IBPB2/415-472/08/JG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-472/08/JG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 26 lutego 2008 r. (data wpływu do tut. Biura - 6 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nakładów poczynionych przez zleceniodawcę na nieruchomości nabytej przez zleceniobiorcę w ramach umowy zlecenia powierniczego nabycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 marca 2008 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nakładów poczynionych przez zleceniodawcę na nieruchomości nabytej przez zleceniobiorcę w ramach umowy zlecenia powierniczego nabycia nieruchomości

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni w dniu 15 maja 2002 r. zawarła ze zleceniodawcą umowę zlecenia powierniczego nabycia nieruchomości, na podstawie której miała nabyć określone działki gruntowe (nieruchomość niezabudowana) w imieniu własnym na zlecenie zleceniodawcy, za wynagrodzeniem za podaną w umowie kwotę, a następnie w terminie, w umowie wskazanym przenieść własność ww. nieruchomości na zleceniodawcę. W wykonaniu ww. umowy zlecenia wykonawca (wnioskodawca) w roku 2002 zakupił niezabudowaną nieruchomość (akt notarialny). Na przedmiotowej nieruchomości w 2002 r. wnioskodawczyni ustanowiła ograniczone prawo rzeczowe w postaci prawa dożywotniego zamieszkiwania na rzecz zleceniodawcy (osoba fizyczna). W 2004 r. zleceniodawca dokonał nakładów na ww. nieruchomość w postaci: poniesienia kosztów budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego i aranżacji nieruchomości dla celów mieszkalnych i użytkowych. Wobec zbliżającego się terminu wykonania ww. umowy zlecenia powierniczego nabycia nieruchomości wnioskodawczyni planuje przenieść na rzecz zleceniodawcy prawo własności przedmiotowej nieruchomości, w drodze zawarcia stosownej umowy w formie aktu notarialnego. Przeniesienie własności całej nieruchomości (gruntu i budynku) w wykonaniu umowy powierniczego zlecenia nabycia nieruchomości nastąpi w formie datio in solutum (podstawa prawna art. 453 K.C) tj. poprzez przeniesienie własności nieruchomości na zleceniodawcę w zamian za rozliczenie nakładów poczynionych przez niego na budowę domu i aranżację terenu (umorzenie roszczenia o zwrot poniesionych w tym celu nakładów do wykonawcy) oraz rozliczenie umowy pożyczki (umorzenie roszczenia o zwrot pożyczki wraz z oprocentowaniem). Zbywca nieruchomości (wnioskodawca) nie działa w ramach działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy w świetle dyspozycji art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych po stronie wnioskodawczyni powstanie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym z tytułu poczynienia na jego nieruchomości nakładów przez zleceniodawcę (użytkownika).

Czy planowana czynność cywilnoprawna (przeniesienie własności nieruchomości na zleceniodawcę w wykonaniu umowy zlecenia powierniczego zlecenia nabycia nieruchomości) rodzi w stosunku do niej konieczność zapłaty podatku dochodowego z tytułu uzyskanego przychodu.

Zdaniem wnioskodawczyni transakcja przeniesienia prawa własności nieruchomości w wykonaniu umowy powierniczego zlecenia nabycia nieruchomości, gdy zbywca nie działa w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie rodzi w stosunku do niej powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym i jako taka nie powinna być opodatkowana podatkiem dochodowym w ogóle. Ogólną definicję przychodu zawiera art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym przychodem z określonymi wyjątkami są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Dla powstania przychodu niezbędne jest aby pieniądze, wartości pieniężne lub inne świadczenia zostały przez podatnika otrzymane lub postawione do jego dyspozycji oraz aby po stronie osoby otrzymującej wystąpił przyrost majątku. O przychodzie podatkowym można mówić wówczas, gdy ma on charakter trwałego przysposobienia majątkowego tzn. jest związany z korzyścią znajdującą chociażby pośrednio odzwierciedlenie w majątku podatnika. Z tego względu do przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym nie zalicza się pieniędzy uzyskanych z tytułu różnego rodzaju zwrotów nakładów własnych poczynionych za inny podmiot. W niniejszym przypadku nie dochodzi do definitywnego przysporzenia majątkowego na rzecz wnioskodawcy. Nadto w momencie wygaśnięcia użytkowania (co nastąpi z chwilą zawarcia planowanej umowy przenoszącej własność nieruchomości na rzecz użytkownika - tzw. confusio) prawo własności przedmiotowej nieruchomości łącznie z przedmiotem nakładów zostanie przeniesione przez wnioskodawcę Zbywcę) na zleceniodawcę, w wykonaniu umowy zlecenia powierniczego nabycia nieruchomości. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, jeżeli użytkownik poczynił nakłady, do których nie był zobowiązany stosuje się odpowiednio przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia. Po wygaśnięciu użytkowania użytkownik zobowiązany jest zwrócić rzecz właścicielowi w takim stanie, w jakim powinna się znajdować stosownie przepisów o wykonaniu użytkowania. Jednakże do przychodów podatnika mogą być zaliczone jedynie te przysporzenia, które definitywnie powiększają jego majątek. Skoro po stronie wnioskodawcy nie doszło ani nie dojdzie do żadnego przysporzenia powiększającego jego majątek, przedmiotowe czynności nie prowadzą do powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych mogą być osiągane z wykonywania różnych czynności faktycznych i prawnych, które zostały sklasyfikowane przez ustawodawcę według źródeł przychodów. Katalog źródeł przychodów zawarty jest w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że wnioskodawczyni w roku 2002 zakupiła niezabudowaną nieruchomość w wykonaniu umowy zlecenia powierniczego nabycia nieruchomości.W 2004 r. zleceniodawca dokonał nakładów na ww. nieruchomości w postaci kosztów budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego i aranżacji nieruchomości dla celów mieszkalnych i użytkowych. Następnie planowane jest przeniesienie tej nieruchomości na zleceniodawcę w zamian m.in. za umorzenie poniesionych w tym celu nakładów.

W świetle przedstawionych przez wnioskodawczynię okoliczności i powołanych przepisów prawa należy stwierdzić, że jeżeli przeniesienie nakładów na przedmiotową nieruchomość jest tylko jednym z elementów umowy spełniającej przesłanki umowy zlecenia powierniczego, wartość tych nakładów na nieruchomość nie będzie stanowiła przychodów wnioskodawczyni, gdyż nakłady te nie będą dla niej żadnym trwałym przysporzeniem.

Wobec powyższego stanowisko wnioskodawczyni należy uznać za prawidłowe.

Natomiast odnośnie zapytania (pyt. 2) o treści " Czy planowana czynność cywilnoprawna (przeniesienie własności nieruchomości na zleceniodawcę w wykonaniu umowy zlecenia powierniczego zlecenia nabycia nieruchomości) rodzi w stosunku do niego konieczność zapłaty podatku dochodowego z tytułu uzyskanego przychodu..." tut. organ podatkowy zauważa, iż ww. zapytanie jest przedmiotem odrębnego wniosku wnioskodawczyni o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego i w tym zakresie wydana zostanie odrębna interpretacja indywidualna.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl