnie z art. 30b ust. 5 ww. ustawy - dochodów, o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c ustawy.

Wydatki na nabycie udziałów stanowią koszty przy sprzedaży udziałów; nie mogą być natomiast zaliczane do kosztów działalności gospodarczej.

Podmiotem, na którym ciąży obowiązek podatkowy od dochodów ze zbycia udziałów będą wspólnicy spółki, jako osoby fizyczne, przy czym fakt prowadzenia działalności gospodarczej w innym zakresie jest bez znaczenia dla opodatkowania tego rodzaju dochodów.

Po zakończeniu roku podatkowego, podatnik - zgodnie z art. 30b ust. 6 ustawy jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 (PIT 38) wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia m.in. udziałów w spółkach mających osobowość prawną.

Mając powyższe na uwadze organ podatkowy stwierdza, że przychód ze sprzedaży udziałów w spółce mającej osobowość prawną, dokonany przez wnioskodawcę nie w wykonywaniu działalności gospodarczej, należy zakwalifikować jako przychód z kapitałów pieniężnych oraz opodatkować zgodnie z przywołanymi zasadami.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl