IBPB2/415-44/07/MCZ - Zasady opodatkowania należności otrzymywanych przez obywatela Austrii posiadającego certyfikat rezydencji z tytułu pełnienia funkcji w zarządzie spółki z o.o.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-44/07/MCZ Zasady opodatkowania należności otrzymywanych przez obywatela Austrii posiadającego certyfikat rezydencji z tytułu pełnienia funkcji w zarządzie spółki z o.o.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Instanta Sp. z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 1 sierpnia 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 7 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad opodatkowania należności otrzymywanych przez obywatela Austrii posiadającego certyfikat rezydencji z tytułu pełnienia funkcji w zarządzie spółki z o.o. - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 sierpnia 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zasad opodatkowania należności otrzymywanych przez obywatela Austrii posiadającego certyfikat rezydencji z tytułu pełnienia funkcji w zarządzie spółki z o.o.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Walne zgromadzenie wspólników Spółki podjęło uchwałę o wypłaceniu należności z tytułu pełnienia funkcji w Zarządzie Spółki. Zgodnie z uchwałą wypłacono należności Prezesowi Zarządu obywatelowi Austrii (stały pobyt w Austrii od 11 listopada 1997 r.), posiadającemu certyfikat rezydencji wydany w dniu 6 lipca 2007 r., obejmujący datę stałego pobytu w Austrii od dnia 11 listopada 1997 r. Od czerwca 2002 r. do maja 2007 r. Spółka pobierała zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 20% od wypłacanych Prezesowi Zarządu należności (PIT-8A + IFT-1, od r. 2004 PIT-8A + IFT-1R) i przekazywała go do urzędu skarbowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaka jest stawka podatku dochodowego od przychodu uzyskanego z tytułu pełnienia funkcji członka Zarządu Spółki przez obywatela austriackiego posiadającego certyfikat rezydencji wydany w dniu 6 lipca 2007 r. obejmujący datę stałego pobytu w Austrii od 11 listopada 1997 r.

Zdaniem wnioskodawcy w opisanej wyżej sytuacji zgodnie z art. 13 i art. 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz umową miedzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku Spółka posiadająca certyfikat rezydencji członka Zarządu z datą pobytu stałego w Austrii od listopada 1997 r. ma prawo do skorygowania podatku naliczonego od wypłaconych należności z tytułu pełnienia funkcji Prezesa Zarządu za okres od czerwca 2002 r. do maja 2007 r.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r. osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

Stosownie do art. 4a tej ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006 r., art. 3 ust. 1 i 2a stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. W myśl z art. 3 ust. 2a ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r., osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).Zgodnie z art. 3 ust. 2b pkt 2 tej ustawy za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się m.in. dochody (przychody) z działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia. Stosownie do art. 4a ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Zgodnie z art. 16 umowy z dnia 2 października 1974 r. między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Austrii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1975 r. Nr 24, poz. 129 z późn. zm.), która ma zastosowanie do dochodów uzyskanych do dnia 31 grudnia 2005 r., wynagrodzenia, które osoba mająca miejsce zamieszkania w jednym Umawiającym się Państwie osiąga z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej albo radzie zarządzającej spółki mającej siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie. Stosownie do art. 16 umowy z dnia 13 stycznia 2004 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. Nr 224, poz. 1921 z późn. zm.), która ma zastosowanie do dochodów uzyskanych po 1 stycznia 2006 r. wynagrodzenia dyrektorów i inne podobne wypłaty, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie otrzymuje z tytułu członkostwa w radzie zarządzającej spółki mającej siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 ww. umowy z dnia 2 października 1974 r. między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Republiką Austrii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym Umawiającym się Państwie osiąga przychody lub posiada majątek, a te przychody albo ten majątek według tej Umowy mogą być opodatkowane w drugim Umawiającym się Państwie, wówczas pierwsze Państwo - z zastrzeżeniem postanowień ustępu 2 - wyłączy te przychody albo ten majątek spod opodatkowania; Państwo to może jednak przy ustalaniu podatku od pozostałego dochodu albo pozostałego majątku tej osoby zastosować stawkę podatkową, która zostałaby zastosowana, gdyby odnośne przychody albo odnośny majątek nie zostały wyłączone spod opodatkowania (metoda wyłączenia z progresją).

W myśl art. 24 ust. 2 lit. a) ww. umowy z dnia 13 stycznia 2004 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podwójnego opodatkowania unika się w ten sposób, że jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Austrii osiąga dochód lub posiada majątek, który zgodnie z postanowieniami tej umowy podlega opodatkowaniu w Polsce, to z zastrzeżeniem postanowień punktów b) i c) oraz ustępu 3 Austria zwolni od opodatkowania taki dochód lub majątek. Jeżeli zgodnie z którymkolwiek postanowieniem tej umowy dochód osiągnięty lub majątek posiadany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie jest zwolniony od opodatkowania w tym państwie, to Państwo to może jednak, w celu obliczenia kwot podatku od pozostałego dochodu lub majątku tej osoby wziąć pod uwagę zwolniony dochód lub majątek (metoda wyłączenia z progresją).

Z treści art. 16 umowy mającej zastosowanie do dochodów uzyskanych do dnia 31 grudnia 2005 r. i art. 16 umowy mającej zastosowanie do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2006 r. wynika, że wynagrodzenia i inne wypłaty członka zarządu mającego miejsce zamieszkania w Austrii otrzymywane z tytułu pełnienia funkcji w spółce mającej siedzibę w Polsce mogą być opodatkowane w Polsce. Użycie w umowie sformułowania "mogą być opodatkowane" oznacza, że wynagrodzenia i inne wypłaty są opodatkowane w Polsce o ile polskie ustawy podatkowe przewidują ich opodatkowanie. Unikniecie podwójnego opodatkowania następuje w złożonym przez obywatela austriackiego w Austrii, po zakończeniu r. podatkowego zeznaniu podatkowym, przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją (zarówno do dochodów sprzed 31 grudnia 2005 r. jak i do dochodów po 1 stycznia 2006 r.).

W myśl art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2007 r., podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przychodów przez osoby posiadające ograniczony obowiązek podatkowy (art. 3 ust. 2a) z tytułu świadczenia usług zarządzania i kontroli pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20% przychodu. Taka stawka podatku obowiązywała również w latach 2002 do 2006 dla opodatkowania dochodów z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu (art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy w 2002 r. i art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy w latach 2003-2006). Wobec tego należy uznać, iż wynagrodzenie rezydenta austriackiego z tytułu pełnienia funkcji Prezesa Zarządu w spółce polskiej podlega w Polsce opodatkowaniu w wysokości 20% jego przychodu. W latach 2002 -2006 stawka podatku od przychodu uzyskanego z tego tytułu wynosiła również 20%.

Zatem mając na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny sprawy należy stwierdzić, że w latach 2002 do 2007 płatnik naliczał właściwą stawkę podatku. Dlatego stanowisko wnioskodawcy wyrażone w ww. wniosku, że zgodnie z art. 13 ust. 7 i art. 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz umową miedzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku Spółka posiadająca certyfikat rezydencji członka Zarządu z datą pobytu stałego w Austrii od listopada 1997 r. ma prawo do skorygowania podatku naliczonego od wypłaconych należności z tytułu pełnienia funkcji Prezesa Zarządu za okres od czerwca 2002 r. do maja 2007 r. jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl