IBPB2/415-471/08/JG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 czerwca 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-471/08/JG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 26 lutego 2008 r. (data wpływu do tut. Biura - 6 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dla zleceniobiorcy transakcji przeniesienia prawa własności nieruchomości na rzecz zleceniodawcy w wykonaniu umowy powierniczego zlecenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 marca 2008 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dla zleceniobiorcy transakcji przeniesienia prawa własności nieruchomości na rzecz zleceniodawcy w wykonaniu umowy powierniczego zlecenia nabycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni w dniu 15 maja 2002 r. zawarła ze zleceniodawcą umowę zlecenia powierniczego nabycia nieruchomości, na podstawie której miała nabyć określone działki gruntowe (nieruchomość niezabudowana) w imieniu własnym na zlecenie zleceniodawcy, za wynagrodzeniem za podaną w umowie kwotę. Następnie w terminie, wskazanym w umowie przenieść własność ww. nieruchomości na zleceniodawcę. W wykonaniu ww. umowy zlecenia wykonawca (wnioskodawca) w roku 2002 zakupił niezabudowaną nieruchomość (akt notarialny). W 2004 r. przedmiotowa nieruchomość została zabudowana przez zleceniodawcę budynkiem mieszkalnym. Wobec zbliżającego się terminu wykonania umowy zlecenia powierniczego nabycia nieruchomości wnioskodawczyni planuje przenieść na rzecz zleceniodawcy prawo własności przedmiotowej nieruchomości, w drodze zawarcia stosownej umowy w formie aktu notarialnego. Wnioskodawczyni zaznaczyła, iż przeniesienie własności całej nieruchomości (gruntu i budynku) w wykonaniu umowy powierniczego zlecenia nabycia nieruchomości nastąpi w formie datio in solutum (podstawa prawna art. 453 K.C) tj. poprzez przeniesienie własności nieruchomości na zleceniodawcę w zamian za rozliczenie nakładów poczynionych przez niego na budowę domu i aranżację terenu (umorzenie roszczenia o zwrot poniesionych w tym celu nakładów do wykonawcy) oraz rozliczenie umowy pożyczki (umorzenie roszczenia o zwrot pożyczki wraz z oprocentowaniem). Wnioskodawczyni podkreśliła, iż nie działa w ramach działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych planowana przez wnioskodawczynię czynność cywilnoprawna polegająca na przeniesieniu własności nieruchomości na zleceniodawcę w wyniku wykonania umowy powierniczego zlecenia rodzi konieczność zapłaty podatku dochodowego, jeżeli tak to w jakiej wysokości.

Zdaniem wnioskodawczyni transakcja powierniczego nabycia nieruchomości nie jest uregulowana w przepisach prawa podatkowego, dlatego też jej zastosowanie niesie za sobą ryzyko odmiennej klasyfikacji prawnej możliwej do przyjęcia przez dany organ podatkowy. W ocenie wnioskodawczyni przedmiotowa transakcja przeniesienia prawa własności nieruchomości przez wnioskodawczynię na rzecz zleceniodawcy w wykonaniu umowy powierniczego zlecenia nabycia nieruchomości, jeżeli zbywca nie działa w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nie rodzi w stosunku do niego powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym i jako taka nie powinna być opodatkowana podatkiem dochodowym w ogóle. Zaznaczyła, iż zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniem podatkiem dochodowym podlega odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Z uwagi, iż przedmiotowe budynki zostały nabyte przed 2007 r. to stawka podatku wynosi 10%. Przeniesienie nieruchomości nabytej w 2002 r. nastąpi po upływie 5 lat od zakupu i nie jest dokonywane w wykonaniu działalności gospodarczej, w związku z czym nie powinno skutkować powstaniem obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Z opisanego zdarzenia przyszłego wynika, iż wnioskodawczyni w dniu 12 maja 2002 r. zawarła ze zleceniodawcą umowę zlecenia powierniczego nabycia nieruchomości niezabudowanej za wynagrodzeniem, a następnie w wykonaniu umowy zlecenia powierniczego zobowiązała się przenieść jej własność na rzecz zleceniodawcy. W wyniku wykonania ww. umowy w 2002 r. została zakupiona nieruchomość niezabudowana a w 2004 r. na tej nieruchomości zleceniodawca wybudował budynek mieszkalny. Wobec zbliżającego się terminu wykonania umowy zlecenia powierniczego nabycia nieruchomości wnioskodawczyni planuje przenieść na rzecz zleceniodawcy prawo własności przedmiotowej nieruchomości. Przeniesienie własności przedmiotowej nieruchomości (gruntu i budynku) ma nastąpić w formie datio in solutum na podstawie art. 453 kodeksu cywilnego poprzez przeniesienie własności nieruchomości na zleceniodawcę w zamian za rozliczenie nakładów poczynionych przez niego na budowę domu i aranżację terenu (umorzenie roszczenia o zwrot poniesionych w tym celu nakładów do wykonawcy) oraz rozliczenie umowy pożyczki (umorzenie roszczenia o zwrot pożyczki wraz z oprocentowaniem.

Mając na uwadze powyższe należy podkreślić, iż użyte w cytowanym przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pojęcie odpłatnego zbycia obejmuje nie tylko sprzedaż ale również inne formy odpłatnego zbycia. Umowa powiernicza w polskim prawie należy do umów nienazwanych. Najczęściej podstawą skonstruowania umowy powierniczej jest umowa zlecenia, stąd prawa i obowiązki stron takiej umowy są oceniane wg przepisów o zleceniu. Jest to nazwana umowa o świadczenie usług, do której stosownie do art. 750 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu, chyba że jest to umowa zlecenia, wtedy stosuje się wprost przepisy o zleceniu.

Należy wyjaśnić, że jeżeli przeniesienie prawa własności nieruchomości przez wnioskodawczynię na rzecz zleceniodawcy nastąpi rzeczywiście w wyniku wykonania umowy powierniczego zlecenia i nie będzie ono miało charakteru innych umów przenoszących własność to wówczas takie przeniesienie własności nieruchomości nie będzie odpłatnym zbyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W niniejszym przypadku nabycie nieruchomości miało miejsce w 2002 r., a sprzedaż nastąpi najwcześniej w 2008 r. Oznacza to, że zbycie nieruchomości nastąpi po upływie pięciu lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie. Wobec powyższego zbycie przedmiotowej nieruchomości po roku 2007 nawet gdyby przyjęto postać odpłatnego zbycia nie stanowiłaby źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę powyższe ocena skutków cywilnoprawnych zawartych umów jest bezprzedmiotowa. Tym samym stanowisko wnioskodawczyni że przeniesienie własności nieruchomości nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ będzie miało miejsce po upływie pięcioletniego ustawowego okresu jest prawidłowe

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl