IBPB2/415-451/07/JG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-451/07/JG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani P. przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 28 listopada 2007 r.) uzupełnionym w dniu 21 lutego 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości nabytej w części na zasadzie wspólności ustawowej małżeńskiej i w części w wyniku podziału majątku dorobkowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 listopada 2007 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości nabytej w części na zasadzie wspólności ustawowej małżeńskiej i w części w wyniku podziału majątku dorobkowego.

Z uwagi na stwierdzone braki formalne wniosku, pismem z dnia 24 stycznia 2008 r. Znak: IBPB2/415-451/07/JG wezwano do ich uzupełnienia. Wniosek został uzupełniony w dniu 21 lutego 2008 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni wraz z mężem w 1995 r. rozpoczęła budowę domu. Od 1997 r. małżonkowie wspólnie zamieszkiwali w tym budynku. W 2004 r. mąż wyprowadził się z domu, a w 2005 r. orzeczono rozwód. W dniu 27 kwietnia 2005 r. aktem notarialnym została zniesiona wspólność małżeńska i nastąpił podział majątku, w wyniku którego przeniesiono własność przedmiotowej nieruchomości na rzecz wnioskodawczyni. Podział majątku nastąpił bez wzajemnych opłat i dopłat. W 2007 r. wnioskodawczyni doprowadziła do zamknięcia budowy i całkowitego oddania domu do użytkowania. Wnioskodawczyni zamierza sprzedać tę nieruchomość, a sprzedaż jest podyktowana dużymi kosztami utrzymania. Wątpliwość wnioskodawczyni sprowadza się do tego czy część majątku, którego stała się wyłącznym właścicielem na skutek rozwodu będzie podlegała opodatkowaniu z tytułu sprzedaży tej nieruchomości. Wnioskodawczyni zaznaczyła również, że w zbywanej nieruchomości mieszkała 11 lat, ale nie była w niej zameldowana.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Zdaniem wnioskodawczyni w domu, który zamierza sprzedać mieszkała od 11 lat i pomimo iż nie była w nim zameldowana, to warunek zamieszkiwania przez 5 lat spełnia.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie m.in. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Z powyższego wynika, iż w przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment jej nabycia, a nie jak sugeruje wnioskodawczyni moment rozpoczęcia zamieszkiwania.

W opisanym stanie faktycznym należy zatem przyjąć, że wnioskodawczyni:

* co najmniej od 1995 r. nabyła połowę przedmiotowej nieruchomości czyli część odpowiadającą jej udziałowi w majątku wspólnym

* w dniu podziału majątku dorobkowego małżeńskiego tj. 27 kwietnia 2005 r. wnioskodawczyni stała się wyłącznym właścicielem zbywanej nieruchomości.

Za datę nabycia nieruchomości lub prawa, które przypadły danej osobie w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego, należy przyjąć datę ich nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego, jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości lub prawa w wyniku podziału majątku mieści się w udziale, jaki temu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim. Jeżeli natomiast wartość otrzymanej przez byłego małżonka nieruchomości lub prawa przekracza jego udział w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia tej części nieruchomości, która przekracza udział byłego małżonka w majątku dorobkowym, należy przyjąć dzień, w którym dokonano podziału majątku dorobkowego. Nabyciem nieruchomości w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest przyznanie jej na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego, ale tylko wówczas jeśli podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty lub dopłaty lub jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału tego majątku mieści się w udziale, jaki małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim.

Ustrój wspólności ustawowej, obejmujący dorobek obojga małżonków, ukształtowany został przez ustawodawcę jako wspólność łączna, bezudziałowa. Wspólność ta charakteryzuje się tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą zatem rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością (art. 35 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz. U. z 1964 r. Nr 9 poz. 59 z późn. zm.). Dopiero z chwilą ustania małżeństwa wspólność ta ulega przekształceniu. Z chwilą ustania wspólności ustawowej małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym stanowiącym ich dorobek (art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Jednakże z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, aby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku (art. 43 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawczyni wraz z mężem rozpoczęła budowę domu w 1995 r., co oznacza, iż co najmniej od 1995 r. małżonkowie byli współwłaścicielami gruntu na którym rozpoczęto budowę domu. Powyższe oznacza zatem, iż przedmiotowa nieruchomość została nabyta w trakcie trwania małżeństwa, a więc na prawach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej. Każdy z małżonków był współwłaścicielem #189; części przedmiotowej nieruchomości. Dopiero w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego dokonanego w dniu 27 kwietnia 2005 r. przedmiotowa nieruchomość stanowiąca wspólność małżeńską przypadła wnioskodawczyni w całości, co oznacza, iż stała się wyłącznym jej właścicielem. Wnioskodawczyni zaznaczyła, iż podział majątku nastąpił bez wzajemnych spłat i dopłat, nie wskazała jednak czy był ekwiwalentny.

Wobec powyższej przedstawionego stanu faktycznego jeżeli podział majątku dorobkowego małżonków, który miał miejsce w 2005 r. był ekwiwalenty i wartość otrzymanej przez wnioskodawczynię nieruchomości w wyniku tego podziału mieści się w udziale jaki jej przysługiwał w majątku dorobkowym małżeńskim, wówczas należy przyjąć, iż nabycie przedmiotowej nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy nastąpiło w czasie trwania związku małżeńskiego tj. co najmniej w 1995 r. W tym przypadku przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości będzie wolny od podatku dochodowego.

Natomiast w przypadku, gdy w wyniku dokonanego w 2005 r. podziału majątku dorobkowego małżonków wartość udziału w nieruchomości przekroczyła udział wnioskodawczyni przysługujący jej w majątku dorobkowym małżeńskim i nastąpiło przysporzenie majątku osobistego, to wówczas przychód uzyskany ze sprzedaży tak nabytej nieruchomości przed upływem pięciu lat od daty kiedy nastąpił podział majątku wspólnego tj. 24 kwietnia 2005 r. podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w takiej części, w jakiej odpowiada przekroczeniu udziału w majątku wspólnym.

Ponieważ w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym nabycie przedmiotowej nieruchomości nastąpiło przed 2007 r. to oznacza, iż do przychodu uzyskanego z jej sprzedaży będą miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r. Stosownie bowiem do art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588) do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006 r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Zgodnie zatem z treścią art. 28 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami z innych źródeł. Podatek od przychodu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy wg miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że uzyskany przychód ze sprzedaży przeznaczy na cele mieszkaniowe wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)- c) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

* na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,

* na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

* na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

* na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

W przypadku przeznaczenia w ustawowym terminie przychodu ze sprzedaży części nieruchomości podlegającej opodatkowaniu na powyższe cele przychód ten będzie podlegał zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl