IBPB2/415-360/07/MM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Katowicach IBPB2/415-360/07/MM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani G. przedstawione we wniosku z dnia 6 listopada 2007 r. (data wpływu do tut. Biura 9 listopada 2007 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie warunków opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie warunków opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Sąd Rejonowy Wydział I Cywilny w toku postępowania egzekucyjnego z ograniczonego prawa rzeczowego - spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, postanowił w dniu 4 maja 2006 r. przysądzić na rzecz wnioskodawczyni spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności jest podstawą prawną umożliwiającą wejście w posiadanie przysądzonego lokalu, zameldowanie w urzędzie miasta, podpisanie umów z zakładem energetycznym oraz gazowym. W przypadku wnioskodawczyni Sąd stwierdził prawomocność postanowienia przysądzenia własności w dniu 16 marca 2007 r. Dopiero od tej daty wnioskodawczyni przysługiwały prawa wynikające z przysądzenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i stała się właścicielem mieszkania.

W momencie wydania postanowienia o przysądzeniu własności (4 maja 2006 r.) obowiązywała ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1991 Nr 80 poz. 350). Natomiast w momencie uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności obowiązywała ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 Nr 217 poz. 1588).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Która data jest właściwą datą nabycia nieruchomości (spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego), data wydania przez Sąd Rejonowy postanowienia o przysadzeniu własności, czy data uprawomocnienia się tegoż postanowienia, a co za tym idzie, która ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych ma zastosowanie w tej sytuacji.

Wnioskodawczyni uważa, iż właściwą data nabycia przez nią nieruchomości jest data uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności, czyli 16 marca 2007 r. Dopiero prawomocny wyrok (postanowienie) jest aktem własności w rozumieniu prawa. Dopiero prawomocne postanowienie jest podstawą do złożenia wniosku u komornika o wejście w posiadanie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do przychodów (dochodów) uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych lub wybudowanych po 1 stycznia 2007 r.

Kluczowe znaczenie ma zatem data nabycia nieruchomości i praw majątkowych. Z analizy stanu faktycznego opisanego w złożonym wniosku wynika, iż w dniu 4 maja 2006 r. Sąd Rejonowy wydał postanowienie o przysądzeniu własności, natomiast uprawomocnienie tegoż postanowienia nastąpiło 16 marca 2007 r. Ponieważ ustawa o podatku dochodowym nie definiuje pojęcia "nabycia", a tym bardziej nie określa momentu nabycia na podstawie postanowienia sądu, należy odwołać się do przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.

Zgodnie z art. 999 § 1 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296 z późn. zm.) prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności przenosi własność na nabywcę i jest tytułem do ujawnienia na rzecz nabywcy prawa własności w katastrze nieruchomości oraz przez wpis w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów. Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności jest także tytułem egzekucyjnym do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości.

Tak więc w rozpatrywanej sprawie podstawowe znaczenie ma data uprawomocnienia się wydanego przez Sąd postanowienia o przysądzeniu własności, gdyż dopiero z tą datą wnioskodawczyni stała się właścicielką lokalu mieszkalnego.

Zgodnie z powyższym spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego wnioskodawczyni nabyła 16 marca 2007 r. czyli obowiązują ją zasady opodatkowania określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym po 1 stycznia 2007 r.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl