IBPB2/415-406/07/BD - Możliwość opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych odprawy oraz odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia, a także odsetek z tytułu nieterminowej wypłaty powyższych świadczeń.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-406/07/BD Możliwość opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych odprawy oraz odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia, a także odsetek z tytułu nieterminowej wypłaty powyższych świadczeń.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 13 listopada 2007 r. (data wpływu do tut. Biura - 19 listopada 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania wypłaconej pracownikowi odprawy i odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia wraz z odsetkami - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 listopada 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania wypłaconej pracownikowi odprawy i odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia wraz z odsetkami.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka zgodnie z wyrokiem sadu została zobowiązana do wypłacenia byłemu pracownikowi odprawy i odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia wraz z odsetkami.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka jako płatnik jest zobowiązana do pobrania podatku dochodowego od odprawy oraz od odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia.

Czy odsetki za nieterminowe wypłacenie odprawy i odszkodowania są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zdaniem wnioskodawcy stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odprawa pieniężna oraz odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Natomiast odsetki od nieterminowej wypłaty odszkodowania i odprawy są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych na mocy art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:

a.

określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

b.

odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,

c.

odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,

d.

odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,

e.

odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,

f.

odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, lub na zasadach, o których mowa w art. 30c,

g.

odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Z treści powyższego przepisu wprost wynika, iż wyjątkiem dotyczącym zwolnień podatkowych są m.in. określone w pkt 3 lit. a) wynikające z prawa pracy odprawy i odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Tak więc Spółka jako płatnik przy wypłacaniu byłemu pracownikowi odprawy i odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia będzie zobowiązana do pobrania zaliczki na podatek dochodowy na ogólnych zasadach przewidzianych ww. ustawie, gdyż zarówno ta odprawa jak i odszkodowanie podlegają opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych.

Odnośnie odsetek za nieterminowe wypłacenie odszkodowania i odprawy, to zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułu m.in. stosunku pracy. Wobec powyższego wypłacone odsetki będą korzystały ze zwolnienia od podatku dochodowego, zatem płatnik nie ma obowiązku pobierania zaliczki na podatek dochodowy oraz sporządzania informacji PIT-11 i przesyłania jej podatnikowi jak i urzędowi skarbowemu, właściwemu według miejsca zamieszkania.

Reasumując wypłacone odszkodowanie i odprawa za skrócony okres wypowiedzenia podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych co zobowiązuje płatnika do poboru zaliczki na podatek dochodowy, natomiast odsetki za nieterminowe wypłacenie odprawy i odszkodowania są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl